اطلاعات جدید از دست داشتن بندر بن سلطان در حوادث 11 سپتامبر

به گزارش صنایع 90، بخشی از مصاحبه محرمانه و طبقه بندی شده کمیسیون حوادث 11 سپتامبر 2001 با بندر بن سلطان شاهزاده سعودی و سفیر سابق عربستان در ایالات متحده، اوایل هفته گذشته در یک وبگاه خبری آمریکایی منتشر شد.

اطلاعات جدید از دست داشتن بندر بن سلطان در حوادث 11 سپتامبر

به گزارش گروه بین الملل صنایع 90، وبگاه خبری فلوریدا بولداگ اوایل هفته گذشته بخش هایی از مصاحبه و بازپرسی کمیسیون ویژه حوادث 11 سپتامبر را با بندر بن سلطان شاهزاده سعودی و سفیر سابق عربستان در آمریکا منتشر نموده است.

البته این مصاحبه ضبط نشده و هیچ نسخه رونوشتی از آن در دسترس این وبگاه آمریکایی نبوده است.

خلاصه این مصاحبه نشان می دهد که بندر بن سلطان، ایالات متحده را متهم نموده است که به مردم افغانستان برای رهایی از آثار منفی جنگ دهه 1980 میلادی، یاری ننموده است.

وی اضافه نمود: این مساله زمینه لازم را برای جنگجویان و مجاهدین جوان فراهم کرد تا به دنبال شروع جنگ و درگیری های جدیدی باشند. نه آمریکا و نه عربستان سعودی کوشش نکردند تا جنگجویان و مجاهدین افغان را به زندگی عادی غیرنظامی بازگردانند. اگر این کار را نموده بودیم، شاید دستاوردها و نتایج کاملا متفاوتی را امروز شاهد بودیم.

بندر بن سلطان طی سال های 1983 تا 2005 میلادی سفیر عربستان سعودی در آمریکا بوده است. روابط نزدیک وی با جورج دبلیو بوش و خانواده اش موجب شد تا وی نام مستعار بندر بوش را به دست آورد.

انتشار خلاصه این مصاحبه سالها پس از انتشار گزارش محرمانه دیگری موسوم به 28 صفحه است که نشان می داد تعدادی از عاملان اصلی هواپیماربایی و حملات به مراکز تجاری نیویورک در 11 سپتامبر 2001 احتمالا با مقام های دولت سعودی در ارتباط بوده اند. البته دولت سعودی مدعی شده است که هیچ دخالتی در این حملات نداشته است.

سند منتشر شده در سال 2016 میلادی بخشی از تحقیقات کنگره آمریکا درباره حوادث 11 سپتامبر بوده است. بر اساس این سند، دفتر تلفنی که از ابوزبیده -یکی از ماموران القاعده که متولد سعودی است و شش ماه بعد از حملات 11 سپتامبر در پاکستان بازداشت شده است،- ضبط و کشف شده حاوی شماره تلفن یک شرکت آمریکایی است که امور مربوط به سکونت بندر بن سلطان در کلرادو را مدیریت می نموده است.

شماره تلفن یک محافظ شخصی نیز که در سفارت عربستان سعودی در واشنگتن فعالیت می نموده، در این دفتر تلفن موجود بوده است. آنالیز این شماره ها نشان می دهد که ظاهرا کسی این شماره ها را برای ابوزبیده تهیه نموده است.

گزارش 28 صفحه همچنین شامل جزئیات مربوط به روابط بندر بن سلطان با اسامه بسنان تبعه سعودی که در زمان حملات 11 سپتامبر در آمریکا زندگی می نموده و در مورد ارتباط احتمالی با این حملات مورد بازپرسی قرار گرفته، بوده است.

بر اساس این گزارش، بندر بن سلطان و همسرش، هزاران دلار را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به وسیله خیریه ای که توسط همسر بندر بن سلطان اداره می شده، برای بسنان و خانواده اش هزینه نموده اند.

البته گزارش کمیسیون 11 سپتامبر هیچ سند و مدرکی را پیدا ننموده است که نشان دهد این پول به هواپیماربایان 11 سپتامبر منتقل شده است. البته گزارش های رسانه ای در آن موقع نشان می داد که بخشی از این پول از سوی خانواده بسنان به عمر البیومی یکی دیگر از اتباع سعودی که با هواپیماربایان در ارتباط بوده است، منتقل شده است.

در حالی که در سال 2004 میلادی، اف بی آی بیان کرد که تحقیقات نشان می دهد البیومی هیچ گونه اطلاعی از حملات 11 سپتامبر نداشته ولی نام این تبعه سعودی بار دیگر در سال 2012 میلادی در گزارش تحقیقات اف بی آی درباره حملات 11 سپتامبر آورده شده است.

بر اساس گزارش، وبگاه فلوریدا بولداگ با استناد به مصاحبه 2003 میلادی، از بندر بن سلطان هیچ سئوالی درباره ارتباطات مستقیم یا غیرمستقیمش با بسنان یا البیومی نشده است، بر خلاف این واقعیت که کمیسیون 11 سپتامبر نسبت به این انتقال پول آگاهی و اطلاع داشته است.

بر اساس خلاصه مصاحبه 2003 میلادی، بندر بن سلطان به کمیسیون گفته است که سعودی ها به این دلیل پیش از حملات 11 سپتامبر نتوانسته اند یاری چندانی به آمریکا داشته باشند که سرویس های اطلاعاتی آمریکا نتوانستند به درستی شرح دهند که این حملات قرار است چه تاریخی و در چه مکانی رخ دهد.

گزارش این وبگاه خبری در حالی منتشر شده است که وزارت دادگستری آمریکا اعلام نموده است که میخواهد نام یک مقام سعودی را که متهم به ارتباط داشتن با هواپیماربایان 11 سپتامبر است، فاش کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 393

به "اطلاعات جدید از دست داشتن بندر بن سلطان در حوادث 11 سپتامبر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعات جدید از دست داشتن بندر بن سلطان در حوادث 11 سپتامبر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید