آیا فشار خون طبیعی دارید؟

به گزارش صنایع 90، پژوهشی جدید نشان می دهد حتی سطوحی از فشار خون که به طورکلی نرمال تلقی می شود، ممکن است به اندازه ای بالا باشد که به ابتلا به بیماری قلبی کمک کند.

آیا فشار خون طبیعی دارید؟

فشار خون طبیعی (سطح 120 میلی متر جیوه برای فشار سیستولیک، عدد بیشتر) که مردم برای دستیابی و حفظ آن تشویق می شوند، به وسیله یک مطالعه طولانی مدت چندقومی از بزرگسالان به ظاهر سالم مورد تردید واقع شده است. مطالعه مذکور که در ماه جون در مجله JAMA Cardiology منتشر شد، نشان می داد وقتی فشار خون سیستولیک به بالای 90 میلی متر می رسد، خطر وارد آمدن آسیب به سرخرگ های کرونری نیز همراه با آن افزایش می یابد. فشار خون سیستولیک نشان دهنده فشار درون سرخرگ ها هنگام پمپاژ قلب است (درمقابل، فشار خون دیاستولیک، عدد کمتر، فشار درون سرخرگ ها هنگام استراحت قلب است). در این مطلب از خبرنگاران درباره این پژوهش جدید بخوانید.

از دهه 1940، پژوهشگران قلب و عروق شواهدی را ارائه دادند که نشان می داد آمریکایی ها در جامعه ای زندگی می کنند که در آن خطر ابتلا به بیماری قلبی و مرگ براثر آن به طور نامتناسبی بالا است. اگرچه پیشرفت های قابل توجهی در زمینه هایی نظیر کاهش چشمگیر مصرف سیگار و کاهش سطح کلسترول حاصل شده است، بیماری قلبی آرتریواسکلروتیک همچنان موجب مرگ زودهنگام افراد زیادی در این کشور می شود. اگر به خاطر پیشرفت های درمانی مانند داروهای ضدفشار خون، استاتین های کاهش دهنده کلسترول و جراحی قلب باز برای بای پس سرخرگ های دچار گرفتگی نبود، امید به زندگی برای بسیاری از افراد بسیار بدتر بود.

اما تصویر کلی نشان می دهد که هنوز راه زیادی در پیش داریم. برای مثال، همان طور که مردم چاق تر می شوند، دو عامل خطر مهم بیماری قلبی (دیابت نوع 2 و فشار خون بالا) همراه با افزایش وزن ظاهر می شوند. هرچند داروهایی برای درمان هر دو شرایط وجود دارد، اما چرا برای تغییر خطراتی که تحت کنترل شخصی بیشتر افراد قرار گرفته است، به قرص هایی متوسل شویم که دارای عوارض جانبی ناخواسته ای هستند؟

همان طور که در مطالعه نشان داده شده است، حتی سطوحی از فشار خون که به طورکلی طبیعی درنظر گرفته می شود، ازنظر خطر ابتلا به بیماری قلبی آرتریواسکلروتیک ممکن است تاچهار برابر بیش از خطری باشد که افراد دارای فشار خونی که ازنظر فیزیولوژیکی ایده آل درنظر گرفته می شود، با آن روبرو هستند.

مدت ها است که متخصصان قلب می دانند مردم در جوامع سنتی غیرصنعتی معمولا در کل طول زندگی فشار خون سیستولیک خود را در محدوده 90 حفظ می کنند و برخلاف آمریکایی های معمولی، فشار خون طبیعی آن ها با افزایش سن، افزایش نمی یابد. به نظر می رسد شیوع بالای فشار خون بالا در میان جوامع صنعتی حاصل سبک زندگی بی تحرک و رژیم های غذایی سرشار از کربوهیدرات و سدیم باشد که منجر به سخت شدن و تنگ شدن سرخرگ ها شده و موجب فشار خون بالا می شود.

مطالعه جدید تحت هدایت دکتر سیموس پی ولتون متخصص قلب و عروق و اپیدمیولوژیست مرکز پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی سیکارون جانز هاپکینز اجرا شده است. در این مطالعه، گروهی متشکل از 1.457 مرد و زن میانسال که در آغاز هیچ بیماری عروقی آرتریواسکلروتیک و عامل خطر شناخته شده ای نداشتند، به مدت 14/5 سال مورد پیگیری قرار دریافتد.

با افزایش سن شرکت کنندگان، عوامل خطر بیماری قلبی همراه با رسوب کلسیم در عروق کرونری و رویدادهای قلبی نظیر حملات قلبی و سکته افزایش پیدا کرد. پژوهشگران روی افزایش فشار خون سیستولیک همگام با افزایش سن تمرکز کردند و داده ها را برای عوامل خطر دیگر تصحیح کردند. آن ها دریافتند که به ازای هر 10 میلی متر افزایش در فشار خون سیستولیک، خطر رسوب کلسیم و رویدادهای قلبی عروقی نیز افزایش پیدا می کرد. احتمال تجربه رویداد قلبی عروقی در افرادی که دارای فشار سیستولیک 120 تا 129 میلی متر بودند، درمقایسه با افراد دارای فشار 90 تا 99 میلی متر، 4/58 برابر بیشتر بود.

با این حال، دکتر ولتون در مصاحبه ای گفت درست نیست که فقط روی استراتژی های پیشگیرانه فشار خون طبیعی تمرکز کنیم. به گفته وی، احتمال داشتن کلسترول بالا و سطوح گلوکز بالاتر در افراد دارای فشار خون بالا بیشتر است. استراتژی ایده ال تمرکز روی تمامی عوامل خطر یعنی کلسترول خون، قند خون و فشار خون است. رعایت رژیم غذایی سالم، ورزش کردن، عدم استعمال دخانیات و مصرف الکل، عوامل خطر بیماری قلبی عروقی را بهبود می بخشد.

سطح آنچه پزشکان آن را فشار خون سیستولیک سالم درنظر می گیرند، حدود نیم قرن درحال کاهش بوده است. در سال 1950، گزارشی در JAMA بیان داشت که برچسپ زدن فشار خون سیستولیک 140، 150 یا 160 با عنوان به طور غیرطبیعی بالا خصوصا با درنظر دریافت سن، اختیاری است. نویسندگان پیشنهاد کردند که بالابردن سطح فشار خون قابل قبول برای افراد دارای سن بالاتر از 40 سال منجر به کاهش در شیوع گزارش شده پرفشاری خون و بنابراین کاهش ترس غیرضروری درمورد فشار خون بالا می شود.

آخرین توصیه مربوط به فشار خون که در سال 2017 ازسوی انجمن قلب آمریکا و کالج کاردیولوژی آمریکا منتشر شد، فشار خون سیستولیک 120 میلی متر را محدوده طبیعی بالا درنظر می گیرد و 130 میلی متر و بالاتر را به عنوان فشار خون بالایی که نیازمند درمان ازطریق اقدامات مربوط به سبک زندگی یا دارو است، تعریف می کند.

بیشتر بخوانید: در مقاله ای دیگر از بخش دانستنی ها درباره آیا پیروی از رژیم غذایی وگان مزیتی دارد؟ بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1293

به "آیا فشار خون طبیعی دارید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا فشار خون طبیعی دارید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید