تأثیر درونی پذیری رمان برای مخاطب با راهکارهای جامعه شناسانه

به گزارش صنایع 90، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در سمنان، محسن مسعودیان؛ استاد دانشگاه و جامعه شناس، شامگاه پنجشنبه (6 شهریورماه) در آئین معرفی رمان سپید آرام در کافه کتاب تسنیم دامغان، گفت: رمان سپید آرام قاعدتا رویکردی دارد که در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 رمان نویسان به آن سبک و سیاق پرداختند و قوی ترین آن ها رضا جولایی است.

تأثیر درونی پذیری رمان برای مخاطب با راهکارهای جامعه شناسانه

وی ادامه داد: ممزوج کردن امر سیاسی و اجتماعی با عشق از نویسندگان نسل جدید جامعه رخت برمی بندد. سبک های جدید نویسندگی در پاسخ به نیازهای جامعه است و در نویسندگی تأثیر می گذارد.

مسعودیان بیان نمود: رمان نوشتن پاسخ به نیازهای جامعه است، مشروط به این که بتوانند در جامعه تحول ایجاد کند و در حقیقت دغدغه ای را پاسخ دهد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: اینکه متأسفانه با مقوله خیانت در عشق سروکار داریم و مع الأسف خیانت زنان به مردان را هم حتی در سنین بالا شاهد هستیم. شرافت عشق و خیانت عشق یک توامانی در امر جامعه شناسی دارد و باید بررسی گردد که آیا زیست دو نفره ما مشکل دارد یا زیست زناشویی مورد دستخوش تغییرات روزگار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه با رشد روزافزون تکنولوژی در مرحله گذر از این وضع هستیم، گفت: آدمی که قبلا در پستو بود از فضای خفقان، خفه گی ها و از درون بودن ها خارج شد؛ در واقع اگر برای صفات زنانه نتوانیم تدبیری بیاندیشیم و فارغ از جنسیت انسان بودن بنگریم، عملا درخواست برای نفس کشیدن و دیده شدن سپید آرام پدید می آید.

این جامعه شناس شرح داد: در گذشته عمدتا خیانت را مردانه می پنداشتند و آن را به مردان اختصاص می دادند، اما اگر منصفانه نگاه کنیم در شرایط فعلی کمی متفاوت شده است.

مسعودیان تأکید بر اینکه به زیستن را بلد نبوده و گفتگومحور نیستیم، ادامه داد: رمان نویسان با هم افزایی با متخصصان حوزه های مختلف و در معرض نقد آنان قرارگرفتن، می توانند بخش بزرگی از حوزه ادبیات شان را ترمیم کنند.

مهسا حبیبیان؛ نویسنده کتاب نیز در بخش دیگری از این برنامه، گفت: سپید آرام داستان زندگی زنی به نام ماهرخ، از نوجوانی تا میان سالی است که در شهر کویری کوچکی (دامغان) با حداقل امکانات زندگی می کند، اما همواره درپی شناخت خود و دنیای اطرافش برای بهتر بودن و بهتر شدن به دنبال مسیرهایی می گردد تا بتواند به تجربه احساسات و پیروزیت هایی که زنان شهرش از آن منع شده اند، دست پیدا کند.

وی اضافه کرد: ماهرخ در زندگی اش با چالش های احساسی و حوادث زیادی روبه رو می گردد و تلاش می کند تا در گذر از این راه تسلیم جامعه، خانواده و حتی خودش نگردد. او نه تنها می کوشد که با تمام تبعیضات و تعصبات اجتماعی و سنتی شهرش به جای کنار آمدن، مبارزه کند، بلکه تصمیم می گیرد این شجاعت و جسارت را به دختران اندکی که در شهرش به آینده ای روشن امید دارند، القا کند. او عاقبت پیروز می گردد از جایگاه یک دختر کارگر در شهری کوچک، خود را به موقعیت اجتماعی مطلوبی در پایتخت برساند اما در می یابد که یکی از دلایل مهم پیروزیتش، همراهی مردانی بوده که در کنارش به او انگیزه داده اند و او را تحسین کرده اند.

این نویسنده جوان اظهار کرد: ماهرخ همواره آرزو می کند که به اندازه ای که دختران و زنان جسور در کشورش زندگی می کردند، کاش مردانی در کنار آن ها بودند که رها از بندهای کورکورانه به دختران، خواهران، همسران و مادرانشان کمک می کردند تا زیباتر، امن تر و جسورتر زندگی کنند.

حبیبیان گفت: رمان سپید آرام که مدت هفت سال ایده آن به صورت پی رنگ در ذهنم بود، نه فقط به صورت ایده بلکه زندگی زنان در دهه 20 و 30 قبل از انقلاب با مسائل و تعصباتی که در آن زمان در شهرهای کوچکی مثل دامغان وجود داشت را به رشته تحریر درآوردم که در قالب رمان در 10 فصل نگاشته شد که نگارش آن سه سال زمان برد.

کافه کتاب تسنیم، هر هفته پنجشنبه ها در سرای فرهنگ دامغان (خانه تسنیم) برگزار می گردد و اهالی کتاب ضمن معرفی کتاب، تجربیات و اندوخته های شان از کتاب های مختلف را به اشتراک می گذارند. جلسه این هفته با حفظ و رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی به معرفی رمان سپید آرام اثر نویسنده دامغانی مهسا حبیبیان اختصاص یافت.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1207

به "تأثیر درونی پذیری رمان برای مخاطب با راهکارهای جامعه شناسانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر درونی پذیری رمان برای مخاطب با راهکارهای جامعه شناسانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید