آیین افتتاحیه یادروز سعدی به صورت مجازی برگزار گردید

به گزارش صنایع 90، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در فارس، کوروش کمالی سروستانی شامگاه امروز سه شنبه 31 فروردین 1400 و در آستانه یکم اردیبهشت، یادروز سعدی، در مرسم افتتاحیه این یادروز که به صورت مجازی برگزار گردید، عنوان نمود: منت خدای را باری تعالی که در مبارک ماه رمضان؛ ماه مَحَک انسان و ایمان؛ به دولت فرخنده سعدی شیراز؛ دیگر بار در اول اردیبهشت ماه جلالی؛ به پاسداشت آموزه هایی از بلندای اندیشه شیخ شور و شیدایی؛ توفیق می یابیم که از مقام معرفت خویش و دستاوردهای عملی شناخت رسالت انسان در این دنیا هستی و تکاپوی معنایی اش با ما سخن گفته است.

آیین افتتاحیه یادروز سعدی به صورت مجازی برگزار گردید

وی با بیان اینکه سعدی چونان شاعری حکیم؛ با تبیین کرامت های انسانی و حفظ ارزش های آن، به ارائه تعاریفی صحیح از زندگی فردی و اجتماعی انسان ها، دینداری و حکومتداری آنان در امنیت و صلح و عدالت اجتماعی پرداخته است، اضافه کرد: عرفان و معرفت او نیز به مانند سیاست و حکومت داری و فرمان روایی او؛ حوزه اجتماع را دربرمی گیرد؛ یعنی همان کاربردی کردن مفاهیم عرفان نظری در عرفان عملی، به منظور نجات جامعه خویش. از این روست که در دیدگاه او عارف، کسی است که به ظاهر حقیقت دینی قانع نیست، بلکه در باطن حقایق دینی ژرف کاوی می نماید و در اندیشه ارتباط با مردم و مرهم نهادن بر زخم های جامعه و مردم است.

به گفته کمالی سروستانی، از آنجا که در نگرش عرفان اسلامی، انسان کامل، فردی برون گراست؛ او نیز ضمن برخورداری از کمال عقلی و سیر و سلوک معنوی و تهذیب نفس، در متن و عینیت جامعه حضور دارد و در عرفان عملی بر آن است که: به معنی توان کرد دعوی درست/ دم بی قدم، تکیه گاهی است سست. از این روست که که پاکبازانه، همگان را در هر کسوت و موقعیتی، دعوت به خدمت به خلق می نماید: طریقت به جز خدمت خلق نیست/ به تسبیح و سجّاده و دلق نیست/تو بر تخت سلطانی خویش باش/ به اخلاقِ پاکیزه درویش باش.

این سعدی پژوه، اظهار کرد: از همین روست که در باورداشت به روزه و تأکید و توصیه بدان می سراید:

اندرون از طعام خالی دار/ تا در او نور معرفت بینی/تهی از حکمتی به علّت آن/ که پُری از طعام تا بینی و این روزه در دیدگاه او باید محصول اجتماعی داشته باشد.

سعدی شاعر زندگی است

عنایت الله رحیمی، استاندار فارس نیز در این مراسم با گرامیداشت یادروز سعدی از مصلح عظیم اجتماعی گفت.

وی با بیان اینکه سعدی دلداده خداوندگار بود، ادامه داد: سعدی شاعر زندگی است؛ سخنش از دل بر می آید و لاجرم بر دل می نشیند. سخن سعدی کلام اعتدال و منش او امید است.

رحیمی با اشاره به اینکه صدای سخن سعدی، صدای آشنا و آینه آرزوی تمام عصرها و نسل هاست، اضافه کرد: صدایی که امروز در روزگار کرونا رساتر از همواره حس همدلی و لزوم رهایی انسان از درد مشترک را یادآور می گردد.

استاندار فارس در خاتمه ابراز امیدواری کرد که برگزاری مستمر یادروز سعدی بتواند شعله فروزان سعدی پژوهی را پرفروغ تر کند.

یادآور می گردد: به مناسبت یادروز سعدی نشست های علمی عظیمداشت شیخ مصلح الدین شیرازی از شامگاه چهارشنبه به شکل برخط در نشانی اینستاگرام مرکز سعدی شناسی قابل دسترسی است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1629

به "آیین افتتاحیه یادروز سعدی به صورت مجازی برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین افتتاحیه یادروز سعدی به صورت مجازی برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید