معتبرترین سازمان موسیقی ایتالیا در دنیا به ایران می آید

به گزارش صنایع 90، نشست خبری ارکستر کامریستی دالا اسکالا با حضور علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی، سفیر ایتالیا و رایزن فرهنگی این کشور صبح امروز 23 شهریورماه در تالار وحدت برگزار گردید.

معتبرترین سازمان موسیقی ایتالیا در دنیا به ایران می آید

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

در ابتدای این نشست مدیرعامل بنیاد رودکی با اشاره به اینکه قرار است یک رویداد فرهنگی موسیقی با همکاری ایتالیا در کشورمان انجام گردد، گفت: برگزاری این کنسرت باعث می گردد مرور مجددی در روابط بین ایران و ایتالیا داشته باشیم و این باعث افتخار است که میزبانی چنین اتفاقی بنیاد رودکی است. ما در ماه های گذشته برنامه های مفصلی را در تعامل با کشور ایتالیا روی صحنه بردیم که یکی از آنها برگزاری ارکستر جوانان ایتالیا با همکاری هنرمندان ایرانی بود.

وی اضافه نمود: در این راستا اتفاقات خوبی را شاهد بودیم که در نتیجه آن توانستیم هنر اصیل ایران را به دنیا معرفی کنیم. کشور ایتالیا جزو ملل های پیشرو در برقراری ارتباط بین دو کشور پس از برجام در زمینه فرهنگ و هنر بود. ما پیش از این نشست جلساتی را برگزار کردیم و به تصمیمات جدیدی رسیدیم که با حمایت سفارت ایتالیا محقق خواهد شد و امیدواریم بتوانیم در نتیجه این مذاکرات اپرایی در تالار وحدت روی صحنه ببریم.

صفی پور اعلام کرد: ارکستر اسکالا گروهی در میلان با صندلی ویژه است که به بسیاری از کشورها سفر نموده و جوایز متعددی را گرفته است. حضور این گروه با 2 هدف در ایران دنبال می گردد، اول برگزاری برنامه ای در سطح ارکستر مجلسی که اتفاق مبارکی است، دوم برگزاری مستر کلاس با حضور نوازندگان مطرح این کشور که در این راستا نه تنها ارتباط خوبی میان علاقه مندان با هنر موسیقی ایتالیایی شکل می گیرد بلکه هنرمندان ایرانی و ایتالیایی نیز در جهت تقویت موسیقی کلاسیک تعامل خوبی برقرار خواهند کرد.

در ادامه این نشست مائورو کنچادوری سفیر کشور ایتالیا به روابط فرهنگی ایران و کشور خود اشاره نمود و اضافه نمود: اتفاقا نخست وزیر ایتالیا در سفری که چندی پیش به ایران داشت به این رابطه عمیق اشاره نمود و در نظر داشت که زمینه های گسترده ای برای پیشبرد روابط فرهنگی، مالی و سیاسی در نظر بگیریم. نخست وزیر همچنین به این موضوع توجه دارد که روابط فرهنگی باید در اولویت قرار بگیرد چون تفاهم فرهنگی بین 2 کشور بقیه مسائل را به مرور حل می نماید.

وی اضافه نمود: ایران و ایتالیا بیش از 3 هزار سال درک مشترک فرهنگی دارند و همین موضوع به گفتمان بین 2 ملت یاری می نماید و باعث می گردد این 2 کشور مثل 2 حلقه ای از یک زنجیره دنیای باعث ارتباط ملل مختلف شوند. به همین خاطر وقتی تعامل بین ایران و ایتالیا شکل می گیرد آنقدر ساده است که بدون کلام و به وسیله احساسات می توانند رابطه برقرار نمایند چرا که کنجکاوی های زیادی برای درک متقابل وجود دارد و به همین دلیل است که نخست وزیر ایتالیا به مقوله فرهنگ تا این اندازه اهمیت می دهد.

سفیر کشور ایتالیا یادآور شد: موسیقی ساده ترین ابزار برای درک انتقال فرهنگ است، چون نیازی به ترجمه ندارد و به وسیله شنیدن می توانید عواطف و احساسات یک کشور را بشناسید برای کسی مثل من که به عنوان یک دیپلمات به ایران آمدم اولین چیزی که در شناخت بیشتر ایران به من یاری می نماید موسیقی است. سفارت ایتالیا با درک این موضوع تصمیم گرفت با بنیاد فرهنگی رودکی وارد تعامل گردد و به برگزاری رویدادهای فرهنگی بزرگتر بیاندیشد. ما بعد از این 2 برچسب جدید را به این تعامل اضافه خواهیم کرد. به این صورت که نام بنیاد رودکی را در کنار اسکالای میلان می گذاریم و افتخار می کنیم که فعالیت های ما به اینجا ختم نمی گردد چراکه ایده های جدیدی داریم و می خواهم چگونگی انجام این ایده ها را از زبان رایزن فرهنگی مان که بهترین رابط بین 2 کشور است بشنوید.

چرتی رایزن فرهنگی ایتالیا در معرفی برنامه های پیش رو اعلام کرد: ما روابط فرهنگی موسیقایی نزدیک با بنیاد رودکی داریم. پیش از این هم در زمینه موسیقی با همکاری ارکستر سمفونیک تهران و جوانان ایتالیا اتفاقات خوبی در تالار وحدت رقم خورد. این بار قرار است کوشش هایمان به یک شب اجرا محدود گردد ولی با کیفیتی بسیار بالاتر. اسکالا معتبرترین سازمان موسیقی ایتالیا و حتی در کل دنیا است. این سازمان ارکستر مجلسی خود را به ایران می آورد تا مردم شما با موسیقی زهی ایتالیا آشنا شوند. طبقه بندی کیفی در خصوص نوازندگان ایتالیا واقعا کار سختی است ولی ما 3 نفر از بی نظیرترین آهنگسازان کشورمان را به ایران آوردیم تا شما را با موسیقی قرن 18 ایتالیا آشنا کنیم.

وی اضافه نمود: در ابتدا اجرا با ارکستر وی والدی که واقعیت موسیقی ونیز اوایل قرن 18 را برایتان تداعی می نماید، شروع خواهد شد. بعد با یک ویالونیست انتزاعی پاگانینی ادامه پیدا می نماید و بعد قطعات الهام گرفته از جوزه پوردین که سمبل موسیقی کل دنیا است را خواهید شنید. جوزه پوردین در هویت ملی ما اسطوره محسوب می گردد و ما امیدواریم توانسته باشیم بهترین های موسیقی مان را به ایران تقدیم کنیم.

رایزن فرهنگی ایتالیا در ایران اظهار کرد: چون سیاست های ما خارج از ایتالیا همکاری نزدیک با کشور میزبان است و از آنجایی که می دانیم سطح موسیقی ایران در بنیاد رودکی چقدر بالا و معتبر است تصمیم گرفتیم یک مستر کلاس با حضور مبین افروز ویالونیست ایرانی -ایتالیایی برگزار کنیم.

چرتی شرح داد: این برنامه ها از سفر شهردار سابق میلان به ایران نشات گرفت و او علاوه بر ملاقات سازمان های فرهنگی و دیدار با محمدباقر قالیباف به اصفهان نیز سفر نموده بود. امروز شهردار میلان عوض شده ولی شهردار جدید در طی انجام تعهدات قبلی فعالیت می نماید. همانطور که در این نشست بیان شد ما به دنبال برنامه های متعدد در ایران هستیم و 2 رویداد دیگر را رقم خواهیم زد. اول برگزاری رسیتال پیانو به نفع زلزله زدگان ایتالیا برگزار خواهد شد و دوم حضور یک گروه موسیقی ایتالیایی در جشنواره فجر سال جاری است.

وی در خاتمه درباره دیگر اهداف مورد نظر برای این تعامل اعلام کرد: ستارگان سالن های تئاتر و موسیقی هنرمندان صحنه هستند ولی یادمان نرود که در تالارهای فرهنگی اگر برنامه ای خوب اجرا می گردد و ما از آن لذت می بریم مدیون کسانی هستند که در بخش نور و صدا فعالیت می نمایند. در تعریف فعالیت های جدید با بنیاد رودکی قصد داریم برای کسانی که در این زمینه فعالیت می نمایند نیز تمهیداتی بیندیشیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 آبان 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 451

به "معتبرترین سازمان موسیقی ایتالیا در دنیا به ایران می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معتبرترین سازمان موسیقی ایتالیا در دنیا به ایران می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید