چرا دچار افسردگی می شویم؟

به گزارش صنایع 90، افسردگی گاه مربوط به عوامل محیطی نیست و به شیمی مغز، هورمون ها، وراثت و ژنتیک است ولی بعضی علل ابتلا به افسردگی وجود دارند که شاید تا به حال چندان با آنها آشنا نشده باشیم.

چرا دچار افسردگی می شویم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، افسردگی در اشکال مختلف ظاهر می گردد و قادر است هر کسی را درگیر کند. از قلم نیاندازید که نادیده دریافت این اختلال منجر به از بین رفتن آن نخواهد شد:

بیماری های مزمن

برخورد با بیماری های مزمن تنها از نظر جسمی سخت نیست بلکه روان را نیز درگیر خود می نماید. افرادی که از یک بیماری مزمن مانند بیماری های قلبی، سرطان و دیابت رنج می برند، به احتمال بیشتری دچار افسردگی می شوند. از این رو کارشناسان بر مدیریت هر چه بهتر سلامت روان در کنار مبارزه با بیماری مزمن تاکید می نمایند.

سیگار کشیدن

محققان بریتانیایی در مطالعات خود در امسال میلادی پی برده اند که سیگاری ها به مراتب بیش از غیر سیگاری ها از اضطراب و افسردگی رنج می برند.

استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی

با توجه به مطالعات کسانی که از شبکه های اجتماعی استفاده می نمایند، سرمایه گذاری عاطفی بیشتری در دنیای مجازی نموده، عزت نفس پایینی داشته و بیش از بقیه افراد دچار اضطراب و افسردگی می شوند.

محل سکونت

محققان آمریکایی اعلام نموده اند کسانی که در مناطق شهری زندگی می نمایند ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های روانی بخصوص افسردگی باشند. البته به گفته آنها علت این اتفاق پیچیده است ولی به هر حال صرف زمان بیشتر در طبیعت یک پادزهر مفید تلقی می گردد.

رژیم غذایی

گزارش کلینیک مایو نشان می دهد افرادی که از یک رژیم غذایی فقیر حاوی غذاهای پر گوشت و فرآوری شده، شکر و چربی پیروی می نمایند، بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی هستند.

بیش از حد نشستن: ورزش خلق و خوی را افزایش می دهد در مقابل عدم فعالیت افسردگی را به همراه دارد.

کمبود خواب

این اختلال تنها با سایر بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، پرفشاری خون و دیابت همراه نیست بلکه شرایط عاطفی نامطلوب را نیز به همراه دارد. همانطور که خواب کم افسردگی ایجاد می نماید، افسردگی نیز سیکل خواب را به هم می زند و یک چرخه معیوب فراوری می گردد.

التهاب مغز

در حال حاضر پژوهش ها بیشتر روی این نکته متمرکزند که علائم افسردگی ممکن است به دلیل التهاب عصبی در مغز بروز کند. به گفته محققان التهاب مغز در افراد افسرده 30 درصد بیشتر از سایر افراد است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1539

به "چرا دچار افسردگی می شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دچار افسردگی می شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید