طراحی لوگو: آشنایی با لوگوی هواپیماها و معنی آنها

به گزارش صنایع 90، معرفی لوگوی هواپیماها و تاریخچه آن ها

لوگوی ایرلاین ها هر کدام یک نمونه عالی برای نمایش نام تجاری یک کمپانی به شمار می فرایند که پشت پرده هر کدام فلسفه پنهان شده است. آنچه که حائز اهمیت می باشد، این است که لازم نیست شما حتما یک طراح حرفه ای باشید تا به لوگوی هواپیماها علاقمند شوید، چرا که در سراسر جهان بازی هایی حتی وجود دارد که در آن افراد باید حدس بزنند که لوگو یک هواپیما خاص به چه مفهوم طراحی شده است. از همین رو ما در این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران قصد داریم تا درباره لوگوی هواپیماها و معنی هرکدام از آن ها صحبت کنیم. آنچه در این مقاله حائز اهمیت است، لوگوی شرکت هواپیمایی ایران ایر است که از طرف آژانس sky trax به علت سادگی و جذابیتی که دارد به عنوان یکی از زیباترین نمادها در صنعت حمل و نقل هوایی در جهان شناخته شده است.

طراحی لوگو: آشنایی با لوگوی هواپیماها و معنی آنها

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی لوگو از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی لوگو و آرم تجاری تا برندینگ حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

1- هواپیمایی ایران ایر

باعث افتخار است که یکی برترین ها در زمینه لوگوی هواپیماها مربوط به شرکت هواپیمایی ایران ایرا است. لوگوی این شرکت به طور رسمی با عنوان هما به ثبت رسیده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که لوگوی این هواپیما که بر اساس حروف اول هواپیمایی ملی ایران گرفته شده است دقیقا نام یک پرنده افسانه ای به نام هما است که در بالای یکی از ستون های تخت جمشید قرار گرفته است. طراح این لوگو که یک یک جوان ارمنی 22 ساله به نام ادوارد تیگران زهرابیان بود به طور اتفاقی فراخوان شرکت ایران ایر در سال 1340 را مبنی بر طراحی لوگو اختصاصی را دید و یک طرح ارائه داد، که در نتیجه بعد از گذشت 6 دهه همچنان از طرح این جوان که نشانی از تاریخ غنی کشورمان ایران هم می باشد نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برای خرید پرواز ایران ایر روی لینک آن کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر در سایت خبرنگاران متصل شوید.

2- هواپیمایی قطر

یکی دیگر از موارد که در فهرست لوگوی هواپیماها قرار می گیرد، هواپیمایی قطر است. این شرکت هواپیمایی بین المللی دارای لوگویی متمایز می باشد که با یک نگان می توان متوجه شد که این لوگو مختص چه ایرالاینی می باشد. این علامت اختصاری در حقیقت شاخ های یک غزال بزرگ است که شاخصی از حیوان ملی کشور قطر محسوب می گردد.

3- هواپیمایی کانتاس

اصولا شرکت های هواپیمایی از نمادهای کشور خودشان برای طراحی لوگوی خود استفاده می نمایند؛ یک شرکت هواپیمایی استرالیایی به نام کانتاس برای طراحی لوگوی هواپیماها این شرکت از کانگروی استفاده شده است. لوگوی این شرکت از سال 1956 تا به امروز کمی تغییر کرده به شکل کانگروی پرنده درآمده است. طراحی لوگوی تازه شرکت هوایی کانتاس را فردی به نام هانس هالبوش برعهده داشته و از لوگوهای قبلی شفاف تر و زیباتر می باشد. لوگوی تازه کانتاس به عنوان یک عنصر کلیدی در ناوگان هواپیمایی و شناسایی کانتاس در سراسر جهان به شمار می رود.

4- هواپیمایی کاتای پاسیفیک

هملنطور که در بالا هم اشاره کردیم، لوگوی هواپیماها هر کدام برای خود دارای فلسفه مخصوص به خودشان هستند؛ شرکت هواپیمایی کاتای پسیفیک هم از این قائده خارج نیست و در سال 1994 درست زمانیکه هویت این شرکت به وسیله آژانس تبلیغاتی Landor Associates ثبت شد، طراحی شد. این نماد در واقع بال یک پرنده است که انگار با قلم رنگ کشیده شده است.

در ادامه توضیحاتی که درباره شرکت هواپیمایی کاتای پاسیفیک گفتیم شاید برایتان جالب باشد، بدانید که از سال 2011 از سمت یاتا این شرکت هوایی به عنوان سومین شرکت هواپیمایی جهان بر پایه مقدار ارزش بازار سرمایه شناخته شده است. این شرکت هواپیمایی در حال حاضر دارای 138 فروند هواپیمای مسافربری و باربری برای خودش است.

5- هواپیمایی آئروفلوت

در ادامه مقاله مربوط به لوگوی هواپیماها می خواهیم به سمت شرکت هوایی آئروفلوت برویم؛ این شرکت در طراحی لوگوی خود از نمادهای چکش و داس استفاده کرده است. آرم شرکت هوایی آئروفلوت در کلاه های خز روسی هم در زمان های گذشته استفاده می شده و در حقیقت یک نماد قدیمی در این کشور به شمار می رود.

6- هواپیمایی تای ایرویز

لوگوی دیگری که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم، شرکت هواپیمایی تای ایرویز متعلق به کشور تایلند است. لوگوی این شرکت هوایی که یک نمایان گر یک مرد رقصنده است در میانه های سال 1970 طراحی شد. اما بعد از این که شرکت هوایی تای ایرویز توانست تا حد زیادی دسترسی جهانی خودش را توسعه دهند، تصمیم گرفت که لوگوی هواپیمایی خود را به شکلی مدرن و بین المللی تغییر دهد. در لوگوی تازه این شرکت هوایی عناصری سنتی از کشور تایلند نمایان است که به رنگ زرد و بنفش که نشان دهنده رنگ معابد طلایی و گل های ارکیده گرمسیری نیز می باشد.

7- هواپیمایی چین

مورد دیگری که در فهرست فلسفه طراحی لوگوی هواپیماها قرار گرفته است، یک شرکت هواپیمایی چینی است. این شرکت هواپیمایی لوگوی اش به زبان انگلیسی بوده که به وسیله رهبر قبلی این کشور به نام Deng Xiaoping با خطی خوش نوشته شده بود. تصویری از ققنوس بر روی بدنه این هواپیما به چشم می خورد که به شکل هنرمندانه ای نشان دهنده کلمه VIP است.

8- هواپیمایی سنگاپور

شرکت هوایی دیگری که می خواهیم لوگوی آن را آنالیز کنیم، شرکت هواپیمایی سنگاپور است. لوگوی این شرکت هوایی یک پرنده به نام کریس است. کریس پرنده ای نقره ای رنگ است که محل سکونت آن در جنوب شرقی آسیا می باشد که در افسانه ها و داستان های عرفانی این منطقه دارای محبوبیت بسیار بالایی است.

9- هواپیمایی آلاسکا

در ادامه معرفی برترین لوگوی هواپیماها در جهان می خواهیم به سمت شرکت هواپیمایی آلاسکا برویم. این شرکت هواپیمایی در دنباله هواپیماهای خودش چهره یک مرد اسکیمو را به تصویر کشیده است. این شرکت هواپیمایی برای به روز رسانی نام تجاری خودش در سال های گذشته اقدام به ارائه یک سری تغییرات کوچک در لوگو خود کرده است.

10- هواپیمایی آذربایجان

در فهرست برترین لوگوی هواپیماها شرکت هوایی آذربایجان به نام بوتا ایرویز هم قرار گرفته است که نخستین شرکت هواپیمایی کم هزینه کشور آذربایجان نیز بود. لوگوی این شرکت نمادی از پرنده اسطوره ای و مقدس سیمرغ نیز می باشد.

11- هواپیمایی لوفتانزا

لوگوی هواپیمایی شرکت لوفت هانزا به طور دقیق 100 سال پیش طراحی شد با اعمال تغییراتی بر روی آن چهره مدرنی به خود گرفت. المان اصلی این شرکت هوایی درنا بوده که به رنگ های آبی و زرد طراحی شده است. این شرکت در سال های اخیر یک سری تغییرات جزئی را بر روی لوگوی این هواپیما به وجود آورد که اگرچه نامحسوس بود اما بر روی جلوه این برند هوایی زمانی که در آسمان ها در حال پرواز بود نیز تاثیر بسزایی نیز داشت. گفتنی است که بگوییم این شرکت هوایی یکی از برترین و معتبرترین ایرلاین های جهان است که به 211 مقصد بین المللی در 74 کشور جهان پرواز دارد.

12- هواپیمایی Egypt

دیگر شرکت هواپیمایی که لوگوی آن را می خواهیم مورد آنالیز قرار دهیم، شرکت هواپیمایی ایجپت ایر است که در سال 1932 تاسیس شد و یکی از بزرگترین شرکت های هواپیمایی است. لوگوی این شرکت هوایی نشان دهنده اسطوره های باستانی مصر می باشد. سر فالکون در فرهنگ مصری به معنای خدای خورشید می باشد.

13- هواپیمایی ژاپن

دیگر موردی که در فهرست لوگوی هواپیماها قرار می گیرد، لوگوی هواپیمایی ژاپن است که به وسیله جری هوف در سال 1958 طراحی شد. این لوگو نشان دهنده tsurumaru که پرنده با بال های بلند می باشد. رنگ قرمز به کار برده شده در این لوگو نشان از فرهنگ ژاپنی ها است که نمادی از زندگی طولانی، رفاه و سلامت خوب است. اگر برایتان سوال پیش آمده که tsurumaru به چه معنا است، باید بگوییم که این پرنده ای خستگی ناپذیر و بلند پرواز است که نشان دهنده قدرت پرواز این هواپیما در آسمان می باشد.

14- هواپیمایی رایان ایر Ryanair

دیگر شرکت هواپیمایی که می خواهیم درباره لوگوی آن صحبت کنیم، شرکت هوایی رایان ایر است. لوگوی این شرکت هواپیمایی در سال 1987 طراحی شد و ترکیبی از یک فرشته و یک چنگ که یک نماد فرانسوی است و در حقیقت بخش مهمی از فرهنگ این کشور به شمار می رود.

15- هواپیمایی Jet

شرکت هواپیمایی دیگری که لوگوی آن را می خواهیم در فهرست برترین لوگوی هواپیماها آنالیز کنیم، شرکت Jet نام دارد. لوگوی هوایی این شرکت به وسیله فردی به نام K. V. Sridhar در سال 1992 طراحی شد و وی از نماد خورشید در حال پرواز برای لوگوی این شرکت نیز استفاد کرد. فلسفه استفاده از این نماد برای لوگوی این شرکت هوایی این بوده که انتهای هواپیما با سرعت در آسمان حرکت می نماید و در پس زمینه خود خطی از هواپیما با نمایی از خورشید وجود دارد.

16- هواپیمایی Aer Lingus

شرکت هواپیمایی Aer Lingus یکی دیگر از گزینه هایی است می خواهیم در خصوص لوگوی آن صحبت کنیم. شرکت هواپیمایی ایر لینگاس ایرلندی در سال 1936 تاسیس شد و دارای بیش از 48 فروند هواپیمای مسافربری و باربری می باشد و در حال حاضر در بیش از 70 مقصد مختلف در قاره های اروپا، آفریقا و آمریکا نیز پرواز داشته است. نمادی که این شرکت هوایی در لوگوی خود به کار برده یک شبدر جوان است که نماد کشور ایرلند می باشد و گفتنی است که بگوییم در سال 1996 این لوگو تغییر کرد و به کلیشه نمادی از نوشیدنی ایرلندی ها بر روی آن طراحی شد.

منبع: beebom.com

منبع: الی گشت
انتشار: 5 بهمن 1400 بروزرسانی: 5 بهمن 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1957

به "طراحی لوگو: آشنایی با لوگوی هواپیماها و معنی آنها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی لوگو: آشنایی با لوگوی هواپیماها و معنی آنها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید