نکات مهم زبان در کانادا که پیش از ورود باید بدانید

به گزارش صنایع 90، همیشه از دیرباز کشور با کیفیت، پهناور و چند ملیتی کانادا یکی از برترین و محبوب ترین گزینه های پیش روی ایرانیان برای امور گردشگری، تحصیلی، کاری و مهاجرتی بوده است، اما چیزی که شاید ذهن افراد زیادی را پیش از دریافت ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور دوست داشتنی به خود مشغول کند مقوله زبان در کانادا است.

نکات مهم زبان در کانادا که پیش از ورود باید بدانید

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور مسافرتی کانادا قیمت هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

البته در کنار موضوع مهم زبان در کانادا، نکات ریز و درشت اجتماعی، فرهنگی، آب و هوایی، مالی زیادی وجود دارد که میبایست برای تطابق سریع و دستیابی به زندگی پیروز در کشور کانادا آنها را نیز از نظر گذراند. اما ما در این نوشتار تنها قصد داریم تا به آنالیز مباحث مختلف زبان در کانادا نظیر زبان رسمی این کشور، ایالت های انگلیسی و فرانسوی زبان، شرایط و هزینه های آموزش زبان در کانادا و موضوعاتی این چنینی بپردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

زبان رسمی کانادا چیست؟

بر طبق اطلاعات وب سایت Canada Guide تا پیش از 1950 میلادی، کشور کانادا به عنوان کشوری انگلیسی زبان شناخته میشد و زبان انگلیسی به عنوان مهم ترین زبان در کانادا، زبان غالب کسب و کار، دولت و فرهنگ این کشور بود. تحت این شرایط شهروندان انگلیسی زبان کانادا و به اصطلاح Anglophone، عمده سِمت های مهم و تاثیرگذار کشور را در دست داشتند، این در حالی بود که ساکنین فرانسوی زبان استان کبک نسبتا از این موهبت بی بهره بوده و و ضعیف و ترد شده باقی ماندند.

اما در اوایل 1960 میلادی پس از انقلاب آرام شهروندان کبکی کانادا (Quiet Revolution)، شرایط زبان در کانادا تغییر کرد و رفته رفته افراد فرانسوی زبان کبکی بیشتری به طبقه متوسط و بالای جامعه ورود پیدا کردند و خواهان این شدند تا به طور برابر از حقوق شهروندی و اجتماعی بهره مند شوند.

از این رو نخست وزیر دولت وقت کشور کانادا پییر الیوت ترودو (1919-2000) قانون زبان رسمی کانادا (Official languages Act) را در سال 1969 در خصوص مسائل زبان در کانادا وضع کرد.

به واسطه این قانون، کانادا به طور رسمی به عنوان کشوری دو زبانه و به اصطلاح bilingual معرفی گردید که شهروندان انگلیسی و فرانسوی زبان می توانند از امتیازات، شرایط و قوانین به طور یکسان بهره مند شوند؛ تغییر بنیادین زبان در کانادا موجب شد تا فرانسوی زبان های کانادایی نیز از صندلی ها و عنوان های برابر فدرالی و دولتی در این کشور برخوردار شوند و از تمامی خدمات دولت به هر دو زبان در کانادا استفاده نمایند.

بخش اعظمی از شهروندان کانادایی که بالغ بر 17.2 میلیون نفر یعنی چیزی در حدود 50 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، همچون اجداد خود در جزایر بریتانیا، زبان انگیسی را به عنوان نخستین و تنها زبان در کانادا به رسمیت می شناسند.

در این میان درصد کمتری از جمعیت کشور کانادا را شهروندان کانادایی- فرانسوی و یا به اصطلاح Francophones تشکیل می دهند که چیزی در حدود 90 درصد آنها در استان کبک زندگی می نمایند؛ قریب به 3.8 میلیون نفر کانادایی ساکن کبک تنها قادر به مکالمه به زبان فرانسوی هستند و اصلی ترین زبان در کانادا برای آنها زبان فرانسوی به شمار می رود.

اما در عین حال الباقی جمعیت 3.2 میلیونی استان کبک می توانند به هر دو زبان در کانادا یعنی فرانسوی و انگلیسی صحبت نمایند؛ همچنین اقلیت شهروندان فرانسوی زبان کشور کانادا علاوه بر استان کبک در دیگر استان های نیو برونزویک (29 درصد)، انتاریو (2.4 درصد) و مانیتوبا (1.6 درصد) نیز اقامت دارند.

با این تفاسیر باز هم نمی توان گفت که زبان در کانادا تنها محدود به انگلیسی و فرانسوی می شود؛ بعضی از ساکنین کانادا که به Allophones معروف هستند اغلب جزء مهاجرین بوده و به هیچ یک از دو زبان مذکور به عنوان زبان اول خود صحبت نمی نمایند.

بر طبق آخرین آمار ارائه شده زبان در کانادا توسط CBC News، قریب به 7.6 میلیون شهروند کانادایی با استفاده از دیگر زبان های غیر رسمی کشور کانادا در خانه با هم ارتباط برقرار می نمایند که محبوب ترین آنها زبان های ماندارین و کانتونیز چینی، پنجابی و اسپانیایی، تاگالوگ فیلیپینی، عربی و فارسی است.

اگر چه از زبان های انگلیسی و فرانسوی به عنوان پرکاربردترین زبان در کانادا و زبان های رسمی این کشور یاد می شود اما نمی توان از آمار بالای مهاجرینی که با دریافت ویزای مولتی کانادا به این کشور سفر می نمایند و به زبانی به غیر از زبان های رسمی این کشور صحبت می نمایند، صرف نظر کرد.

از این رو از سال 2011 تا به امروز با افزایش مهاجران و ساکنین جدید کشور کانادا و استفاده از زبان های بومی در کنار انگلیسی و فرانسوی، زبان تاگالوگ با 35 درصد ، زبان عربی با 30 درصد ، زبان فارسی با 26.7 درصد ، هندی با 26.1 درصد و اردو با 25 درصد، بیشترین رشد زبان در کانادا را داشته اند.

در نمودار زیر نیز می توانید از آمار استفاده زبان در کانادا به نسبت سن افراد باخبر شوید:

بر این اساس، بیشتر شهروندان زیر 29 سال کشور کانادا به جای زبان فرانسوی تمایل بیشتری به تکلم به زبان انگلیسی دارند و افراد 60 ساله و مسن تر نیز زبان فرانسوی را برای برقراری ارتباط به انگلیسی ترجیح می دهند.

استان های انگلیسی زبان کانادا

به طور عمده 46 درصد از جمعیت انگلیسی زبان کانادا در استان انتاریو و 30 درصد نیز در دو استان غربی بریتیش کلمبیا و آلبرتا زندگی می نمایند. در این بین استان نیوفاندلند و لابرادور با 98.5 درصد، بیشترین آمار استفاده از زبان انگلیسی را به عنوان زبان اصلی در کانادا به خود اختصاص داده است.

البته همانطور که پیش تر به این مسئله اشاره کردیم زبان انگلیسی به عنوان تنها زبان در کانادا محسوب نمی شود و به همین خاطر در استان های کبک، نانووات و نیوبرانزویک جمعیت انگلیسی زبان جزء اقلیت بوده و زبان فرانسوی زبان غالب شهروندان این استانهاست.

زبان انگلیسی مورد استفاده در کانادا ترکیبی از گویش آمریکایی و بریتانیایی انگلیسی است و به نوع زبان انگلیسی مورد استفاده شهروندان ساکن آمریکای شمالی شباهت دارد. از طرفی بخاطر وجود ریشه های قومی و قبیله ای جنوب غربی انگلستان در استان نیوفاندلند، گویش زبان انگلیسی در آن نسبت به دیگر بخش های این کشور متمایز است.

اما به طور کل صرف نظر از زبان فرانسوی، زبان در کانادا (انگلیسی) در مقایسه با زبان انگلیسی آمریکایی دارای واج شناسی منحصر به فرد و تنوع گفتار در بخش های مختلف این کشور است.

استان های فرانسوی زبان کانادا

بنابر جدیدترین سرشماری اجرا شده در سال 2016 با موضوع زبان در کانادا، زبان مادری قریب به 7.2 میلیون شهروند کانادایی (20.6 درصد از جمعیت کشور) زبان فرانسوی است.

؛ بیشتر فرانسوی زبان های کانادایی در استان کبک یعنی جایی که زبان فرانسوی تنها زبان رسمی است زندگی می نمایند، 77 درصد از جمعیت استان کبک را شهروندان بومی کانادایی - فرانسوی یا همان francophone تشکیل می دهند و قریب به 95 درصد از جمعیت کل استان کبک به زبان فرانسوی به عنوان زبان اول و یا دوم خود صحبت می نمایند. همچنین دانستن این موضوع خالی از لطف نیست که به استان کبک به دلیل وجود جمعیت گسترده فرانسوی زبان، فرانسه کوچک نیز گفته می شود.

اما استثنا زبان در کانادا تنها به استان کبک محدود نمی شود، بلکه در استان ساحلی قسمت شرقی کانادا یعنی نیوبرانزویک نیز قریب به یک میلیون نفر، یعنی یک سوم از جمعیت کل استان مذکور، بومی francophone هستند. همچنین جمعیتی 4 درصدی از فرانسوی زبان ها در استان های مانیتوبا، انتاریو، آلبرتا و نوا اسکوشیا و 2 درصدی در ساسکاچوان و جزیره پرنس ادوارد سکونت دارند.

البته همانطور که پیش تر به این موضوع اشاره کردیم تنوع زبان در کانادا بسیار زیاد است و با افزایش مهاجرت به این کشور پیشرفته و پهناور در سالهای اخیر، مطمئنا این آمار و ارقام دستخوش تغییر قرار خواهد گرفت.

شما همچنین می توانید با استفاده از مشاوره رایگان کارشناسان مجرب گروه شرکت های خبرنگاران و بهره مندی از جدیدترین و بروزترین اطلاعات و قوانین دولت کانادا، به ارزیابی موقعیت و شرایط موجود پرداخته و به آسانی برای امور توریستی، تحصیلی، کاری و یا مهاجرتی خود در کشور کانادا اقدام کنید.

شرایط و هزینه آموزش زبان در کانادا

با توجه به موارد ذکر شده، اهمیت زبان در کانادا برای هیچکس قابل چشم پوشی نیست و متقاضیان ایرانی تحصیل و مهاجرت به این کشور میبایست پیش از هر اقدامی از کسب مهارت کامل زبان انگلیسی و یا فرانسوی مطمئن شوند.

همانطور که می دانید چنانچه با هر هدف تحصیلی، کاری و یا اقامت قصد سفر به کشور کانادا را داشته باشید ملزم به اخذ وقت سفارت کانادا و دریافت یکی از انواع ویزای این کشور نظیر ویزای توریستی کانادا ، ویزای تحصیلی کانادا هستید که خود دارای جزئیات و مراحل بسیار زیاد و نسبتا سختی است.

لابد این سوال برایتان پیش می آید که این موضوع چه ربطی به شرایط و هزینه آموزش زبان در کانادا دارد، کافیست کمی صبر داشته باشید تا در ادامه مطلب به شرح موارد مختلف آموزش زبان در کانادا و ارتباط آن با ویزای کانادا بپردازیم:

دوره های زبان در کانادا دارای تنوع بسیار زیادی بوده و علاوه بر دولت کانادا، دانشگاه ها و موسسات آزاد نیز اقدام به برگزاری دوره های مختلف زبان در کانادا می نمایند؛ معمولا طول دوره های زبان، بنابر احتیاج مهاجر و متقاضی آموزش زبان در کانادا از یک ماه تا یک حتی دو سال متغیر است و استفاده از هر یک از دوره ها مستلزم داشتن شرایط خاصی است.

گذراندن دوره های زبان در کانادا چنانچه کمتر از 6 ماه باشد مستلزم دریافت ویزای نرمال یا همان ویزای توریستی این کشور است و به طور معمول برای گذراندن دوره 3 ماهه زبان انگلیسی (ESL ) و یا فرانسه (FSL) به صورت عادی (20 ساعت در هفته) و یا فشرده (30 ساعت در هفته) و بنابر خدمات و تجهیزات اضافی قابل ارائه نظیر دسترسی به اینترنت پر سرعت، کامپیوتر، غذاخوری، فعالیت های اجتماعی و غیره از 2000 دلار تا 4000 دلار هزینه در بر دارد.

از آنجایی که کشور کانادا از دانشگاه های تراز اول و معتبر بسیاری برخوردار است، برنامه های مختلفی برای راحتی دانشجویان بین المللی ترتیب داده شده است و دوره های آموزش زبان در کانادا جهت همگام سازی و هماهنگی بیشتر دانشجویان با محتوای دروس و رشته های تحصیلی و بالطبع ادامه تحصیل در یکی از مقاطع کارشناسی ، ارشد و دکترا در دانشگاه های این کشور برگزار می شود.

همانطور که می دانید یکی از شروط مهم ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر کانادا داشتن مدرک زبان آکادمیک آیلتس و یا تافل با حداقل نمرات 6.5 و یا 100 است. اما در بعضی موارد، دانشگاه های کانادا در صورتی که فرد متقاضی ادامه تحصیل در این کشور هیچکدام از این مدارک را نداشته باشد و دارای مهارت کافی زبان نباشد، پذیرش به صورت مشروط صادر می نماید.

این بدین معنی است که فرد متقاضی پس از دریافت پذیرش مشروط دانشگاه و ویزای تحصیلی کانادا، میبایست برای ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور، یکی از دوره های آمادگی زبان در کانادا را بگذراند.

اما باید خاطر نشان کنیم که متاسفانه این گزینه برای ایرانیان عزیز متقاضی آموزش زبان در کانادا و یا ادامه تحصیل در این کشور در دسترس نیست و چنانچه فرد بخواهد به وسیله پذیرش مشروط دانشگاه کانادایی اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کانادا نماید با عدم موافقت آفیسر پرونده و ریجکت ویزای کانادا روبرو می شود.

بنابر اطلاعات وب سایت رسمی دولت کانادا افراد متقاضی مهاجرت، ادامه تحصیل و یا گذراندن دوره زبان در کانادا می توانند پیش از هر اقدامی برای فهمیدن سطح زبان خود، در آزمون آنلاین خود ارزیابی زبان شرکت نمایند.

همچنین یکسری دوره های رایگان زبان در کانادا توسط امور مهاجرت، پناهندگان و شهروندی دولت کانادا (IRCC) برای افراد دارای مجوز اقامت دائم و پناهندگان قانونی در این کشور برگزار می شود، دوره های دولتی زبان در کانادا شامل دوره های آموزش زبان انگلیسی و یا فرانسه می شود که به LINC و CLIC معروف هستند.

با گذراندن کلاس های دولتی آموزش زبان در کانادا به شما مدرک CLB (Canadian Language Benchmarks) اعطا می شود که دارای سطوح مختلفی است، چنانچه پیروز به تکمیل سطح 4 و یا بالاتر CLB و مهارت های چندگانه شنیداری و گفتاری شوید، می توانید به راحتی در خصوص مسائل روز در اجتماع کانادا صحبت کنید، دستور العملها، سوالات و مسیرها را به راحتی درک کنید، از گرامر و ساختار زبان و واژه های متداول در جملات خود بهره ببرید و از همه مهم تر واجد شرایط برای دریافت اقامت و حقوق شهروندی کشور کانادا شد.

اما باید خاطر نشان کنیم که به دلیل وجود محدودیت مجوز ورود و یا همان ویزای کانادا، ریسک بالای ریجکتی ویزا و هزینه های نامعقول گذراندن دوره های زبان در کانادا برای ایرانیان عزیز، بهتر است پیش از ورود به این کشور دوره های زبان را در ایران بگذرانید و پس از کسب مدرک معتبر مورد احتیاج زبان (آیلتس و یا تافل) ، نسبت به مهاجرت به کشور کانادا اقدام کنید.

گروه شرکت های خبرنگاران با سالها تجربه پیروز در زمینه اخذ وقت سفارت کانادا ، انواع ویزای کانادا و ویزای شینگن آماده ارائه مشاوره رایگان و خدمات مختلف به شما عزیزان است.

سوالات متداول

دانش زبانی تا چه اندازه در دریافت ویزا و اقامت کشور کانادا تاثیرگذار است؟

بدون شک داشتن مهارت زبان انگلیسی و یا فرانسه برای مهاجرت به کشور کانادا و یا اقامت در این کشور بسیار حائز اهمیت است. بر طبق قوانین دولت و امور مهاجرت و پناهندگی کشور کانادا داشتن مهارت زبان انگلیسی CLB سطح 4 و یا بالاتر و یا داشتن مدارک معادل آیلتس و تافل برای دریافت انواع ویزای کانادا امری الزامی است و فرد بدون داشتن مهارت های لازم زبان امکان دریافت اقامت و حقوق شهروندی این کشور را نخواهد داشت.

TCF Canada چیست؟

test de connaissance du français یا همان TCF Canada یک آزمون سنجش مهارت زبان فرانسوی برای احراز شرایط مورد احتیاج مهاجرت، پناهندگی و حقوق شهروندی و مورد تایید سازمان IRCC است. نتایج این آزمون که شامل چهار مهارت اصلی می شود برای مواردی همچون مهاجرت مالی و یا دریافت شهروندی کشور کانادا مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا در صورت داشتن مدارک زبان فرانسه همچون DELF و یا DALF ،باز هم احتیاج به گذراندن آزمون TCF است؟

بله. آزمون فرانسوی TCF تنها مدرکی است که توسط سازمان CIEP صادر می شود و مورد تایید سازمان امور مهاجرت و پناهندگی IRCC است و برای دریافت حقوق شهروندی این کشور الزامی است.

مدرک زبان TCF Canada چقدر اعتبار دارد؟

مدت اعتبار مدرک TCF برای دو سال بوده و بعد از آن فاقد اعتبار لازم برای اقدامات مهاجرتی خواهد بود.

چه تفاوتی بین دوره های LINC و ESL است؟

شرکت در دوره های زبان انگلیسی LINC (Language Instruction for Newcomers to Canada) احتیاجمند انجام آزمون ارزیابی است، این دوره ها رایگان بوده و به آموزش مهارت های ابتدایی زبان می پردازد، شامل پرداخت هزینه نگهداری از بچه های 18 ماهه تا 5 ساله و حمل و نقل به متقاضیان به هنگام آموزش از سوی دولت است و تنها به افراد دارای مجوز اقامت دائم و یا پناهندگان کنوانسیون اختصاص می یابد.

دور ه های زبان انگلیسی ESL (English as a Second Language) همچون دوره بالایی دولتی بوده اما به غیر از مهاجران و افراد دارای اقامت دائم، به متقاضیان مهاجرت دارای مجوز تحصیل و توریست ها نیز تعلق می گیرد و به غیر از سطح ابتدایی و مهارت های چهارگانه زبان سطح های بالاتری را نیز پوشش می دهد.

منبع: نیلگام
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 777

به "نکات مهم زبان در کانادا که پیش از ورود باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم زبان در کانادا که پیش از ورود باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید