علائم هشداردهنده سرطان روده بزرگ کدامند؟

به گزارش صنایع 90، خبرنگاران/خوزستان مدیرگروه بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت خوزستان گفت: با شناخت علائم هشداردهنده سرطان روده بزرگ و مراجعه به موقع به خانه ها و پایگاه های بهداشتی می توان ضایعات پیش سرطانی را پیش از تبدیل شدن به سرطان، زودتر تشخیص داد.

علائم هشداردهنده سرطان روده بزرگ کدامند؟

کوروش نعمانی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به برنامه پیشگیری، تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان روده بزرگ اظهار کرد: باید به افراد آموزش داده شود که سرطان برخلاف تصور عام، یک بیماری قابل پیشگیری است به طوری که بیش از 40 درصد سرطان ها قابل پیشگیری اند. برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ باید بدانیم که علل ایجادکننده سرطان و راه های دوری کردن از آن چه چیزی هستند و چه عواملی اثر محافظتی در برابر این سرطان را دارند.

وی اضافه نمود: با شناخت علائم هشداردهنده سرطان روده بزرگ و مراجعه به موقع به خانه ها و پایگاه های بهداشتی می توان ضایعات پیش سرطانی را پیش از تبدیل شدن به سرطان، زودتر تشخیص داد. همچنین باید مردم به مشارکت در برنامه های غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ ترغیب شوند و به شبکه بهداشتی مراجعه کنند.

نعمانی با اشاره به علل سرطان روده بزرگ و راه های پیشگیری از آن، گفت: علل غیرقابل اصلاح سرطان شامل افزایش سن، سابقه خانوادگی پولیپ یا سرطان روده بزرگ، بیماری های ارثی و علل قابل اصلاح سرطان بیماری التهابی روده، سابقه فردی پولیپ های آدنوماتوز، فعالیت بدنی ناکافی، افزایش وزن، استفاده از الکل و دخانیات، مصرف گوشت قرمز و مصرف کم میوه و سبزیجات هستند.

مدیرگروه بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت خوزستان در خصوص علائم سرطان روده بزرگ، بیان نمود: خونریزی دستگاه گوارش تحتانی در یک ماه اخیر، یبوست در یک ماه اخیر (با یا بدون اسهال، درد شکم و احساس پر بودن مقعد پس از اجابت مزاج) و کاهش بیش از 10 درصد وزن بدن در شش ماه همراه با یکی از علائم فوق، از علائم ابتلا به این بیماری هستند.

نعمانی اضافه نمود: برای تشخیص زودهنگام سرطان باید افراد 50 تا 69 سال تشویق شوند حداقل هر دو سال در برنامه تشخیص زودهنگام و غربالگری شرکت کنند. همچنین باید علائم هشداردهنده سرطان روده بزرگ به افراد آموزش داده شوند و در صورتی که در برنامه های تشخیص زودهنگام و غربالگری نیز این علائم را داشتند زودتر به پزشک مراجعه کنند.

وی گفت: البته در عین حال باید به افراد آموزش داد که بیشتر افرادی که این علائم را دارند سرطان ندارند ولی باید بررسی های بیشتری انجام دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1485

به "علائم هشداردهنده سرطان روده بزرگ کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم هشداردهنده سرطان روده بزرگ کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید