6 نوع رابطه سرطانی که باید از آن ها فرار کنیم

به گزارش صنایع 90، بیشتر افراد در محل کار یا هر جای دیگری تجربه رابطه ای را که بعدا برایشان مشکل ساز شده داشته اند. اگر شما هم این تجربه را داشته باشید با ما همراه باشید.

6 نوع رابطه سرطانی که باید از آن ها فرار کنیم

درست است که ما نمی توانیم تاثیر منفی افراد بر خودمان را کنترل کنیم ولی می توانیم با کنترل واکنش خودمان نسبت به آن، جهت رابطه را تغییر دهیم. در این مطلب از خبرنگاران به بیان روابط سمی و سرطانی با افراد می پردازیم.

روابط سمی و سرطانی با افراد

یک رابطه وقتی مسموم می گردد که احتیاج های یکی از طرفین برآورده نگردد یا شخص یا عاملی مانع حفظ یک رابطه سالم و سازنده گردد.

روابط تهاجمی-انفعالی

این نوع رابطه در محل کار شکل های مختلفی دارد. از مدیری که به شما بی محلی می نماید گرفته تا همکاری که دزدکی ایمیل هایتان را برای رئیس می فرستد. یکی از شایع ترین اثرات تهاجم منفعلانه کاهش چشمگیر کوشش فرد است. نظر خواستن و شنیدن نقدها از دیگران برای افراد تهاجمی-انفعالی بسیار سخت است. این موضوع می تواند باعث گردد آن ها محل کارشان را زودتر ترک نمایند یا به میزان کافی برای کارشان کوشش ننمایند.

روابطی با کمبود بخشش و اعتماد

اشتباه کردن در محل کار اجتناب ناپذیر است. برخی ها آنقدر روی اشتباهات دیگران تمرکز می نمایند که گویی خودشان هرگز مرتکب اشتباه نمی شوند. این افراد کینه توز هستند، همیشه می ترسند دیگران قصد آسیب زدن به آن ها را داشته باشند و حتی ممکن است باعث اخراج شما از پروژه های مهم شوند. اگر مراقب نباشید این رابطه می تواند با از بین بردن فرصت های رشد، مانع پیشرفت شغلی شما گردد.

روابط یک طرفه از روابط سمی و سرطانی با افراد

یک رابطه باید برای دو طرف سودمند باشد و مثل یک داد و ستد طبیعی عمل کند. در محل کار این قانون هم شامل افرادی است که به شما گزارش می دهند (آن ها باید برای شما کار انجام دهند و شما باید به آن ها آموزش بدهید) و هم افرادی که شما به آن ها گزارش می دهید (شما باید از آن ها یاد بگیرید و با آن ها همکاری کنید). وقتی یکی از طرفین فقط بخواهد سود ببرد یا اندازه آنچه می دهد نا متناسب باشد، این رابطه مسموم می گردد.

روابط ایده آل گرا

این روابط وقتی شکل می گیرد که برای کسی ارزش بیش از حد قائل می شویم. اگر همکارتان را در مقام یک فرد فرا طبیعی ببینید، رابطه شما مسموم می گردد چون مرز های لازم برای یک رابطه کاری سالم از بین رفته است. برای مثال ممکن است همکارتان را آنقدر محق تصور کنید که اشتباهاتی که احتیاج به پیگیری دارند را نادیده بگیرید یا چون فکر می کنید همکارتان درست می گوید کاری بر خلاف ارزش های اخلاقی تان انجام دهید.

روابط جزائی (تنبیهی)

این نوع روابط، روابطی هستند که یکی از طرفین دیگری را به خاطر رفتاری که با انتظاراتش مطابقت کامل ندارد مجازات می نماید. ویژگی این نوع افراد این است که بدون تعامل کافی، بدون اظهار نظر و درک، فقط بر اساس غریزه مجازات گر هستند. این دیدگاه تحقیرآمیز باعث ایجاد درگیری می گردد و حس بدی را القا می نماید. برای رهایی از رابطه تنبیهی باید راه معقول مبارزه با آن را بیابید.

روابطی که بر پایه دروغ شکل گرفته اند از روابط سمی و سرطانی با افراد

برخی افراد آنقدر درگیر خوب به نظر رسیدن می شوند که درک خود از حقیقت و رویا را از دست می دهند. بعد دروغ ها آنقدر روی هم جمع می شوند تا تبدیل به زیربنای رابطه شوند. کسانی که در پاسخ به شما حقیقت را نمی گویند، مستحق اعتماد شما نیستند. چطور می توانید به کسی که تمایل دارد به شما دروغ بگوید اعتماد کنید؟ ساختن یک رابطه بر پایه دروغ مثل ساختن یک خانه بر تلی از ماسه است.

چطور از خودمان در مقابل افرادی که رابطه را مسموم می نمایند محافظت کنیم

توانایی کنترل احساسات و حفظ آرامش در هنگام فشار های روانی (یکی از اجزای مهم هوش هیجانی) ارتباط مستقیم با عملکرد و شادی دارد. یکی از بزرگترین مزایای هوش هیجانی توانایی شناسایی این افراد مسموم و دور نگه داشتن آن ها است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب مردان عاشق و شیفته چه زنانی می شوند؟ را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 29 تیر 1401 بروزرسانی: 29 تیر 1401 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 2119

به "6 نوع رابطه سرطانی که باید از آن ها فرار کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 نوع رابطه سرطانی که باید از آن ها فرار کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید