چله بوچیر هرمزگان ، منطقه ای خنک در گرمای طاقت فرسای هرمزگان

به گزارش صنایع 90، کسانی که اهل ایران گردی باشند، شاید حداقل یک بار نام چله بوچیر هرمزگان به گوش آنها خورده باشد. وقتی درباره جاذبه های طبیعی زیبای ایران صحبت می کنیم حتما هرمزگان نیز به ذهنمان می رسد. هرمزگان یکی از منطقه ها جنوبی کشور است که آب و هوای بسیار گرمی دارد؛ طوری که حتی برای خود بومیان نیز این هوا آزار دهنده است. اما خیلی تعجب خواهید کرد اگر بدانید که در دل این گرمای طاقت فرسا و هوای شرجی، منطقه ای با آب و هوایی مطبوع وجود دارد! منطقه ای در دل روستای بوچیر که به آن چله بوچیر هرمزگان می گویند. با وجود اینکه دسترسی به این منطقه بسیار سخت است و احتیاج به مهارت و آمادگی جسمانی بالایی دارد، اما هرسال گردشگران زیادی را جذب خود می نماید. اگر شما نیز کنجکاو شده اید تا درباره این واهه خنک اطلاعات بیشتری کسب کنید، با خبرنگاران همراه شوید.

چله بوچیر هرمزگان ، منطقه ای خنک در گرمای طاقت فرسای هرمزگان

چله بوچیر هرمزگان حس خنکای بهار در دل کویری گرم

حس خنکای بهار

هرمزگان به علت نزدیکی به خلیج فارس، هوایی شرجی دارد؛ شرجی بودن هوا باعث می شود تا زمستان و تابستان، دمای هوا تغییر زیادی نداشته باشد. اما رطوبت بالای این منطقه، تابستان را برای محلیان سخت و طاقت فرسا می نماید. پس منطقی است که حتی یک توریست در فصل تابستان داخل هرمزگان به چشم نخورد. در فصل های خنک نیز معمولا توریستان زیادی برای تماشا هرمزگان سفر نمی نمایند.

اما دقیقا در 50 کیلومتری شهرستانی با نام پارسیان، منطقه ای خنک و زیبا به نام چله بوچیر هرمزگان قرار گرفته است. در این منطقه زیبا، دره ای عمیق وجود دارد که در میانه آن آبی بسیار زلال به چشم می خورد که به سردی چشمه های کوهستانی است. در بعضی نقاط، عمق این دره به حدود 35 متر می رسد و حسی بسیار عجیب را به انسان منتقل می نماید.

شاید با توصیف این منطقه کمی به یاد تنگه واشی فیروزکوه افتاده باشید. البته که شباهت زیادی بین این دو وجود دارد. اما با این تفاوت که عمق آب چله بوچیر هرمزگان بسیار زیاد است. به حدی که توصیه می شود اصلا بدون جلیقه نجات وارد آب نشوید. معمولا کسانی که در شنا کردن مهارت زیادی ندارند، با قایق های بادی وارد این آب راه می شوند. در پایانی جهت نیز آبشار زیبایی انتظار شما را می کشد که پاداش کسانی خواهد بود که جهت را تا پایان پشت سر گذاشته اند.

روستای بوچیر یا چله بوچیر؟ اصلا چه تفاوتی با هم دارند؟

روستای بوچیر

بعضی از مسافران به اشتباه این منطقه را بوچیر صدا می زنند. این در حالی است که بوچیر نام یک روستا در این منطقه است. در حقیقت چله بوچیر هرمزگان نام منطقه ای زیباست که در روستای بوچیر واقع شده است. جالب است بدانید که بوچیر قدمت تاریخی زیادی دارد. بر اساس مستندات تاریخی، قدمت این روستا به دوران پیش از اسلام باز می شود و زرتشتیان ایران در این منطقه اقامت داشتند. آثار باستانی و تاریخی زیادی را می توان در این روستا مشاهده کرد. آثاری که قدمت آنها حداقل به 1500 سال پیش باز می شود.

در میان این آثار می توان به ارگی بزرگ اشاره نمود که در بخش جنوبی این روستا واقع شده است. بر اساس نظرات باستان شناسان، این ارگ به دوران حکومت بنی حماد باز می شود. برای بازدید از این ارگ زیبا باید حدود 600 متر به جنوب روستا بروید.

بعلاوه خیلی جالب است اگر بدانید که آب های زیرزمینی این روستا شیرین و قابل شرب هستند. به همین علت است که حدود 600 اصله درخت نخل در این منطقه وجود دارد. بعلاوه باید بدانید که خرمای این روستا جزء برترین خرماهای ایران به شمار می آید. کشاورزی در این منطقه بسیار رونق دارد و بیشتر روستاییان به همین کار مشغول هستند.

معنای چله چیست؟

معنای چله

خب حالا که با روستای بوچیر آشنا شدیم، نوبت به این می رسد که بدانیم معنای چله چیست. چله یک واژه محلی است و در زبان مردم بومی بوچیر معنا پیدا می نماید. اگر از بومیان منطقه در خصوص معنای چله بپرسید، با دو تعریف متفاوت رو به رو خواهید شد.

بعضی از بومیان بر این باورند که چله به معنای شکاف، درز و یا جای باریک است. همانطور که اشاره نمودیم چله بوچیر هرمزگان نیز یک دره بسیار عمیق و باریک است. به همین علت هم آن را چله بوچیر می نامند. اما اگر در زبان محلی روی چله تشدید بگذارید، تلفظ آن متفاوت خواهد بود و معنای دیگری خواهد داشت.

چلّه در زبان محلی بوچیر به معنای جای سرسبز و خوش آب و هوا است. در نتیجه می توان نتیجه گرفت که منظور یک دره خوش آب و هوا در بوچیر هرمزگان است.

چله بوچیر هرمزگان از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

بخش های مختلف چله

حتما کنجکاو شده اید که این دره زیبا واقعا چه شکلی است و برای رسیدن به آن باید چه کرد. بوچیر همانطور که اشاره نمودیم یک دره با عمق حدود 35 متر است. اگر تصوری از 35 متر ندارید، باید بدانید که حدودا به مقدار یک ساختمان 10 طبقه در زیر زمین عمق دارد! البته در بعضی از قسمت ها عمق آن تا 50 متر نیز می رسد که واقعا عمق زیادی است.

به صورت کلی این دره یک کیلومتر طول دارد و به دو قسم چله پایین و چله بالا تقسیم می شود. هر دوی این دو چله در امتداد یکدیگر قرار دارند. باید بدانید که هر یک از این دو چله، بخش های مختلفی دارند که به شرح آنها می پردازیم.

چله پایین را طولانی ترین بخش چله می دانند. بعلاوه باید بدانید برای اینکه از بخش های اول هر دو چله عبور کنید، باید کمی آمادگی جسمانی و مهارت شنا داشته باشید. اما برای اینکه ماجراجویی بیشتری را تجربه کنید، احتیاج به مهارت کوهنوردی و تجهیزات مربوط به آن را خواهید داشت.

چطور باید خودمان را به چله بوچیر هرمزگان برسانیم؟

چله پایین

چله پایین

قطعا سوال بعدی که در فکر شما نقش می بندد، این خواهد بود که چطور باید خودمان را به این چله ها برسانیم. جهت دسترسی به چله پایین، از دهانه شکاف خواهد بود. یعنی دقیقا همان جایی که شما وسیله نقلیه خود را پارک نموده اید. اندازه عمق آب در چله بوچیر هرمزگان بر اساس فصل متناوب است. برای شنا کردن در عمق زیاد، بهتر است از جلیقه نجات بهره ببرید. ضمناً عرض دره به مقدار ای است که با قایق بادی کوچک می توانید از آن عبور کنید. حدود چهارصد متر که شنا کنید، به یک آبشار بسیار زیبا خواهید رسید.

چله بالا

چله بالا

برای دسترسی به چله بالایی، از ابتدا وارد آب نخواهید شد. برای این کار باید از محل پارک خودروی خود حدود یک ساعت پیاده روی کنید تا به نقطه بالای تنگه برسید. از اینجا احتیاج به تجهیزات کوهنوردی خواهید داشت تا به پایین دره برسید. پیمودن چله بالا کمی سخت است و برای رسیدن به آن باید چند باری از دره خارج شده و مجدد وارد آن شوید و در بیشتر موارد به تجهیزات کوهنوردی احتیاج خواهید داشت.

اما زمانی که جهت را با تمام فراز و نشیب ها پشت سر بگذارید، چشم انداز طبیعی خارق العاده ای انتظار شما را می کشد. در پایانی این جهت گودالی زیبا با عمق 35 متر قرار گرفته است که شبیه به قلب انسان است. این را می توان یکی از جاذبه های منحصر به فرد چله بوچیر هرمزگان دانست. در تمامی آبگیر ها و گودا ل ها ماهی های طبیعی وجود دارند که معمولا از گونه دکتر فیش هستند.

چه فصلی را برای بازدید از چله بوچیر هرمزگان انتخاب کنیم؟

فصل بازدید

به علت رطوبت بالای هوای هرمزگان، معمولا دمای این منطقه در تمامی فصول بین 10 تا 20 درجه سانتیگراد ثابت است. یکی از نکات جالب توجه در خصوص آب چله بوچیر هرمزگان این است که آب در دهانه آن تقریبا گرم است. هرچه به سمت آبشار پیش می رویم، آب به تدریج سرد می شود. به این ترتیب بدن به آرامی با آن تطبیق پیدا می نماید.

دمای آب درون چله بوچیر تقریبا در همه ایام سال ثابت است. این دما معمولا میان 10 تا 20 درجه سلسیوس گزارش می شود. اگر علاقه مند به آب تنی و تنگه نوردی بی دردسر در آن هستید، بهار، تابستان و دو ماه اول پاییز زمان مناسبی برای سفر به این منطقه است. هرچند تابستان بوچیر بسیار گرم و طاقت فرساست و ممکن است برایتان آزاردهنده باشد. در زمستان به سبب بارندگی های احتمالی و خرابی بیش ازمقدار جهت جاده خاکی، سفر به چله بوچیر پیشنهاد نمی شود.

حتی اگر در فصل تابستان نیز به هرمزگان سفر کنید، در پایانی جهت، در یک کیلومتری چله بوچیر، حسابی سردتان خواهد شد. البته جنس این سرما واقعا لذت بخش است و دمای بدنتان چند درجه ای پایین می آید. یکی از تفریحات توریستان، نفس گرفتن در گودال 35 متری پایانی جهت است. اگر چند ثانیه سرتان را زیر آب کنید، قطعا از سرما مو به تنتان راست خواهد شد! به همین علت کمتر کسی توانایی این کار را دارد!

در نتیجه شما در هر چهار فصل می توانید از این طبیعت بکر و تماشای لذت ببرید. اما با این حال اگر در پی آسایش بیشتری هستید، بهتر است زمستان و تابستان را برای سفر خود انتخاب نکنید. در زمستان بارندگی های فصلی باعث صعب العبور شدن جهت دسترسی به چله خواهد شد. بعلاوه تابستان هم هوای هرمزگان بسیار گرم و طاقت فرسا است. اما بهار و پاییز برترین فصل برای سفر شما خواهد بود.

اقامت در چله بوچیر هرمزگان

اقامت در چله

داخل روستای بوچیر، جز خانه روستاییان، جایی برای اقامت وجود ندارد. البته برای اینکه تجربه بوم گردی شما کامل شود، حتما باید شبی را در خانه این عزیزان سپری کنید. تنها کافیست کمی در میان مردم بومی منطقه پرس و جو کنید تا خانه ای درخور را بیابید. هزینه اقامت در خانه روستاییان متناوب است و اصلا نرخ ثابتی را نمی توان پیدا کرد. اما مطمئن باشید هزینه چشم گیری نخواهد بود.

اگر در پی اقامت در مهمان سرا، هتل و یا از این قبیل مکان های اقامتی هستید، بهتر است به شهر های بزرگ اطراف بروید. بیشتر توریستان، شهر های عسلویه، پارسیان یا بندر لنگه را برای اقامت خود انتخاب می نمایند. در هر صورت بهتر است نزدیک طلوع آفتاب در دهانه آماده بازدید باشید و تا پیش از غروب از طریق نقلیه خود باز شد.

نکاتی که در سفر به چله بوچیر هرمزگان باید در نظر بگیرید

نکاتی در خصوص سفر

پیش از هر چیز باید بدانید که پیمودن این جهت بسیار سخت است. شما احتیاج به مهارت و تجهیزات کوهنوردی خواهید داشت و بعلاوه باید شناگر ماهری باشید. در نتیجه داشتن آمادگی جسمانی بالا، و روحیه جنگنده برای این کار، جزء ملزومات سفر خواهند بود.

  • برای رسیدن به منطقه حتما از یک بومی راهنمایی بگیرید. تنها کافیست به شورا و دهیاری مراجعه و در این مورد با آنها مشورت کنید. آنها می توانند شما را به خوبی راهنمایی نمایند.
  • برای اینکه سفری خاطره انگیز به چله بوچیر هرمزگان را تجربه کنید، بهتر است همراه تور باشید. مسئولین برگزار نماینده تور معمولا تجهیزات شنا، قایق سواری، کوهنوردی و یاری های اولیه را همراه خود دارند، بعلاوه آنها در خصوص منطقه کاملا شناخت دارند و احتیاج به راهنما نخواهید داشت.
  • به هیچ وجه بچه ها و یا افراد سالمند و کم توان را همراه خود به این سفر نیاورید. این منطقه برای چنین افرادی کاملا خطرناک است.
  • اگر مهارت شنا کردن ندارید یا به هر علتی قصد دارید خیس نشوید، باید از چله بالا بهره ببرید. برای این کار باید حدود یک ساعت پیاده روی کنید تا به بالای چله برسید و از منظره ها لذت ببرید.
  • تلفن همراه و یا هر گونه وسیله عکاسی و تجهیزات برقی ممکن است آسیب ببینند. البته تا بخش اول چله پایین، همراه آوردن این وسایل مسئله ای نخواهد داشت. اما ممکن است در ادامه جهت کاملا خیس شوند و از بین بروند.

چه تجهیزاتی باید همراه خود داشته باشیم؟

تجهیزات

بهتر است سبک سفر کنید. حجم فعالیت های فیزیکی شما باعث می شود تا بار اضافی حسابی خسته تان کند. بهتر است یک غذای سبک ساندویچی و یک بطری آب همراه داشته باشید و مطمئن شوید که نشتی ندارد. همراه داشتن کفش مخصوص پیاده روی و یک دست لباس خشک نیز لازم خواهد شد.

اگر قصد دارید از بخش اول پیش روی کنید، حتما احتیاج به تجهیزات کوهنوردی خواهید داشت. ضمناً برای عبور از آب حتما بازوبند یا جلیقه نجات همراه خود داشته باشید. بعلاوه می توانید قایق بادی کوچک همراه خود بیاورید و از قایق سواری در چله بوچیر هرمزگان لذت ببرید.

امکانات رفاهی و خدماتی نزدیک چله بوچیر هرمزگان

امکانات رفاهی

هیچ امکانات رفاهی و خدماتی در نزدیکی چله وجود ندارد. اگر خرید داشته باشید یا بخواهید خودتان را به مراکز درمانی برسانید، می توانید به روستای بوچیر مراجعه کنید. البته امکانات رفاهی و خدماتی بزرگی در شهر های اطراف همچون پارسیان و عسلویه وجود دارند.

دسترسی به چله بوچیر هرمزگان

برای دسترسی به چله بوچیر هرمزگان ، همانطور که اشاره نمودیم باید ابتدا خودتان را به شهرستان پارسیان یا همان گاوبندی برسانید. از آنجا به یاری تابلو های راهنما می توانید به روستای بوچیر بروید. از داخل روستا یک جاده خاکی وجود دارد که شما را تا ورودی چله راهنمایی می نماید. این جاده پنج کیلومتر طول دارد و بهتر است با وسیله نقلیه معتبر سفر کنید.

به صورت کلی چله بوچیر تا شهرستان پارسیان 63 کیلومتر فاصله دارد. البته اگر ساکن بندر عباس هستید و قصد دارید سفر خود را از آنجا شروع کنید، باید 340 کیلومتر را پشت سر بگذارید. از بندر عباس باید ابتدا به بندر لنگه بروید. از آنجا نیز با توجه به تابلو های راهنما به سمت سد میلون و روستای بوچیر حرکت کنید. اما اگر از سمت بوشهر راهی هستید، باید ابتدا به عسلویه بروید، از عسلویه در پی تابلو های راهنمای پارسیان بشد و از آنجا خودتان را به روستای بوچیر برسانید.

خب خبرنگاران ی عزیز، تقریبا با چله بوچیر هرمزگان آشنا شدید. البته تا با چشم های خودتان نبینید، نمی توانید این همه زیبایی را درک کنید. نظر شما در خصوص چنین سفر های پر چالشی در ایران چیست؟ به نظر شما چرا در بیشتر مردم هواداران زیادی ندارند؟ یا اینکه چطور می توان مردم را به بازدید چنین جاذبه هایی ترغیب کرد؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید! از قلم نیاندازید ما عاشق شنیدن نظرات و تجربیات شما هستیم!

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 2135

به "چله بوچیر هرمزگان ، منطقه ای خنک در گرمای طاقت فرسای هرمزگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چله بوچیر هرمزگان ، منطقه ای خنک در گرمای طاقت فرسای هرمزگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید