جامعیت طرح ایران در قره باغ

به گزارش صنایع 90، درگیری نظامی در منطقه قره باغ همچنان ادامه دارد و کشورهای مختلفی کوشش نموده اند تا پیشنهادهایی را برای توقف درگیری ها و برقراری آتش بس ارایه دهند، اما تا به امروز همه این طرح ها به بن بست رسیده و نتوانسته در عرصه عمل مفید واقع گردد.

جامعیت طرح ایران در قره باغ

جهت دریافت خدمات نکات طراحی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

در این شرایط جمهوری اسلامی ایران نیز تصمیم گرفت طرحی متفاوت ارایه نموده و راه حلی دیپلماتیک برای حل و فصل مناقشه قره باغ پیشنهاد کند. اگرچه تا به امروز این طرح به صورت عمومی منتشر نشده و جزییات آن در دسترس نیست، اما با توجه به کلیات طرح ایران و همچنین اظهارات

سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه می توان توضیح داد طرح ایران، طرحی متفاوت با طرح های شکست خورده دیگر کشورها بوده و بر مبنای اصولی بنا شده که می تواند در نهایت به موفقیت این طرح منجر شود. علت متفاوت بودن طرح ایران، توجه به مطالبات هر دو کشور آذربایجان و ارمنستان و تاکید بر حقوق مردم آذربایجان و شهروندان منطقه قره باغ بوده است.

در رابطه با موضوع آذربایجان، به طور اصولی جمهوری اسلامی ایران با اشغال سرزمین ها و نقض تمامیت ارضی ملل مستقل مخالف است و به همین دلیل در طرح پیشنهادی خود، تاکید نموده که از نگاه ایران هر راه حلی باید متضمن تمامیت ارضی آذربایجان باشد. ایران خواهان تخلیه 7 شهر اشغال شده آذربایجان از سوی ارمنستان شده و به رغم اینکه بعضی شهرها از سوی آذربایجان آزاد شده اند، بر این مساله تاکید شده تا در آینده نیز مناطق مورد مناقشه به محلی برای درگیری نظامی بدل نشود. از سوی دیگر نگرانی هایی نیز درباره سرنوشت مردم منطقه قره باغ وجود داشت که در طرح ایران کوشش شده به این موضوع پرداخته شود. اکثریت مردم قره باغ از ارامنه هستند و خواهان برخورداری از حق معین سرنوشت شده اند، از همین رو جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد نموده تا آذربایجان ضمن حفظ تمامیت ارضی خود، حق معین سرنوشت مردم این منطقه را محترم بشمارد و به مطالبات قومی آنها در حوزه هایی نظیر زبان، فرهنگ و رسانه پاسخ دهد. به آن معنا که اختیارات یک جمهوری خودمختار ذیل حاکمیت ملی آذربایجان به مردم این منطقه واگذار شود. در این میان بحثی پیرامون ارمنستان وجود دارد که باید تاکید نمود از نگاه حقوقی دخالت دولت ارمنستان در مساله قره باغ محلی از اعراب ندارد.

این مناقشه ای داخلی در آذربایجان بوده که قره باغ به عنوان بخشی از خاک این کشور خواهان استقلال شد و این امکان وجود داشت که طی گفت وگوهایی داخلی این مساله حل و فصل شود، اما ارمنستان با دخالت خود مساله را پیچیده کرد و با اشغال 7 شهر خواهان الحاق این منطقه به ارمنستان یا استقلال منطقه قره باغ از آذربایجان شد.

در طرح ایران تاکید زیادی بر برطرف اشغال این مناطق وجود دارد و به همین دلیل پس از صحبت های اولیه ای که نخست وزیر و رییس جمهور ارمنستان پیرامون استقبال از طرح ایران مطرح کردند، شاهد بودیم که مقامات این کشور از حمایت ارمنستان از طرح گروه مینسک سخن گفتند. با این وجود با توجه به مفادی که در طرح گروه مینسک نیز وجود دارد، می شود گفت گام مثبتی برای حل مناقشه برداشته شده است. موفقیت طرح ایران به نحوه عملکرد دو کشور آذربایجان و ارمنستان بستگی دارد؛ آذربایجان تا به امروز واکنش مثبتی به طرح داشته اما ارمنستان به سبب پرهیز همیشگی از تخلیه شهرهای اشغالی در قره باغ هنوز موضع مشخصی اتخاذ ننموده و باید کوشش هایی جدی برای قانع کردن این کشور صورت گیرد.

جمهوری اسلامی ایران با تجربه 8 سال جنگ تحمیلی و مذاکراتی که در حین تقابل نظامی با عراق در جریان بود به خوبی می داند تا زمانی که خاک یک کشور در اشغال طرف دیگر باشد، حق دارد از تمامیت ارضی خود دفاع کند. تمامی طرح های گروه مینسک، شورای امنیت، ایران و روسیه بر مبنای همین اصل بوده است اما اینکه چرا تا به امروز این طرح ها به ثمر نرسیده به عدم وجود مکانیسم اجرایی در آن بازمی شود. سازمان ملل متحد و شورای امنیت به رغم دارا بودن توان اجرایی به سبب جانبداری بعضی اعضا از ارمنستان از اجرای آن خودداری نموده و گروه مینسک نیز توجه کافی به تبیین مکانیسم اجرایی نداشته است. طرح های ایران و روسیه نیز به رغم منطقی بودن از حمایت های کافی برخوردار نشده اند. هر طرحی باید بر مبنای عدالت باشد و تنها طرح های مبتنی بر عدالت می تواند در راستا صلح موثر باشد. به همین دلیل عنوان می شود که طرح ایران پایدار است و می تواند موثر واقع شود.

منتشر شده در روزنامه اعتماد . 11 آبان 1399

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1280

به "جامعیت طرح ایران در قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جامعیت طرح ایران در قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید