اسپوتنیک، آمریکا به دنبال فتنه انگیزی میان هند و چین

به گزارش صنایع 90، به باور تحلیل گران، آمریکا می کوشد برای دستیابی به اهداف خود و با سوءاستفاده از تنش های مرزی چین و هند، میان دو کشور فتنه انگیزی کند اما دهلی نو نمی خواهد در این جهت بازیچه واشنگتن گردد.

اسپوتنیک، آمریکا به دنبال فتنه انگیزی میان هند و چین

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل صنایع 90، محافل دیپلماتیک آمریکا از هند در تقابل با چین در مرزها و همچنین در اقیانوس هند حمایت می نمایند. آلیس ولز معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی که قرار است در ماه مارس استعفا کند، چین را متهم نموده که از درگیری های مرزی برای تغییر وضع موجود استفاده می نماید.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، وی 20 مه در یک کنفرانس آنلاین در شورای آتلانتیک، یکی از اتاق فکرهای برجسته آمریکا، درباره تقابل چین و هند سخنرانی کرد. او در گفت وگو با ریش ورما، سفیر آمریکا در هند بین سال های 2014 تا 2017، تقابل در هیمالیا را با اوضاع در دریای مورد مناقشه جنوبی چین مقایسه کرد.

بیزینس اینسایدر ایندیا گزارش داد که وی اقدامات چین در مرز با هند را و همچنین اقدامات پکن در دریای جنوبی چین را تجاوز مداوم و کوشش مداوم برای تغییر هنجارها و وضع موجود خواند. او سپس خواهان مقابله با چین در دریای جنوبی چین و در هند و مرزهای دریایی این کشور شد و اضافه کرد حضور فزاینده نظامی چین در مرز، جایی که درگیری های موقت کاملاً رایج هستند، طرف هندی را نگران نموده است. به ادعای وی، این مسئله با توجه به کوشش های چین برای فرار از مسئولیت و انتشار اطلاعات نادرست در حال حاد شدن است.

بسیاری از تحلیل گران معتقدند آمریکا همواره به حفظ تنش میان هند و چین علاقمند بوده است. آندره ولودین، کارشناس انستیتوی اقتصادجهانی و روابط بین الملل آموزشگاه علوم روسیه معتقد است این یکی از ابزارهای واشنگتن برای اجرای استراتژی هند-آرام است که یکی از اهدافش تقویت نفوذ در آسیای جنوبی است.

وی گفت: بیانیه سفیر آمریکا تنها یک نمونه است. به علاوه این که این بیاینه با راهبرد کلی دولت ترامپ برای بی اعتبار کردن چین به عنوان منبع همه گیری ویروس کرونا هماهنگ است. آمریکا که کارزاری ضدچینی را به راه انداخته می کوشد بیشترین تعداد کشورهای آسیایی را وارد این بازی کند. کشورهای آسیایی اما در مجموع کاملاً بی طرفانه نسبت به این کوشش ها واکنش نشان می دهند.

در عین حال، این کارشناس این احتمال را رد کرد که حمایت آمریکا از هند در نزاع مرزی با چین به انجام اقدامی یک جانبه از سوی دهلی نو منجر گردد. به خصوص در اوضاع بحرانی همه گیری، ارتش هند معتقد است که باید تا جای ممکن بر اقتصاد و توسعه تمرکز کند.

وی تاکید نمود که علاوه بر این نکات، تجریه جنگ 1962 و درگیری های بعد از آن بین چین و هند به نفع دهلی نو نبوده است.

وانگ پنگ از دانشگاه خلق چین هم گفت: خویشتن داری چین و توانایی آن در دستیابی به فهم متقابل با هند، واشنگتن را ناامید نموده و در عین حال دهلی نو از استقلال خود رضایت دارد و بعید است که بخواهد واشنگتن از این کشور به عنوان ابزار برای مهار پکن استفاده کند.

وی اضافه کرد: دولت ترامپ به شدت بر تحریک اختلاف میان بعضی کشورها با چین برای دستیابی به اهدافش متکی است، مسئله ای که به واشنگتن فرصت می دهد این کشورها را به لحاظ استراتژیک بیشتر به خود وابسته کند. اما مشکل اینجاست که راهبرد آمریکا با منافع ملی هند و سنت های فرهنگی آن در تضاد است.

بنابر این گزارش، ماهیت تحریک آمیز بیانیه آلیس ولز به خوبی تعیین است. در واقع صحبت های او را می توان نوعی حمایت آمریکا از ادعاهای ارضی هند در مقابل چین دانست که می تواند اوضاع را در مرز هند و چین تشدید کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1027

به "اسپوتنیک، آمریکا به دنبال فتنه انگیزی میان هند و چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپوتنیک، آمریکا به دنبال فتنه انگیزی میان هند و چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید