کتاب مثل ها و حکمت ها به چاپ سوم رسید

به گزارش صنایع 90، به گزارش خبرنگاران، کتاب حاضر قطره ای از دریای پهناور فرهنگ، زبان و ادبیات فارسی است که گویندگان و شاعران فارسی گوی، در مدت 9 قرن، به گونه مثل، پند و اندرز و سخنان حکمت آمیز، در آثار خود به کار برده اند و امروزه با کم و بیش دگرگونی، همچنان به کار می رود.

کتاب مثل ها و حکمت ها به چاپ سوم رسید

بهره گیری و به کار بردن مَثَل و یا حکمت در گفتار، چون به مقتضای موقع و مقام باشد، کلام را دلنشین می سازد و در مخاطب تاثیر شگرفی می گذارد و چنانچه در شعر به کار رفته باشد و مورد استفاده قرار گیرد تاثیر آن دو چندان است. آنالیز آثار و نوشته های عظیمان ادب فارسی از زمان های پیش نمودار این نکته است که آوردن شاهد شعری به گونه مثال، برای تایید مطلب و دلنشین ساختن و استواری و رسایی کلام به کار رفته است.

این کتاب شامل مثل ها و حکمت ها و سخنان اصطلاحی در آثار شاعران قرن سوم تا یازدهم هجری است. این مثل ها و حکمت ها، از میان قصاید، غزلیات قطعات، رباعی ها و مثنوی های شاعران انتخاب شده و چنین به نظر می رسد که به خاطر سپردن آن ها می تواند الهام بخش ذهن خلاق صاحبان ذوق و اندیشه وران گردد، و با پدید آوردن مثل های تازه - متناسب با وضع زندگی اجتماعی زمان - زبان شیرین و پرورده فارسی را که عظیم ترین گنجینه مردم ایران و مایه سرفرازی هر ایرانی آزاده است، بیش از پیش رونق و گسترش دهد.

در این کتاب همچنین برای هر یک از شاهدهای شعری عنوانی (مدخلی) متناسب با مَثَل یا سخن حکمت آمیز و یا سخن اصطلاحی آورده شده است.

چاپ سوم این کتاب، با 900 صفحه و قیمت 35 هزار تومان منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 989

به "کتاب مثل ها و حکمت ها به چاپ سوم رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب مثل ها و حکمت ها به چاپ سوم رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید