تازه ترین گام های دولت برای همراهی با صنعت گاز

به گزارش صنایع 90، تغییر در نحوه محاسبه گازبهای مشترکان همسو با تشویق برای کاهش مصرف و اختصاص 15 هزار میلیارد تومان برای تکمیل طرح های گازرسانی در لایحه بودجه 1400، تازه ترین اقدام های دولت برای همراهی با صنعت گاز کشور است.

تازه ترین گام های دولت برای همراهی با صنعت گاز

به گزارش شانا، تحقق اهدافی مانند گازرسانی به شهرها و روستاهای کشور و تامین پایدار گاز برای مصرف کنندگان به ویژه در فصل های سرد سال موضوعی است که به همراهی و همیاری توامان دولت و مردم نیاز دارد؛ همراهی دولت برای اتخاذ بهترین تصمیم ها در بهترین زمان و همیاری مردم برای اجرای هر چه بهتر آن تصمیم ها.

همسو با این موضوع، در هفته ای که گذشت دو خبر قابل توجه از سوی مسئولان دولت اعلام شد که می تواند به مصرف بهینه گاز طبیعی از سوی مشترکان و شتاب بخشی به فرایند گازرسانی روستایی بینجامد. جزئیات این دو مصوبه دولت را مرور می کنیم.

پاداشِ صرفه جویی برای مشترکانِ خوش مصرف: زمزمه انجام بعضی تغییر و تخفیف ها در گاز بهای مشترکان از اوایل پاییز و همزمان با آغاز فصول سرد سال به گوش می رسید تا اینکه حسن منتظرتربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به این موضوع مهر تایید زد و از ارائه طرح این شرکت به دولت برای در نظر دریافت سیستم تشویقی و تنبیهی برای مصرف کنندگان گاز خبر داد.

وی در آن زمان یادآور شد که این طرح در هیئت دولت در حال بررسی است و در توضیح کوتاهی تاکید کرد که شرکت ملی گاز دنبال تشویق مشترکان برای کاهش مصرف گاز است، نه تنبیه.

پایان روزچهارشنبه، پنجم آذرماه و همزمان با کاهش دمای هوا در بسیاری از استان های کشور و افزایش مصرف گاز، اعضای هیئت دولت در نشستی که به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، ضمن تاکید بر لزوم مهار و مدیریت مصرف گاز در کشور، تصمیم هایی را به منظور اصلاح الگوی مصرف مشترکان گاز طبیعی در ایام سرد سال (16 آبان تا 15 اسفندماه) دریافتد.

براین اساس مشترکان خانگی که مصرف گاز آنها در دوره زمانی یادشده در هر سال، نسبت به دوره مشابه سال های 96 و 97 در میانگین دمای یکسان طول دوره صورتحساب، بیش از 10 درصد کاهش یابد، مشمول تخفیف (پاداش صرفه جویی) معادل 15 درصد گازبهای صورتحساب دوره می شوند.

طبق این تصمیم، در صورت افزایش مصرف هم مطابق مصوبه دولت و براساس درصدی که مشخص شده است، به گازبهای آنها افزوده می شود. در این مصوبه تاکید شد که افزایش مصرف گاز در ساختمان های اداری نیز مشمول این افزایش قیمت می شود.

با این تفاسیر امید است این تصمیم دولت بتواند در مصرف بهینه گاز از سوی مشترکان اثرگذار و نتایجی قابل توجه در پی داشته باشد.

اختصاص 15هزار میلیارد تومان برای تکمیل طرح های گازرسانی: علی ربیعی، سخنگوی دولت روز سه شنبه، چهارم آذرماه در نشست خبری با اشاره به فرایند تنظیم لایحه بودجه سال 1400 کل کشور گفت: یکی از مصوبه های هیئت دولت در این لایحه اختصاص 15 هزار میلیارد ریال از منابع شرکت های دولتی تابع وزارت نفت برای تکمیل پروژه های نیمه تمام گازرسانی به روستاهاست.

خبری که نشان از توجه دولت به تکمیل گازرسانی به سراسر کشور دارد؛ هم اکنون گازرسانی روستایی در حالی تداوم دارد که تعداد روستاهای گازرسانی شده در دولت های یازدهم و دوازدهم (از تیرماه 1392 تا به امروز) بیش از دو برابر شده است یعنی این مقدار از 14 هزار روستای بهره مند از گاز طبیعی در سال 92، به بیش از 32 هزار روستا رسیده است.

همسو با این موضوع باید یادآور شد سرمایه گذاری اجرا شده برای گازرسانی روستایی در کشور از ابتدای دولت یازدهم تا به امروز 29 هزار میلیارد تومان بوده است؛ در این بازه زمانی حدود 18 هزار روستای جدید از گاز بهره مند شدند که در این تعداد روستا به بیش از یک میلیون و 600 هزار خانوار روستایی گازرسانی شده است.

به گفته حسن منتظر تربتی، معاون وزیر نفت در امور گاز، تعداد روستاهای متصل به شبکه گاز کشور تا پایان دولت دوازدهم به 35 هزار روستا می رسد که به این ترتیب در مجموع دولت های یازدهم و دوازدهم 21 هزار روستا به شبکه گاز کشور متصل شده و خواهند شد که تقریبا معادل گازرسانی به بیش از 50 روستا در هر هفته است. به این ترتیب بودجه در نظر گرفته شده برای تکمیل گازرسانی روستایی می تواند برای به ثمر رساندن اهداف شرکت ملی گاز راهگشا باشد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1364

به "تازه ترین گام های دولت برای همراهی با صنعت گاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه ترین گام های دولت برای همراهی با صنعت گاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید