خشکی چشم به هنگام صبح

به گزارش صنایع 90، سندرم خشکی چشم (Dry eye syndrome) یک عارضه چشمی است که با فقدان فراوری اشک قابل تشخیص است. این مقاله، اطلاعاتی در خصوص علل، علائم و گزینه های درمانی خشکی چشمها در صبح را فراهم ساخته است.

خشکی چشم به هنگام صبح

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

سندرم خشکی چشم (Dry eye syndrome) یک عارضه چشمی است که با فقدان فراوری اشک قابل تشخیص است. این مقاله، اطلاعاتی در خصوص علل، علائم و گزینه های درمانی خشکی چشمها در صبح را فراهم ساخته است.

اشک نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی چشمانمان ایفاء می نماید. هر زمان که چشمانمان را باز و بسته می کنیم یا پلک می زنیم، روی قرنیه را لایه نازکی از اشک می پوشاند. لایه اشکی (tear film) از آب، لیپید، و موسین (mucins) تشکیل شده است. لایه ای از پروتئین هایی به نام موسین اجازه می دهد تا لایه آبکی به قرنیه دافع آب بچسبد یا پیوستگی اشک را به سطح قرنیه باعث می شود. در بالای لایه آبکی، لایه لیپیدی (چربی) واقع شده است که مانع از خشک شدن لایه آبکی می شود. بنابراین، تعادل کاملی از این سه قسمت به رطوبت چشمان ما یاری می کنند. لایه اشکی وظایف حیاتی مختلفی را به انجام می رساند. این لایه جهت حفظ سلامتی سطح چشم ضروری است. و از چشمان در برابر محرکها محافظت نموده و به لحاظ بینایی سطح انکساری قدامی با ثبات و واضحی را که برای دیدی روشن و واضح مورد احتیاج است، فراهم می سازد.

چنانچه چشم ما قادر به فراوری اشک نباشد، ممکن است دچار خشکی چشم شویم. اصطلاح سندرم خشکی چشم، خود توضیحی بر این عارضه است. در واقع، فرد مبتلا به این بیماری، احساس می نماید ریگ در چشم خود داشته و همینطور به همراه آن دسته ای از علائم ناشی از فقدان فراوری اشک در چشم تجربه می شود.

عوامل مؤثر

اگر کیفیت یا میزان اشک به طور منفی تحت تأثیر عواملی قرار گیرد، فرد را مستعد ابتلا به عفونت چشم می سازد. به علت فقدان یا کمبود اشک، فرد مبتلا به احتمال زیاد با احساس سوزش یا سوختگی در چشم روبرو خواهد شد. بسیاری از افرادی که به این عارضه مبتلا می باشند، در هنگام صبح خشکی چشم را تجربه می کنند. از آنجا که چشم قادر به فراوری اشک نیست، این افراد به استفاده از اشک مصنوعی احتیاج دارند. بخش های زیر اطلاعاتی را در خصوص عوامل مؤثر، علائم و درمان این بیماری فراهم ساخته است.

- فراوری اشک با بالا رفتن سن کاهش می یابد، و به همین علت است که افراد مسن ممکن است مستعد ابتلا به این بیماری باشند.

- کمبود ویتامین A در رژیم غذایی می تواند فرد را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دهد.

- خشکی چشمان در میان افرادی که از لنزهای تماسی یا همان لنز چشم برای مدت زمان طولانی استفاده می کنند، بسیار رایج است. استفاده بیش از حد و بد بکار بردن لنزهای تماسی اغلب مسبب این عارضه می باشد، به این علت که این لنزها رطوبت چشم را فرو می کشند. کشیده شدن یا مالش لنزهای تماسی با ملتحمه می تواند موجب به وجود آمدن این عارضه شود.

- خشکی می تواند اثر جانبی داروهایی مانند دیورتیکها (ادرار آور)، داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین ها، مسدود کننده های بتا، یا قرصهای ضد بارداری خوراکی باشد.

- بیماری هایی مانند سندرم شوگرن (Sjogrens syndrome) (سه گانه خشکی چشم، خشکی دهان، و آرتریت روماتوئید یا لوپوس اریتماتوی سیستمتیک SLE)، آرتریت روماتوئید (rheumatoid arthritis)، و بیماری های عروقی کلاژن ممکن است علت نهفته خشکی چشم باشند.

- در بعضی افراد، مسائل ساختاری که باعث بسته شدن ناقص پلک می شوند، می تواند به خشکی چشم منجر شود.

- افرادی که ضروری است روزانه و به مدت طولانی از کامپیوتر استفاده کنند و یا آنهایی که مدت زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون می کنند، به این علت که کمتر پلک می زنند، ممکن است دچار خشکی چشم شوند. لایه اشکی هر زمان که پلک می زنیم، پخش و منتشر می شود. بنابراین فرد بایستی به طور مرتب چشمان خود را باز و بسته کند.

- زنان بالای 50-45 سال هم به علت تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی، احتمال بیشتری دارد که به خشکی چشم مبتلا شوند.

- آب آمدن بیش از حد از چشم، که در پزشکی به نام اپی فورا (epiphora) یا ریزش بیش از حد اشک شناخته می شود، می تواند موجب خشکی چشم شود.

- خشکی بعلاوه می تواند از طریق محرکهای محیطی مانند آلودگی هوا، گرد و غبار، دود، و غیره ایجاد شود.

- خشکی در چشمان اغلب پس از عمل جراحی لیزر یا عمل جراحی آب مروارید تجربه می شود. با این حال، معمولاً در بعضی مواقع مدتی بعد رفع می شود.

علائم

- خارش، به خصوص در اطراف گوشه های چشم

- سوزش یا احساس سوختگی، به خصوص در صبح زود

- وجود مخاط یا ترشح در اطراف پلک، به ویژه هنگامی که از خواب بیدار می شوید

- احساس بودن ریگ در چشم و یا وجود یک جسم خارجی در آن

- قرمزی

- افزایش سوزش چشم ناشی از دود یا باد

- حساسیت به نور

- افزایش خستگی چشم در یک دوره زمانی کوتاه، به طوریکه فرد احساس می نماید، احتیاج دارد چشمانش را ببندد.

- تاری دید

- آسیب پذیری نسبت به عفونت های چشمی

چنانچه این عارضه درمان نشود، می تواند مسائل مربوط به بینایی یا آسیب یا زخم قرنیه را موجب شود.

درمان

گزینه های درمانی مختلفی برای خشکی چشم در دسترس می باشند. در موارد خفیف، مراقبت های اولیه در خانه به تنهایی می تواند موجب تسکین شود. در موارد دیگر، راه حل های زیر مفیدند.

اشک مصنوعی

اشک مصنوعی می تواند جهت مرطوب یا نرم ساختن چشم مورد استفاده قرار گیرد. این قطره چشمی را می توان هر زمان که سوزش یا ناراحتی در چشم احساس شود، استفاده کرد. بدینسان، چشمان بلافاصله رطوبت لازم را بدست می آورند.

پماد

پماد می تواند در هنگام خواب استفاده شود. این پمادها در اصل بعلاوه به نام نرم و چرب کننده چشم بکار می رود. چنانچه این پمادها حاوی ویتامین A باشند، استفاده از آنها فرایند بهبودی را بالا می برد.

قطره چشمی رستازیس (Restasis)

رستازیس که یک قطره چشمی حاوی سیکلوسپورین است، برای موارد مزمن توصیه می شود. این قطره از طریق سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد تأیید قرار گرفته، و تنها داروی موجود در بازار است که پس از استفاده طولانی مدت، فراوری اشک را افزایش می دهد.

لاکریسرت (Lacrisert)

لاکریسرت عمدتاً جهت خشکی چشم شدید توصیه می شود. در این روش، یک داروی استریل، نیمه شفاف، میله ای شکل، محلول در آب و بدون محافظ که حاوی هیدروکسی پروپیل سلولز (یک ماده نرم کننده و مرطوب کننده) است در قسمت پایینی چشم یا مجرای اشک قرار داده می شود.

پلاگ های پونکتوم موقت یا دائمی سیلیکونی جهت بستن خروجی های اشک (Punctal Plugs)

در بعضی موارد پلاگ های پونکتوم موقت یا دائمی سیلیکونی استفاده می شود. در این روش، مجرای اشک که آب چشم را تخلیه می نماید، به طور موقت بسته شده تا در زمان طولانی تری اشک را حفظ کند. اگر این بستن یا پلاگ موقت راستا خروجی اشک به درستی عمل کند، آنگاه بیمار می تواند پلاگ های سیلیکونی دائم را دریافت نماید. بعضی از افراد حتی می توانند عمل جراحی را برگزینند که در آن مجراهای اشک که چشم را از آب سرشار می کنند، به طور دائم بسته می شوند. در بعضی موارد، استفاده از لنزهای تماسی پانسمانی (bandage contact lenses) ممکن است توصیه شود.

درمان های خانگی

چنانچه فردی مبتلا به خشکی چشم شد، می تواند از اقدامات مراقبتی که در ذیل آمده، پیروی نماید:

- پیش از هر کار دیگر، میزان زیادی آب بنوشید.

- ماهی هایی مانند ماهی ساردین و ماهی آزاد را در رژیم غذایی خود وارد نمایید به این علت که منبع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 به تعداد می فرایند.

- روغن بذر کتان هم به جلوگیری از خشکی چشمان یاری می نماید.

- چنانچه شخصی به عارضه ای مبتلاست که موجب خشکی چشم می شود، درمان آن عارضه می تواند به حل مشکل خشکی چشم یاری کند.

- افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند، می توانند با برگزیدن لنزهای نرم تسکین یابند. بعلاوه، بایستی از گذاشتن لنزهای تماسی به مدت طولانی خودداری کنند.

- چشم می تواند به علت استفاده از سیستم های گرمایشی و تهویه مطبوع، خشک شود. استفاده از یک مرطوب کننده ممکن است سودمند باشد.

- استفاده از مکمل های غذایی، به خصوص آنهایی که حاوی ویتامین A و یا امگا 3 اسیدهای چرب هستند، تا حد زیادی می تواند یاری ساز باشد.

از آنجا که استعمال غلط لنزهای تماسی معین شده که موجب افزایش خشکی چشم می شود، افرادی که از این لنزها استفاده می کنند، بایستی اقدامات احتیاطی را رعایت کنند. چنانچه شخصی علائم مذکور را تجربه کرد، توصیه می شود برای تشخیص و درمان مناسب با یک چشم پزشک مشورت نماید.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته شود.

منبع: راسخون
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1855

به "خشکی چشم به هنگام صبح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشکی چشم به هنگام صبح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید