تاثیر خانواده بر آموزش بچه ها در دوران کرونا

به گزارش صنایع 90، یک روانشناس کودک گفت:در دوران کرونا نقش خانواده برای آموزش علمی بهتر کودک پررنگ تر شده است.

تاثیر خانواده بر آموزش بچه ها در دوران کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران ، درباره تاثیر خانواده بر آموزش بچه ها در دوران کرونا، اظهار کرد: بیماری کرونا مانند دیگر بلایای طبیعی به صورت خیلی غیر مترقبه به زندگی ما وارد شده است و تقریبا تمام جنبه های زندگی افراد را تحت تاثیر خود قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از این جنبه ها بچه ها و فرایند آموزش آن ها در این دوران است، ادامه داد: بچه های که تا قبل از شیوع این ویروس منحوس طبق روال همیشگی به مدرسه می رفتند و تقریبا بیشتر بار آموزشی آن ها بر عهده مدرسه و به طور اخص بعهده معلم آن ها بود حال بعد از شیوع این بیماری مجبور به ماندن در خانه شدند و آموزش از طریق دنیای مجازی انجام شد؛ که به علت نوظهور بودن آن در کشور ما، حضور دائمی یکی از والدین در کنار دانش آموز را می طلبید. مخصوصا درمورد بچه ها در سن دبستان.

امیر طهماسب با بیان اینکه خانواده به عنوان اولین پایگاه اجتماعی کودک مسئول تربیت صحیح و انتقال ارزش ها و قوانین جامعه به کودک است، گفت: حال بار دیگر در این دوران نقش خانواده برای آموزش علمی بهتر کودک پررنگ تر می شود و باید به تاثیری که می توانند در آموزش بهتر داشته باشند تاکید شود. ولی موضوع مهم این است که قرار نیست والدین نقش معلم را بر عهده گیرند و قرار نیست آن ها در قبال دروس فرزندانشان مهارت های یک معلم را دارا باشند، حتی اگر به موضوعات درسی کتاب فرزندشان تسلط داشته باشند؛ چرا که تدریس شرایط خاص خود را داراست؛ بنابراین نیاز است والدین در مسئولیتی که برای خود تعریف می کنند واقع بین باشند.

این روانشناس کودک با بیان اینکه برعهده دریافت مسئولیت بیش از حد توان می تواند پیامد های نامطلوبی هم برای آن ها و هم فرزندانشان به همراه داشته باشد، خاطرنشان کرد: در نظر دریافت شرایط فعلی یعنی دوربودن از محیط آموزشی نیز مهم است؛ این موضوع از عواملی است که طبیعتاً بر انگیزه درس خواندن دانش آموزان تأثیرگذار بوده است. اگر والدین این روز ها با کاهش انگیزه فرزندانشان روبرو می شوند نباید این موضوع را فاجعه آمیز تلقی کنند؛ زیرا فقط مختص فرزند آن ها نیست. ولی والدین می توانند در این موضوع نقش مهمی داشته باشند. از جمله برقراری ارتباط با معلم یا معلمان از طریق وسایل ارتباطی در دسترس یا با مشاوران تحصیلی مدارس به صورت منظم، تا از این طریق از تجربیات آن ها برای مدیریت شرایط آموزشی فرزندانشان در منزل استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه نظارت با دخالت بیش از اندازه در امور درسی فرزندان یا تدریس به آن ها متفاوت است، اضافه کرد: نقش والدین را به نظارت بر فرزندشان برای استفاده به موقع از کلاس های آموزشی برگزار شده از طریق فضای مجازی و تلویزیون یا ارتباط در مواقع لزوم با معلم یا مشاوران تحصیلی را در نظر گرفت. حفظ آرامش در محیط خانواده، مشغول بودن والدین به کاری مفید از جمله خواندن کتاب و مجله در زمان انجام تکلیف فرزندان، کاهش دادن محرک های محیطی که می تواند عامل حواس پرتی باشد از جمله صدای بلند تلویزیون، و نظارت و هدایت بدون دخالت بیش از حد از طرف والدین وفراهم کردن شرایط برای یادگیری مطلوب در شرایط کنونی مؤثر خواهد بود.

امیر طهماسب شرح داد: موضوع مهم تر که والدین نیاز است در نظر داشته باشند این است که اگر چه یادگیری کتاب های درسی مهم است، اما فرصت برای یادگیری آن ها همیشه است؛ برای جبران عقب ماندگی های آموزشی در آینده فرصت فراهم است؛ آن چیزی که این روز ها و در این شرایط مهم است توجه به سلامت جسمانی و سلامت روانی اعضای خانواده به خصوص فرزندان است.

این روانشناس کودک با بیان اینکه بیماری کرونا موجب ایجاد احساساتی نظیر اضطراب، استرس و عدم اطمینان می شود، اضافه کرد: این احساسات به ویژه در میان بچه ها و نوجوانان، در سنین مختلف، بیشتر دیده می شوند. اگرچه بچه ها به طرق مختلف به این احساسات واکنش نشان می دهند، اما بطور کلی در روبرو با رویداد هایی همچون تعطیلی مدارس و لغو برنامه ها و دوری از دوستان، بیش ازپیش به حمایت های عاطفی نیاز دارند. والدین باید برای صحبت در مورد این بیماری با فرزندانشان پیشقدم بشوند در مورد چگونگی این بیماری و علائم آن و راه های پیشگیری از آن با آن ها گفتگو کنند و سعی کنند اضطراب و استرس این بیماری را کاهش دهند.

وی خاطرنشان کرد: در این ایام بچه ها نیاز به یک برنامه ریزی منظم دارند، حفظ یک برنامه منظم و قابل پیش بینی می تواند در بچه ها احساس آرامش خاطر بوجود آورد، به نحوی که بدانند چه زمان باید به کار های ضروری بپردازند و چه زمان را به بازی سپری کنند. می توانید با آن ها درمورد کار هایی که باید در برنامه روزانه شان انجام دهند، صحبت کنید و ببینید که آن ها چطور برای خودشان برنامه ریزی می کنند.

امیر طهماسب با بیان اینکه در این ایام با تعطیل شدن مدرسه و مراکز تفریحی و خانه نشینی اجباری بچه ها به دلیل از دست دادن این تمام این فعالیت ها احساس غم و نا امیدی می کنند، ادامه داد: این احساسات را انکار نکنید و اجازه دهید فرزندان احساس غمگینی بکنند در این رابطه با آن ها همدلی کنید و حمایتشان کنید.

این روانشناس کودک گفت: اطلاعات نادرست زیادی درباره بیماری کرونا در حال انتشار است. از کودک در مورد اطلاعاتی که در مورد بیماری شنیده است، سوال بپرسید و میزان درستی این اطلاعات را بسنجید. صرف ارائه اطلاعات صحیح به کودک کافی نیست، چرا که ممکن است کودک اطلاعات جدید را با برداشت های نادرست قبلی ترکیب کند. سعی کنید دانسته های قبلی کودک را بفهمید، آن ها را اصلاح وتکمیل کنید؛ و از منابع معتبربعنوان منابع اطلاعاتی استفاده کنید.

وی با بیان اینکه درمورد نوجوانان و استفاده مداوم از اینترنت انعطاف پذیرتر باشید، ولی آن ها را کاملا به حال خود رها نکنید، اضافه کرد: با نوجوانان رو راست باشید و به آن ها بگویید که درک می کنید در این شرایط زمان بیشتری دارند، ولی دسترسی بی وقفه به صفحات مجازی و رسانه های اجتماعی هم ایده چندان خوبی نیست. و از او بپرسید به نظرش چطور می توانید برنامه ریزی کنید که نحوه استفاده از اینترنت را مدیریت کنید.

امیر طهماسب با بیان اینکه به طور یقین والدین نیز احساس اضطراب می کنند و فرزندان از حالات و احساسات آن ها الگو می گیرند، ادامه داد: ولی والدین باید تا حدی که می توانند اضطراب و نگرانی های خود را مدیریت کنند و این نگرانی ها را بیش از حد در حضور فرزندان خود بروز ندهند. این دقیقا یعنی خوددار بودن و کنترل کردن احساسات، که گاهی کار بسیار سختی است، به خصوص اگر این احساسات در آن ها هم بسیار شدید باشد.

این روانشناس کودک گفت: بچه ها برای احساس ایمنی و امنیت، به والدین خود متکی هستند. این مهم است که به خاطر داشته باشیم که والدین مانند اقیانوسی هستند که حتی اگر در سطح آب موج های سهمگین باعث ناآرامی شده است، ولی در عمق این اقیانوس ماهی ها که همان فرزندان هستند با آرامش به زندگی ادامه می دهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1268

به "تاثیر خانواده بر آموزش بچه ها در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر خانواده بر آموزش بچه ها در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید