مقایسه چای سبز، سفید و سیاه

به گزارش صنایع 90، انواع چای در بازار موجود است؛ از چای سیاه گرفته تا چای سبز و اورلانگ (نوعی چای تایلندی) و چای سفید. منشا این چای ها همگی برگ گیاه چای است که زادگاه آن کشور چین است. بسته به اینکه درجات تخمیر تا چه حد باشد، چای به انواع متفاوتی تقسیم می گردد.

مقایسه چای سبز، سفید و سیاه

مقایسه چای سبز، سفید و سیاه

نویسنده:دکتر تیرنگ نیستانی/متخصص تغذیه و رژیم درمانی

انواع چای در بازار موجود است؛ از چای سیاه گرفته تا چای سبز و اورلانگ (نوعی چای تایلندی) و چای سفید. منشا این چای ها همگی برگ گیاه چای است که زادگاه آن کشور چین است. بسته به اینکه درجات تخمیر تا چه حد باشد، چای به انواع متفاوتی تقسیم می گردد.

بیشترین درجه تخمیر را چای سیاه و کمترین درجه تخمیر را چای سبز دارد.

چای سفید در اصل، جوانه های گیاه چای است؛ یعنی قبل از اینکه برگ چای باز گردد، جوانه آن را که یک غلاف کرک دار نقره ای دارد، می چینند. در فرآیند تخمیر (از زمانی که برگ چای چیده می گردد تا زمانی که در معرض هوا قرار می گیرد و تخمیر می گردد) تغییراتی در ترکیبات چای رخ می دهد؛ به نحوی که در چای سبز و سفید میزان کافئین به حداقل ممکن می رسد. پلی فنول هایی که در چای سبز به میزان زیادتری وجود دارد در چای سیاه بسیار کم هستند که با نام کلی کاتچین یا کتکین شناخته می شوند. کتکین ها در واقع در چای سبز بالا، در چای سفید بسیار بالا و در چای سیاه بسیار کم هستند و در عوض، ترکیبات پلی فنولی دیگر در آن وجود دارد.

بر خلاف انواع چای که با آب جوش درست می گردد، پیشنهاد می گردد چای سفید با آبی با دمای حدود 75 تا 85 درجه سانتی گراد تهیه گردد. برای داشتن آبی با این دما باید آب را جوش آورد و بعد یک دقیقه اجازه داد تا از جوش بیفتد و دمای آن کاهش یابد و بعدش با این آب، چای سفید را دم کرد.

بعضی افراد فکر می نمایند مصرف چای سفید یا چای سبز بر چای سیاه ارجحیت دارد اما این گونه نیست. چای سیاه خواص ضدسرطانی و آنتی اکسیدانی زیادی دارد. ترکیباتی که در انواع چای هست با هم متفاوت اند و هر یک، خواص آنتی اکسیدانی خاص خودشان را دارند. از دید دارویی، کافئین موجود در چای سفید و سبز کمتر است و طبیعتا مصرف مداوم آنها وابستگی ای را که چای سیاه به وجود می آورد، در پی ندارد، بنابراین بهتر است در نوشیدن چای هم تنوع را رعایت کرد.

منبع: www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 7 مهر 1400 بروزرسانی: 7 مهر 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1829

به "مقایسه چای سبز، سفید و سیاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه چای سبز، سفید و سیاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید