استارت آپ H 1: امکان دسترسی به خیل عظیمی از داده های پزشکی

به گزارش صنایع 90، در سراسر جهان حدود 15میلیون دکتر وجود دارد و آریال کتز، Ariel Katz می تواند اطلاعات دقیق حدود 10میلیون نفر از آن ها را در اختیارتان بگذارد، از جمله تخصصشان، تحقیقات در حال انجام، مقالات منتشر شده، آزمایش های بالینی، بیمه و منشن ها در شبکه های اجتماعی. آریال، جوانی 28ساله است که اخیرا نامش در لیست کارآفرینان برتر زیر 30 سال مجله فوربس آمده. او هم بنیان گذار استارت آپی به نام H 1 است.

استارت آپ H 1: امکان دسترسی به خیل عظیمی از داده های پزشکی

آن ها اطلاعات پراکنده خدمات درمانی در اقصی نقاط جهان را در وب سایتی شبیه به لینکدین جمع آوری کرده اند تا شرکت های دارویی و بیوتکنولوژی بتوانند بهترین پزشکان را برای انجام آزمایش های بالینی انتخاب کنند یا روش های درمان تازه را به آن ها آموزش دهند. او می گوید: H 1 یک پلت فرم جهانی درباره همه کارشناسان حوزه درمان در سراسر جهان است و هر آنچه درباره آن ها بخواهید آنجا پیدا می شود.

اخیرا شرکت های مطرحی مثل نوارتیس و آسترازنکا از H 1 استفاده کرده اند و همین انگیزه ای شده که او تصمیم بگیرد شرکتش را فراتر از حوزه علوم زیستی توسعه دهد و این داده ها را در اختیار بیمارستان ها، بیمه گذاران خدمات درمانی، استارت آپ ها و بیماران بگذارد. او با نگاهی به 10 سال آینده می گوید: تا 10سال آینده، هر سایتی در اینترنت، هر اطلاعاتی درباره یک پزشک بگذارد، از H 1 کمک گرفته است.

با توجه به سرعت این شرکت در جمع آوری سرمایه، سرمایه گذاران هم با این ادعا موافقند. H 1 در کمتر از یک سال، دو بار جذب سرمایه کرده و حالا ارزشش حدود 750میلیون دلار است. پالین یانگ از شرکت سرمایه گذاری آلتیمتر کپیتال می گوید: صنعت خدمات درمانی، فاقد یک منبع دقیق و معتبر درباره متخصصان درمان است. پاندمی کرونا برای آن ها مثل یک تلنگر بود که بدانند عملکردشان اثربخش نیست. آن ها باید برای بهتر انجام دادن کار های خود، از نرم افزار ها استفاده کنند. به نظر من H 1 از همه آن ها جلوتر بود و این نیاز را به موقع شناخت.

در ژانویه 2020، وقتی H 1 وارد سیستم شتاب دهنده وای کامبینیتور شد، تنها 10 کارمند در آمریکا داشت (وای کامبینیتور، شرکتی است که به راه اندازی استارت آپ ها کمک می کند و تا به حال در راه اندازی بیش از 3000 شرکت نقش داشته). ابتدا با جمع آوری داده های پزشکان آغاز کردند و سپس سراغ منابع عمومی رفتند، مثل وب سایت بیمارستان ها، وب سایت آزمایش های بالینی Clinicaltrials. org و تعداد ثبت های پزشکی. طی همان دوران بود که کتز و دیگر موسس شرکت، یان ساکس تصمیم گرفتند فقط روی داده های بازار آمریکا تمرکز نکنند و جهانی شوند؛ و به این ترتیب، دو هفته قبل از آغاز قرنطینه کرونا، اولین سری سرمایه خود را دریافت کردند.

در حوزه شرکت های دارویی، رسم بر این است که به یک شرکت مشاوره زنگ می زنند و صدهاهزار دلار پول می دهند تا لیست بهترین دکتر ها که دارند روی یک بیماری خاص مطالعه می کنند را در اختیارشان بگذارد. اما H 1 کار را برایشان راحت کرده. آن ها حالا کافی ست یک لایسنس یا مجوز استفاده از نرم افزار از H 1 خریداری کنند تا با استفاده از یک وب سایت به راحتی به اطلاعات جامع جهانی دست پیدا کنند.

کتز حدود یک دهه است که با داده های پزشکی سر و کار دارد. او نخستین شرکتش را وقتی دانشجوی سال سوم دانشگاه بود، راه اندازی کرد. آن زمان، او قصد داشت دکترای عصب شناسی بخواند. دیری نپایید که فهمید هیچ پایگاه داده متمرکزی برای دانشجویان وجود ندارد که ببینند کدام برنامه های تحقیقاتی، دانشجویان دکترا را می پذیرند.

او به همراه چند تن از دوستانش، ابزاری طراحی کردند که اطلاعات مربوط به تحقیقات علمی را از وب سایت دانشگاه ها جمع آوری می کرد و برای دانشگاهیان، حساب های کاربری می ساخت تا دانشجو ها بتوانند برنامه های تحقیقاتی مناسب با خودشان را پیدا کنند. سال 2016، او شرکتش را فروخت و برای 6 ماه، به هندوستان رفت. در آنجا از طریق یک دوست مشترک، با ساکس آشنا شد که اواخر دهه 90 به هند نقل مکان کرده بود تا یک شرکت داده های مالی تاسیس کند.

ساکس که حالا در نیویورک زندگی می کند، درک عمیقی از داده ها داشت، چون بیش از دو دهه در زمینه جمع آوری و تحلیل داده ها در حوزه خدمات مالی کار و تحقیق کرده بود. سال 2018، این دو تصمیم گرفتند H 1 را تاسیس کنند؛ با هدف جمع آوری داده های بزرگ صنعت خدمات درمانی.

او می گوید: هر دوی ما در سطح استراتژیک، عمیقا با هم در یک راستا هستیم، اما در فعالیت های روزمره، هر کدام سرمان در کار خودمان است. کار ساکس، نظارت بر پلت فرم داده هاست در حالی که کتز، به سایر جنبه های کسب و کار از جمله فروش، بازاریابی و امور مالی رسیدگی می کند. از سال 2020، تعداد کارکنان این شرکت در ایالات متحده از 10 نفر به 188 نفر رسیده و صد ها کارمند بین المللی نیز در استخدام دارند. در حال حاضر، H 1 اطلاعات 160میلیون نشریه معتبر، 350هزار آزمایش بالینی و 8میلیارد ادعای بیمه و سایر داده های مرتبط با این حوزه را جمع آوری کرده است.

H 1 قصد دارد با کمک سرمایه های اخیر، شبکه جهانی پزشکان خود را توسعه دهد. کتز می گوید: گرچه در پلت فرم ما پزشکانی از کشور ها و قاره های مختلف جهان حضور دارند، اما قصد داریم شبکه خود را در آمریکای لاتین، آفریقا و آسیا توسعه دهیم. یکی از چالش ها این است که در بعضی کشور ها مثل ماداگاسکار، تعداد وب سایت هایی که اطلاعات پزشکان را منتشر می کنند بسیار کم است. H 1 بیش از 100 مشتری دارد و اوایل امسال، شرکت Carevoyance را خریداری کردند تا به مشتری ها در بازار تجهیزات و لوازم پزشکی نیز دسترسی بیشتری داشته باشند.

وقتی کتز از آینده شرکتش حرف می زند، فقط به دو سه سال آینده نگاه نمی کند بلکه به ده سال آینده می نگرد. او امید دارد که تا انتها دهه آینده، بیماران، شرکت های بیمه و سایر استارت آپ ها همه از H 1 برای یافتن بهترین پزشک ها استفاده کنند. او می گوید: در سیستم های خدمات درمانی، خیلی چیز ها منسوخ و ناکارآمدند. اما آدم های درون سیستم، مثل سیستم نیستند. آن ها تشنه یک اتفاق تازهند تا کمک کنند به شکلی هوشمندانه تر فعالیت کنند.

نویسنده: Katie Jennings

مترجم: مریم مرادخانی - جهانی اقتصاد

منبع: forbes

منبع: فرارو
انتشار: 2 بهمن 1400 بروزرسانی: 2 بهمن 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1955

به "استارت آپ H 1: امکان دسترسی به خیل عظیمی از داده های پزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استارت آپ H 1: امکان دسترسی به خیل عظیمی از داده های پزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید