چهل- پنجاه ساله ها بخوانند، تفاوت بین پوکی استخوان اولیه و ثانویه

به گزارش صنایع 90، عضو هیات علمی گروه فیزیوتراپی دانشکده علوم پزشکی تربیت مدرس با تشریح تفاوت پوکی استخوان اولیه و ثانویه نسبت به افرادی که وارد سن چهل سال می شوند توصیه های مهمی را مطرح کرد.

چهل- پنجاه ساله ها بخوانند، تفاوت بین پوکی استخوان اولیه و ثانویه

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، فرید بحرپیما عضو هیات علمی گروه فیزیوتراپی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس با اعلام این خبر گفت:پوکی استخوان یا استئوپوروز عبارت است از کم شدن تراکم و قدرت استخوان که این کاهش تراکم و قدرت استخوانی می تواند باعث افزایش خطر شکستگی شود.

وی گفت:این حالت زمانی اتفاق می افتد که فرایند جذب استخوان سریعتر از فراوری استخوان انجام شود.

بحرپیما ابراز داشت:اگر پوکی استخوان به خودی خود شروع شود به آن پوکی استخوان اولیه و اگر به علت عامل دیگری به وجود آید پوکی استخوان ثانویه گفته می شود.

این فیزیوتراپیست اضافه نمود:پوکی استخوان اولیه به مرور زمان با افزایش سن از چهل سالگی به بعد شروع می شود و یا در خانم ها بعد از شروع یائسگی اتفاق می افتد.

وی ادامه داد:پوکی استخوان ثانویه به علت برخی از بیماری ها نظیر مسائل کبدی، پرکاری تیروئید، بیماری های کلیوی و مصرف برخی از دارو ها مثل مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئید ها یا هپارین به وجود می آید. این نوع پوکی استخوان در هر سنی می تواند ظاهر شود.

عضوکار گروه آموزشی کمیته علمی انجمن علمی فیزیوتراپی ایران گفت:عوامل متعددی زمینه ساز ابتلا به پوکی استخوان هستند که برخی از آن ها غیر قابل تغییر هستند درحالیکه برخی دیگر از عوامل را با رعایت برخی از موارد می توان از بین برد و خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش داد.

وی از عوامل غیر قابل تغییر به لاغری، سابقه خانوادگی، افزایش سن و نژاد اشاره نمود و گفت: با تغییر عواملی نظیر مصرف کلسیم، مصرف سیگار، کم تحرکی و عدم استفاده از نور آفتاب می توان از بروز پوکی استخوان پیشگیری کرد.

بحرپیما بیان کرد: مهمترین هدف فیزیوتراپیست ها در مواجهه با پوکی استخوان، در وهله اول کاهش سرعت پیشرفت بیماری و سپس یاری به افزایش تراکم استخوان ها است.

وی ادامه داد: فیزیوتراپیست ها برای درمان این بیماران از تمرین درمانی و الکتروتراپی استفاده می کنند. این درمان ها باعث کاهش درد، اصلاح پوسچر یا شرایط بدنی و افزایش تراکم استخوانی در بیماران می شوند.

این فیزیوتراپیست گفت:تحقیقات متعدد نشان داده که انجام ورزش های سبک، نظیر راه رفتن تاثیر بسیار اندکی بر پوکی استخوان دارد؛ بنابراین انجام ورزش توسط خود بیمار یا افراد غیر فیزیوتراپیست، نه تنها منجر به بهبودی بیماری نمی شود بلکه ممکنست به دلیل تجویز تمرینات نامناسب باعث شکستگی استخوانی شود

وی متذکر شد:فیزیوتراپیست ها با تکیه بر دانش خود، از ماهیت بیماری و تاثیرات ورزش آگاهی کامل داشته و نسبت به تجویز تمرینات متناسب با شدت پوکی استخوان اقدام می کنند و در اثر ترکیب روش های تمرین درمانی و الکتروتراپی، نتایج عالی در درمان پوکی استخوان پدید می آورند.

عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس اضافه نمود: استفاده از دستگاه هایی نظیر مگنت تراپی نیز میتواند یاری شایانی به درمان بیماری وافزایش تراکم استخوانی شود. ولی همیشه باید به خاطر داشت که درمان اصلی این بیماری به تمرین درمانی و ورزش متکی است.

وی در سرانجام اظهار داشت: تمام اقدامات درمانی زمانی موثر خواهند بود که عوامل مستعد کننده و زمینه ساز بیماری به حداقل برسند؛ لذا این بیماران باید سبک زندگی خود را تغییر داده و این موارد را رعایت کنند: در رژیم غذایی روزانه ازمواد غذایی غنی از کلسیم نظیر شیر وماست بهره ببرید؛ زندگی پرتحرکی داشته باشید و روزانه لااقل چهل دقیقه ورزش کنید؛ از مصرف سیگار و دخانیات اجتناب کنید؛ از نور آفتاب گریزان نباشید؛ به درمان بیماری های مرتبط با پوکی استخوان بطور کامل اقدام کنید ودر این مورد با پزشک خود مشورت نموده و به او اعتماد نمایید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1323

به "چهل- پنجاه ساله ها بخوانند، تفاوت بین پوکی استخوان اولیه و ثانویه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهل- پنجاه ساله ها بخوانند، تفاوت بین پوکی استخوان اولیه و ثانویه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید