ضایع شدن حقوق سهامداران سهام عدالت

به گزارش صنایع 90، به گزارش خبرنگاران، مهدی بایی، در پاسخ به این پرسش که چند مدل سهام عدالت وجود دارد و نحوه تقسیم بندی آن به چه شکل است؟ اعلام کرد: در رابطه با علت تنوع سهام از لحاظ تعداد باید گفت که در ابتدای تاسیس سهام عدالت و شروع واگذاری سهام عدالت به همه مشمولان تا سقف ارزش یک میلیون تومان و به هر خانوار با سقف پنج میلیون تومان سهام اعطا شد.

ضایع شدن حقوق سهامداران سهام عدالت

این مسئول در ادامه اعلام نمود: به هر شخصی در خانواده یک الی دو نفره یک میلیون تومان از سهام شرکت های قابل واگذاری و به هر خانوار نهایتا تا پنج میلیون تومان سهام تعلق گرفت؛ یعنی اگر خانواری بیش از پنج نفر باشند این عدد بین تعداد اعضای خانواده تقسیم می گردد. بر این اساس یک تنوع اولیه به این شکل به وجود آمد.

او در ادامه گفت: در سال 95 سازمان خصوصی سازی صورتحسابی برای 49 میلیون نفر مشمول سهام عدالت صادر و اعلام نمود که میانگین برای همه مشمولان 532 هزار تومان بابت بدهی از مجمع یک میلیون بدهی به خزانه واریز شده است. حال افراد باید میزان تفاوت بدهی یعنی 468 هزار تومان مابقی را در طی 7 ماه در فرصتی که سازمان بورس داده است به خزانه واریز می کردند. عده ای این اختلاف را واریز و سهام اولیه شان همان یک میلیون تومان باقی ماند.

بایی در ادامه اظهار کرد: عده ای دیگر میزان اختلاف را واریز ننموده اند؛ در نتیجه سهام آن ها معادل همان سهم 532 هزار تومانی باقی ماند، یعنی 53 درصد از سهام در اختیارشان نهاده شد و مابقی آن به دولت بازگشت.

او در ادامه گفت: عده ای دیگر که جزو دو دهک پایین درآمدی جامعه قرار داشتند؛ مانند افراد تحت پوشش نهاد های حمایتی همانند سازمان بهزیستی و تعدادی از رزمندگان فاقد شغل و در آمد ثابت، این افراد 50 درصد تخفیف در قیمت سهام واگذاری نیز داشتند، یعنی برای یک میلیون تومان بدهی فقط 500 هزار تومان به خزانه واریز می کردند.

این مقام مسئول اضافه نمود: البته بر خلاف قانون مصوبه ای با یاری وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی سازی ابلاغ شد و تغییراتی در قانون داده شد که البته این موضوع مغایر با قانون است. بر این اساس افراد معادل اقساط واریزی به خزانه، مشمول تخفیف می شوند؛ یعنی اگر کسی کمتر از آن 50 درصد به خزانه واریز کند معادل آن 50 درصد آن از تخفیف بهره مند می گردد.

بایی در ادامه اعلام نمود: یعنی یک فرد تحت حمایت کمیته امداد که سال 85 سهامدار شده است و یک میلیون تومان ارزش سهام آن بوده باید 500 هزار تومان مشمول تخفیف گردد؛ به طور مثال فردی که تحت پوشش کمیته امداد بوده است 132 هزار تومان بابت اقساط آن به خزانه دولت واریز شده حال این شخص در سال 86 و 87 به ترتیب 40 هزار تومان و 80 هزار تومان سود دریافت نموده است، چرا که زودتر از دیگر افراد سهام دار شده است، اما گفته اند که همه افراد باید یکسان در نظر گرفته شوند و خود این موضوع سبب ضایع شدن حقوق کثیری از سهامداران سهام عدالت شده است.

این مقام مسئول در انتها توضیح داد: این 120 هزار تومان، مجموع 40 و 80 هزار تومان، را از 532 هزار تومان کم نموده اند و 412 هزار تومان شده است؛ حال به جای اینکه 50 درصد تخفیف دهند معادل 412 هزار تومان واریزی به خزانه تخفیف می دهند و 88 هزار تومان نیز این جا از سهم این افراد کم شده است، بر این اساس چنین تنوعی به وجود آمده است.

منبع: خبرنگاران

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1713

به "ضایع شدن حقوق سهامداران سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضایع شدن حقوق سهامداران سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید