درخواست شورای عالی از فرهنگیان و صاحب نظران برای ترمیم و به روزآوری سند تحول

به گزارش صنایع 90، تهران (پانا) - معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت شورای عالی از سه رویکرد تکمیلی و آینده نگرانه، اصلاحی و اجرایی برای بازنگری و ترمیم سند تحول استفاده می کند.

درخواست شورای عالی از فرهنگیان و صاحب نظران برای ترمیم و به روزآوری سند تحول

به گزارش روابط عمومی شورای عالی آموزش و پرورش، مجید رعنایی معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به ماده واحده ترمیم و به روز آوری سند تحول بنیادین اضافه کرد: در رویکرد تکمیلی و آینده نگرانه، نیازهای نوظهور و شرایط نوپدید نیز مورد توجه قرار می گیرد.

رعنایی با اشاره به رویکرد اصلاحی گفت: در این رویکرد برخی از مفاد سند که به دلیل ابهام و یا عدم برخورداری از اتقان و شفافیت کافی، نیاز به اصلاح دارند، مورد توجه قرار می گیرد.

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش اضافه کرد: در رویکرد اجرایی زمینه سازی لازم برای تسهیل و تسریع استقرار و اجرای مفاد سند تحول مورد توجه قرار می گیرد.

رعنایی با اشاره به لزوم رعایت اصول ترمیم و بازنگری سند، گفت: از جمله این اصول انطباق با مبانی نظری سند، مبتنی بر تجربیات زیسته و اجرایی، توجه به تغییرات و تحولات محیطی، توجه به تقویت هماهنگی و سازگاری درونی و بیرونی مفاد سند. توجه توامان به آرمان و واقعیت، شاخص پذیر بودن، استفاده از مشارکت نخبگان، فرهنگیان، صاحب نظران و کارشناسان، پژوهش محوری و از تجربیات کارشناسان استفاده شود.

وی بیان داشت: برای این کار سه پژوهش از سوی شورای عالی سفارش داده شد، یکی مرور سیستماتیک نقدها، مسائل، مسائل و موانع اجرائی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، دیگری بررسی توفیقات مدرسه ای ایران در اجرای ایده ها و برنامه های تحولی و سوم مطالعه تطبیقی اجرای برنامه های تحولی آموزش و پرورش در کشورهای دیگر است.

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه شورای عالی برای ترمیم و به روزآوری سند تحول بنیادین از همه دیدگاه ها و پیشنهادهای کارشناسی و تخصصی استفاده می کند، گفت: غیر از پژوهش های مورد اشاره در دو مرحله فراخوان عمومی دادیم. از طرفی به تمام معاونت ها و سازمان های حوزه ستادی و استان ها هم اعلام کردیم که چالش های شما برای اجرایی کردن سند چیست؟ و پیشنهاد شما برای روزآمدی سند چیست؟

رعنایی ابراز داشت: برگزاری هفت جلسة در قالب گروه کانونی بود که با حضور صاحب نظران و کارشناسان انجام دادیم. در این جاسات سه سوال معین پرسیدیم: سند به چه مسائلی در تدوین غفلت کرده است؟ آموزش و پرورش کنونی با چه مسائل و چالش هایی روبرو است؟ درآینده با چه چالش هایی روبرو خواهد شد؟

وی در ادامه گفت: وزرا و برخی از معاونان وزارت آموزش و پرورش در دوران پس از تصویب سند را دور هم جمع کردیم و از آن ها خواستیم که موانع و چالش های اجرای سند تحول را بان کنند و برای اصلاح و به روز آوری آن بویژه محتوای فصل هشتم سند چه پیشنهادی دارند؟

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در خاتمه با تاکید بر مشارکت فرهنگیان، صاحب نظران و پژوهشگران در این امر مهم، گفت: برای ترمیم و به روز آوری سند تحول بنیادین از نظرات و پیشنهادهای صاحب نظران حوزه تعلیم و تربیت، فرهنگیان، پژوهشگران و کارشناسان خبره استفاده می شود.

دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش از مجریان، فرهنگیان، صاحب نظران و پژوهشگران حوزه تعلیم و تربیت دعوت می کند، پیشنهادها و نظرات خود را پیرامون ترمیم و به روز آوری سند تحول بنیادین از طریق سایت شورای عالی آموزش و پرورش به نشانی: www.sce.ir و پست الکترونیکی (ایمیل): [email protected]ارسال کنند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 2016

به "درخواست شورای عالی از فرهنگیان و صاحب نظران برای ترمیم و به روزآوری سند تحول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست شورای عالی از فرهنگیان و صاحب نظران برای ترمیم و به روزآوری سند تحول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید