کویت و عراق مشتریان گلخانه هوشمند دانشگاه آزاد اسلامی مراغه

به گزارش صنایع 90، رئیس مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه، علاوه بر بازارهای داخلی کویت و عراق را دو بازار خارجی صادرات گلخانه هوشمند این دانشگاه دانست.

کویت و عراق مشتریان گلخانه هوشمند دانشگاه آزاد اسلامی مراغه

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

گروه استان های خبرگزاری خبرنگاران ـ حسین بوذری؛ مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه از سال 1395 فعالیت خود را شروع نموده است و در این سال ها تمرکز خود را بر حوزه های کشاورزی و دامپروری گذاشته، ظرفیت هایی که به وفور در استان آذربایجان شرقی و شهرستان مراغه هویداست.

به عبارتی 75 درصد فعالیت مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه در حوزه های کشاورزی و دامپروری بوده و 25 درصد فعالیت ها نیز به واحدهای فناور مرتبط است.

مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی مراغه دارای 10 هسته فناور است که از این تعداد پنج هسته وارد مرحله پیش رشد شده اند و سه هسته نیز وارد مرحله رشد شده و یک هسته نیز از فراوری انبوه عبور نموده است.

خبرنگار خبرگزاری خبرنگاران برای اطلاع از آخرین فعالیت های مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه گفتگویی را با علی نوبخت رئیس این مرکز ترتیب داده که مشروح آن در پی می آید:

خبرنگاران: ابتدا تاریخچه ای از راه اندازی مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه بگویید.

نوبخت: مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه سال 1395 کار خود را شروع کرد و از سوم بهمن همان سال با دریافت حکم به عنوان سرپرست این مرکز رسماً فعالیتم را شروع کردم.

فعالیت مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه با توجه به ظرفیت های منطقه، متمرکز بر حوزه های کشاورزی و دامپروری شده است، به طوری که 75 درصد فعالیت ها در حوزه کشاورزی و دامپروری بوده و 25 درصد نیز واحدهای فناور سایر رشته ها را پذیرش می کنیم.

10 واحد فناور در مرحله پیش رشد قرار دارند

از زمان راه اندازی تا به امروز 40 واحد فناور به مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه مراجعه نموده اند که از میان آنها 10 واحد توانسته اند بخش پیش رشد را به خاتمه برسانند.

اکنون سه واحد فناور مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه وارد مرحله رشد شده اند که از میان آنها یک واحد به فراوری انبوه رسیده است؛ این واحد پیروز به فراوری گلخانه های هوشمند شده و نه تنها محصولات خود را در بازار داخلی به فروش می رساند؛ بلکه گلخانه های هوشمند فراوریی خود را به کشورهای عراق و کویت صادر می نماید.

خوشبختانه ظرفیت های مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه بسیار بیشتر است. مقرر بود 15 هسته را پذیرفته و این هسته ها را از مرحله پیش رشد به مرحله رشد برسانیم؛ اما موانعی وجود داشت که پیروز نشدیم کاملاً به اهداف خود برسیم؛ اما امیدواریم با برطرف شدن موانع بیشتر و بهتر فعالیت کنیم.

خبرنگاران: مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه چند هسته، واحد فناور و شرکت دانش بنیان دارد؟

نوبخت: مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه دارای 10 هسته فناور بوده که از این تعداد، پنج هسته مرحله پیش رشد را به خاتمه رسانده اند؛ اما به دلایلی وارد مرحله رشد نشده اند.

یکی از هسته های ما ناقص بوده و سه هسته وارد مرحله رشد شده اند و از این سه هسته، یک هسته به فراوری انبوه رسیده است.

خبرنگاران: این هسته ها از کانال مرکز رشد وارد مرحله رشد و فراوری انبوه می شوند؟

خیر. افراد حقیقی و حقوقی از کانال مرکز رشد وارد نمی شوند و ممکن است با بخش دانش بنیان و کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی مراغه تعامل و همکاری نمایند.

گروهی در زمینه کشت گیاهان دارویی با دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه قرارداد بسته و سه هکتار از اراضی دانشگاه توسط این گروه زیر کشت گیاهان دارویی رفته و فکر می کنم سال آینده سطح زیر کشت گیاهان دارویی بیشتر نیز خواهد شد.

گروه دیگری در مجتمع دامپروری دانشگاه در آستانه واردکردن گوسفند رومانف است؛ اما به وسیله مرکز رشد فعالیت خود را پیگیری ننموده اند.

گروه دانش بنیان دیگر در زمینه کشت زعفران فعالیت می نماید و در مزارع تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی مراغه زعفران کشت نموده و به نتایج خوبی نیز رسیده است.

این گروه ها از کانال مالی و دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه وارد فعالیت با دانشگاه شده اند.

خبرنگاران: درباره اهداف و برنامه های پیش روی مرکز رشد واحد مراغه چه صحبتی دارید؟

نوبخت: ضمن پذیرش هسته های فناور، دو کلینیک متناسب با تخصص استادان و ظرفیت های منطقه پیشنهاد داده ایم که اکنون مشغول فعالیت هستند.

نخست، کلینیک حسابداری و حسابرسی است که در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه مستقر شده و خدمات مشاوره حسابداری و حسابرسی می دهد و افراد راغب به یادگیری حسابداری در این مرکز آموزش می بینند.

دوم، کلینیک حقوقی که در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه در رشته حقوق استادان بسیار مجربی دارد و مقرر شده از خبرنگارانن در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه استفاده کنیم تا خدمات مشاوره حقوقی ارائه نمایند.

فراوری سرکه سیب به صورت نیمه تجارتی

یکی دیگر از اهدف و برنامه های واحد مراغه این است که در حیطه های مختلف دفاتری باز کنیم که متناسب با احتیاج منطقه خدمات مشاوره ای در رشته های مختلف از قبیل کشاورزی، دامپروری، صنایع، معادن، ساختمان، بیمه، مالیات و ... ارائه نمایند.

خبرنگاران: پیروز به فراوری محصول کرونایی شده اید؟

نوبخت: واحد فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور واحد مراغه که پیروز به فراوری گلخانه هوشمند شده، مبادرت به فراوری مواد ضدعفونی و شوینده نموده است.

هسته دیگری نیز درخواست فراوری مواد ضدعفونی داده و از کانال دانش بنیان و کارآفرینی اقدام نموده و الان در شرف اخذ مجوز است تا کار خود را شروع کند.

خبرنگاران: نوآوری ها و ابتکارات دانشگاه در راستای فعالیت های درآمدزا چگونه است؟

نوبخت: منطقه ما محصول سیب بسیار زیادی دارد و در شرف فراوری سرکه سیب به صورت نیمه تجارتی هستیم و از ظرفیت ها و ضایعات سیبی که در منطقه فراوری می گردد، حداکثر استفاده را می بریم.

با توجه به مسائل مالی که گریبان بسیاری از نهادها ازجمله دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه را گرفته، کوشش داریم علاوه بر نوآوری و ابتکار، درآمدهایی نیز نصیب دانشگاه گردد؛ بنابراین طرح گوسفندان رومانف درصورتی که به نتیجه برسد، درآمد خوبی از این طریق عاید دانشگاه خواهد شد.

سیاست مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی بر بخش درآمدهای غیرشهریه ای بوده است و باید تا می توانیم از این طریق برای دانشگاه درآمد کسب کنیم.

ظرفیت واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به خصوص واحد مراغه بسیار زیاد است؛ اگر قوانین درستی وضع گردد و حمایت شویم، استادان و کارکنان دانشگاه بیکار نمی شوند؛ بنابراین با توجه به کمبود دانشجو و افزایش استادان فعالیت ها باید پربازده باشد.

خبرنگاران: جریان دانش و فناوری تا چه حد اندازه مراکز رشد را به حرکت واداشته و ارتباط آن را با بازار تسهیل نموده است؟

نوبخت: طبق برنامه با واحدهای فراوریی در منطقه ارتباط برقرار نموده ایم. با این واحدها مشاوره گرفته و به آنها اطلاع رسانی می کنیم که مسائل خود را با توجه به امکانات و متخصصان موجود در دانشگاه به ما ارجاع دهند تا آنها را برطرف نموده و سهمی در افزایش فراوری و بهره مالی داشته باشیم.

4078/4062/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1239

به "کویت و عراق مشتریان گلخانه هوشمند دانشگاه آزاد اسلامی مراغه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کویت و عراق مشتریان گلخانه هوشمند دانشگاه آزاد اسلامی مراغه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید