7 رویداد داغ تاریخی در شب یلدا ، از انقراض ساسانیان تا تأسیس دارالفنون

به گزارش صنایع 90، می گویند حدود چهار هزار سال پیش، ایرانیان دریافتند که نخستین شب شروع فصل زمستان، طولانی ترین شب سال است و پس از آن، روشنایی بر تاریکی سبقت می گیرد؛ از این رو، روز اول دی ماه را خور روز، یعنی روز خورشید نامیدند و گرامی اش داشتند.

7 رویداد داغ تاریخی در شب یلدا ، از انقراض ساسانیان تا تأسیس دارالفنون

به گزارش، نیاکان روانشاد ما، وقایع طبیعی را با باورهایشان آمیخته بودند و از آن، برای بارورکردن درخت تنومند تمدن ایرانی بهره می بردند. بسیاری از روایت ها و حکایت هایی که درباره یلدا نقل می گردد، ریشه تاریخی ندارد و برخاسته از ذهن خلاق ایرانی و اسطوره های شکوهمند این کهن بوم و بر است. با این حال، در حافظه تاریخی ایرانیان، می گردد وقایع تلخ و شیرینی را یافت که دست بر قضا یا از روی حساب و کتاب، با طولانی ترین شب سال همزمان شده است. در ادامه این نوشتار و برای گرم تر کردن محفل خانوادگی شما خوانندگان عزیز و همراهان همیشگی، قصد دارم تعدادی از این وقایع را به رشته تحریر درآورم، تا وقتی دور هم نشسته اید، بتوانید از آن برای گرم تر شدن مجلس و افزایش آگاهی بهره ببرید؛ پیشاپیش یلدا را به شما عزیزان شادباش می گویم.

2266 سال پیش، در غروب آخرین روز پاییز سال 247 پیش از میلاد، تیرداد یکم، برادر ارشک، در صد دروازه جایی در نزدیکی دامغان امروزی، به تخت نشست. تیرداد، دومین شاه از دودمان اشکانی بود که برای رهاندن ایران از زیر بار اشغالگری جانشینان اسکندر مقدونی، به پاخاسته بودند. دوران ارشک، نخستین فرمانروای اشکانی، به زد و خورد با سلوکیان یونانی تبار گذشت؛ اما در دوره تیرداد که خود را شاه بزرگ می نامید، ایرانیان اتحاد و انسجام بیشتری یافتند و ضربات سهمگینی به اشغالگران یونانی وارد آوردند. در این دوره بود که صفحات شمالی ایران، از نفوذ و قدرت سلوکیان رها و گرگان و مناطق اطراف آن، به حکومت ایرانی اشکانی ضمیمه شد؛ دورانی که بسیاری از مورخان، آن را سرشروع استقلال دوباره ایران بزرگ می دانند.

1957 سال پیش، در سال 63 میلادی، کشمکش میان ایران و روم، بر سر ارمنستان و بعضی نقاط آناتولی، به اوج خود رسید. نرون، امپراتور خونخوار روم، درصدد بود که ارمنستان را به ایالتی رومی تبدیل کند. لشکر رومیان، به فرماندهی کوربولون، سردار معروف جنگ های ژرمانیا، وارد قلمرو ایران شد. جنگی سخت و سنگین بین سال های 58 تا 63 میان دو طرف درگرفت. در ابتدای کار، اشکانیان که درگیر نبرد در نزدیکی رود فرات بودند، نتوانستند به موقع از تیرداد، حاکم ارمنستان، حمایت نمایند و به این ترتیب، کوربولون بخش شمالی و غربی ارمنستان را اشغال کرد؛ اما دیری نگذشت که لشکریان ایران، با راهنمایی بلاش، پادشاه اشکانی، در برابر رومیان صف آرایی کردند. ارمنی ها نیز به حمایت از لشکر ایران پرداختند. به این ترتیب، در آخرین روز پاییز، جنگی سخت در بخش شرقی آناتولی درگرفت و این بار، رومی ها به زانو درآمدند و ایرانیان پیروز، برای نشان دادن غلبه قطعی خود، بر گردن سردار آن ها، یوغ نهادند. ارمنستان از لوث وجود دشمن پاک شد و مردم سرزمین ما، شب یلدای خود را با پیروزی بر دشمن، شادتر و خاطره انگیزتر دیدند.

1796 سال پیش، در غروب آخرین روز پاییز، اردشیر بابکان، بنیان گذار دودمان ساسانی، مجلسی باشکوه آراست. او در این مجلس، به حکومت خود رسمیت بخشید و ملیت ایرانی را که به دلیل او ج گیری قدرت حاکمان ولایات در عصر اشکانی، رو به زوال می رفت، احیا کرد. اردشیر، ایرانِ در معرض تجزیه را یکپارچه کرد و به شادباش فرارسیدن خور روز، همگان را به یادبود این پیروزی، به جشنی باشکوه فرا خواند. در همین جشن بود که برگزاری یادمان زاده شدن، برای هر ایرانی رسمیت یافت و اردشیر، شهروندانش را به برگزاری مراسم روز تولد، تکلیف کرد. بنابراین، برگزاری جشن تولد، نه رسمی غربی، که شیوه ای ایرانی است و چه نیکوست که ایرانیان، به جای پیروی از بیگانگان، آن را بر اساس سنت های دینی و ملی خود برگزار نمایند و آن چه خود دارند، ازبیگانه وام نگیرند.

شب یلدای 1377 سال پیش، برای دودمان ساسانی، آخرین شب یلدا بود. یزدگرد سوم که پس از شکست های پی درپی از سپاهیان مسلمان، در جنگ و گریز مداوم، به مرو رسید، تنها و خسته در منزل آسیابانی ساکن شد؛ اما همان شب، آسیابان به عمر وی سرانجام داد. بعضی مورخان معتقدند که ماهویه، قاتل یزدگرد، یکی از دهقانان و اشراف مرو بود و دلیل قتل یزدگرد، اختلافات سیاسی. مرگ یزدگرد را باید سرانجام حکومت ساسانی بدانیم؛ مورخانی مانند زنده یاد عبدالحسین زرین کوب معتقدند که ساسانیان، در آخرین روز های عمر خود، دچار چندگانگی و هرج و مرج شدیدی شده بودند و کشور، عملاً در آستانه تجزیه قرار داشت. اسپهبدان مناطق راهبردی، مانند خراسان، خود داعیه شاهی داشتند و بقایای اشکانیان، از هر سو سر برآورده بودند. به این ترتیب، در شب یلدای سال 21 هـ. ش، با مرگ یزدگرد، طومار حکومت دودمان ساسان در هم پیچیده شد.

شب یلدای 964 سال پیش، یعنی آخرین روز پاییز سال 434 هـ. ش، بالاخره ترکان سلجوقی با رهبری طغرل، بر بغداد دست یافتند و عملاً به عمر دودمان آل بویه سرانجام دادند. دیلمیان که در تاریخ با نام آل بویه شناخته می شوند، از طریق سه پسر بویه، ماهی گیری فقیر از خطه گیلان، به حکومت دست یافتند و نخستین دودمان ایرانی بودند که با گرایش های مذهب شیعه، بغداد را دریافتد و دیرزمانی بر آن حکم راندند. اوج قدرت دیلمیان در دوران فنّاخسرو، معروف به عضدالدوله بود. اضمحلال آل بویه که در کنار دودمان سامانی، از پرورندگان فرهنگ ایرانی بودند، ضربه ای سخت به صندلی ایرانیان وارد آورد و از آن پس، سرزمین ایران، زیر سلطه ترکان سلجوقی نهاده شد. هرچند در این دوره تاریخی، با درایت دیوانسالاران کارکشته ای مانند خواجه نظام الملک توسی، ساختار اداری ایرانیان حفظ شد و بالید، اما بسیاری از مورخان، زوال عصر طلایی تمدن اسلامی - ایرانی را مصادف با قدرت دریافت سلجوقیان می دانند.

شب یلدای 168 سال پیش، برای ایرانیان، هم شب سرور بود و هم زمان حزن؛ سرور به خاطر افتتاح نخستین دانشگاه مدرن ایران با نام دارالفنون و شروع فراگیری دانش های جدید توسط جوانان خوش قریحه ایرانی در داخل کشور و اندوه، به خاطر فقدان مردی که باعث و بانی این پیشرفت بزرگ بود؛ میرزاتقی خان امیرکبیر. امیر در نامه ها و یادداشت هایش، از دارالفنون با عنوان مدرسه نظامیه یادکرده است؛ رویکردی هوشمندانه به گذشته پرافتخار ایرانیان مسلمان. اما چه سود که حسد و خباثت درباریان دون پایه و خودسری شاه بی مایه، سبب ساز آن مصیبت جانفرسا شد؛ امیرکبیر که از ماه ها قبل برای افتتاح دارالفنون لحظه شماری می کرد، در مراسم افتتاحیه حضور نداشت و 20 روز پس از گشایش مدرسه، در غربت حمام فین کاشان، به شهادت رسید.

شب یلدای 108 سال پیش برای مردم تبریز، شبی پر از دلهره بود. سربازان روسیه تزاری، در پی اولتیماتوم دادن به مجلس شورای ملی، برای بیرون راندن مورگان شوستر، بی آن که منتظر پاسخ بمانند، به خاک ایران تعرض کردند و خود را به پشت دیوار های تبریز رساندند. مردم شهر، با فتوای علمایی مانند ثقةالاسلام، جانانه در مقابل خصم ایستادند. اما در آخرین روز پاییز سال 1290، رجحان تسلیحاتی دشمن، کار را برای مدافعان سخت کرد و تبریز به دست اشغالگران روس افتاد. هزار و 200 ایرانی رشید در نبرد با اشغالگران، شربت شهادت نوشیدند و جمعی از بزرگان شهر، مانند ثقةالاسلام، به شهادت رسیدند.

منبع:خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 689

به "7 رویداد داغ تاریخی در شب یلدا ، از انقراض ساسانیان تا تأسیس دارالفنون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 رویداد داغ تاریخی در شب یلدا ، از انقراض ساسانیان تا تأسیس دارالفنون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید