عادات مضر برای بدن؛ حتی بدتر از سیگار کشیدن!

به گزارش صنایع 90، خبرنگاران - ترجمه از پردیس بختیاری: همه ما به مضرات سیگار کشیدن آگاهیم اما بسیار از عادت دیگری وجود دارند که به اندازه همین سیگار می توانند سلامتی شما را به خطر بیاندازند. در ادامه به بعضی از بدترین عاداتی که ممکن است در زندگی مرتکب شوید، اشاره نموده ایم.

عادات مضر برای بدن؛ حتی بدتر از سیگار کشیدن!

خوردن غذاهای سرخ کردنی

گول خوشمزگی غذاهای سرخ کردنی را نخورید، این غذاها می توانند سلامتی شما را تا حد زیادی به خطر بیاندازند. از آنجا که روغن در دمای بالا تبدیل به چربی های ترانس شده، مواد سرخ کردنی نیز حاوی چربی های ترانس هستند. مشکل بدن با این مواد آن است که به سادگی نمی تواند آنها را تجزیه کند. در نتیجه آنها تبدیل به چربی در بدن و به تبع اضافه وزن می شوند. به جای این مواد از غذاهای پخته شده مصرف کنید.

خواب ناکافی

مطالعات نشان داده که خواب کافی در شب به اندازه مصرف غذاهای سالم و ورزش کردن اهمیت دارد. از آنجا که بدن در خواب ریکاوری می گردد، اگر ما به اندازه کافی نخوابیم، بدن نیز قادر نمی باشد که به درستی عمل کند. کم خوابی منجر به مسائل زیادی مانند مسائل گوارشی، سیستم ایمنی و اختلالات روحی می گردد. علاوه بر آن موجب اضافه وزن شده و بدن را در معرض بیماری ها قرار می دهد. از این، اگر می خواهید اندامی سالم داشته باشید در طول شبانه روز 7 تا 9 ساعت بخوابید.

غذا خوردن در مواقعی که گرسنه نیستیم

عادات بد غذایی خیلی راحت می تواند از عمرتان کم کند. زمانی که شما بدون فکر، هر چه دست تان می آید را می خورید، بی دلیل کالری اضافی دریافت می کنید که این کالری اضافی در نهایت به اضافه وزن و به تبع مسائل دیگری چون بیماری های قلبی و دیابت می انجامد. پرخوری درست مانند سیگار به بدن شما آسیب می رساند. یک فرد در طول روز به طول معمول 2000 کالری دریافت می نماید اما این میزان با توجه به سایز و میزان فعالیت بدنی متغیر است. بنابراین با توجه به میزانی که بدن شما بدان احتیاج دارد، غذا مصرف کنید.

مصرف زیاد غذاهای حاوی سدیم

سدیم که در مواد غذایی شور پیدا می گردد، می تواند منجر به بیماری های قبلی عروقی گردد. علاوه بر آن، این ماده باعث می گردد که کلیه نتواند به درستی عمل کند. سدیم به وسیله ارسال سیگنال هایی به کلیه ها برای معین این که چه زمانی آب را حفظ نموده و چه زمانی آن را دفع نمایند، نقشی کلیدی در متعادل کردن سطوح مایع در بدن انسان بازی می نماید. یک رژیم غذایی با محتوای سدیم بالا می تواند در این فرآیند حساس اختلال ایجاد کند و افت عملکرد کلیه را موجب گردد. در نتیجه آب کمتری از بدن دفع می گردد که ممکن است به فشار خون بالا منجر گردد. این فشار مضاعف بر کلیه ها می تواند به بیماری کلیوی یا تشدید مسائل کلیوی موجود منجر گردد.

خرج کردن بیش از حد

اگر شرایط اقتصادی خوبی ندارید، خودتان را در دام بدهکاری قرار ندهید. خرج کردن بیش از حد و استرسی که از بی پولی بعد از آن حاصل می گردد می تواند تاثیرات منفی زیادی را بر روحیه شما ایجاد کند. مطالعه ای در آمریکا نشان داده اکثر افرادی که بدهی یا قرض دارند، از سلامت روحی مناسبی برخوردار نیستند و از آنجا که سلامت روحی به اندازه سلامت جسمی اهمیت دارد، بهتر است که خودتان را از این دام برهانید. استرس ناشی از بی پولی مانند اضافه وزن و سیگار کشیدن به بدن شما آسیب می رساند.

مصرف داروها زمانی که به آنها احتیاج نداریم

مصرف داروهایی که بدن شما بدان احتیاج ندارد، می تواند مسائل جدی را برایتان به همراه داشته باشد. به عنوان مثال اگر شما آنتی بیوتیک مصرف کنید اما احتیاجی جدی به آن نداشته باشید، بدن شما نسبت به آن مقاوم می گردد. اوردوز نیز به استفاده از دارو در مقادیر بزرگتر از توان متابولیک بدن گفته می گردد که در بیش مصرفی داروها ممکن است بدن به حالت سمی درآمده یا مرگ را منجر گردد.

صبحانه نخوردن

حتما شما هم می دانید که صبحانه مهمترین وعده غذایی محسوب می گردد. در واقع صبحانه گرسنگی که بدن شما در طول شب متحمل شده را جبران می نماید. اگر شما در روز صبحانه نخورید، بدن تان نمی تواند مواد غذایی مورد احتیاج را به دست آورد، از این رو تا انتهای شب به پرخوری روی می آورید. پرخوری نیز در سیستم متالوبیسم بدن اختلال بوجود آورده که به تبع به مسائل وزنی نیز منجر می گردد.

نزدن کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب باید عضوی جدا نشدنی از زندگی ما باشد. اگر شما قبل از بیرون رفتن از خانه از کرم ضد آفتاب استفاده نمی کنید، نه تنها موجب چین و چروک پوست تان می شوید بلکه خودتان را نیز در معرض بیماری های پوستی و حتی سرطان قرار می دهید.

زل زدن به مانیتور برای چند ساعت

شاید شما به دلیل علاقه یا حتی شغل تان مجبور شوید که ساعات زیادی را در مقابل مانیتور بگذرانید اما بدانید که این سبک زندگی می تواند بیش از همه به چشم هایتان آسیب برساند. علاوه بر چشم ها، نور مانتیور منجر به سردرد، گردن درد و شانه درد نیز می گردد. برای جلوگیری از این وضعیت، هر 20 دقیقه یک بار به بدن تان استراحت دهید.

وقت نگذراندن با اعضای خانواده

ارتباط با دیگران یکی از عواملی ست که به زندگی ما معنا می دهد. تحقیقی نشان داده که تنهایی یکی از مهمترین عوامل مرگ افراد زیر 65 سال بوده است. افرادی که می توانند رابطه نزدیک با دیگران برقرار نمایند معمولا عمر بلندتری دارند. بنابراین اگر شما هم تنهایی را به هر چیز دیگری ترجیح می دهید، پیشنهاد می کنیم که برای برقراری ارتباط با اعضای خانواده خود نیز وقت بگذارید.

منبع: برترین ها
انتشار: 11 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 261

به "عادات مضر برای بدن؛ حتی بدتر از سیگار کشیدن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادات مضر برای بدن؛ حتی بدتر از سیگار کشیدن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید