400 سال اعتراض بی فایده به نژادپرستی در ایالات متحده

به گزارش صنایع 90، خبرنگاران، گروه بین الملل - زهرا میرظفرجویان و پیمان یزدانی: بار دیگر کشته شدن یک سیاه پوست آمریکایی زیر زانوی پلیس آمریکا در حالی که فریاد می زد نمی توانم نفس بکشم، موجی از خشم و اعتراضات را در سرتاسر آمریکا و دنیا به وجود آورد. اقدامی که بار دیگر، نهادینه شدن نژادپرستی در لایه لایه های ساختار سیاسی آمریکا به طور خاص و در دنیا غرب، به طور عام را به نمایش گذاشت.

400 سال اعتراض بی فایده به نژادپرستی در ایالات متحده

در این راستا خبرنگاران گفتگویی را با سلیناسزار چاوانس سیاستمدار و عضو سابق مجلس کانادا ترتیب داده که توضیح آن از نظر می گذرد.

*از نظر تاریخی سیاهپوستان عمدتاً برای بردگی به ایالات متحده آورده می شدند و چون این موضوع برخلاف خواست و اراده آنها بوده است، همواره در حال نشان دادن اعتراض خود به این موضوع بوده اند. بنابراین نیروهای امنیتی آمریکا، رنگین پوستان را همواره یک تهدید برای کشور در نظر می گیرند. با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از دوران برده داری گذشته است به نظر شما چرا سیاست های ایالات متحده نتوانسته است این نگرش را نسبت به رنگین پوستان تغییر دهد و ما همچنان شاهد خشونت علیه آمریکایی های آفریقایی تبار هستیم؟

سیاست های ایالات متحده نیز همانند کانادا به دلیل ماهیت ساختاری و سیستم نژادپرستی شکست خورده است. ریشه کردن این ساختار نژادپرستی که خود در وهله اول توسط سیاست حمایت می گردد بسیار سخت است. به ویژه هنگامی که افراد قدرتمند می خواهند در رأس قدرت باقی بمانند.

توهین و رفتار غیر انسانی با سیاه پوستان ریشه ای تاریخی داشته که تا امروز نیز برقرار است. اگر آمریکایی ها یا کانادایی ها حاضر به اتخاذ اقدامات جدید و شاید اقدامات فوق العاده ای برای برطرف این مشکل نباشند، ما تا 30 سال آینده نیز همچنان شاهد این اعتراضات خواهیم بود.

*به نظر شما خاتمه این اعتراضات در آمریکا به کجا خواهد رسید و آیا امیدی به تغییر رفتار نسبت به آمریکایی های آفریقایی تبار وجود دارد؟

حتی اگر به جایی هم نرسد، حداقل باعث می گردد تا آگاهی از آسیب دیدگی جوامع سیاه پوستان در آمریکای شمالی و سراسر دنیا به وجود آید. این اعتراضات به افرادی که در رأس قدرت هستند این امکان را می دهد تا قدرت و اقتدار جامعه سیاه پوستان و همچنین کسانی را ببینند که تمایل به همکاری با این جامعه را دارند. امیدوارم شاهد تغییر در نهادهایی مانند پلیس باشیم که همچنان با بی توجهی به سیاه پوستان و بومی ها رفتار می نمایند.

همچنین امیدوار هستم که نهادهای دیگر آموزشی، دستگاه قضائی و مسکن نیز در این راستا تغییر نمایند زیرا نژادپرستی سیستماتیک، پیامدهای منفی برای جوامع سیاه پوستان داشته و دارد.

*رئیس جمهور پیشین ایالات متحده باراک اوباما از مردم آمریکا خواست تا اعتراضات خود را تا زمان وقوع تغییر در کشور ادامه دهند. با توجه به اینکه نژادپرستی در ایالات متحده نهادینه شده است نظر شما درباره اظهارات او چیست و آیا فکر می کنید که این اعتراضات می تواند برای دستیابی به اهداف مثمرثمر باشد؟

ما می توانیم به اعتراضات خود ادامه دهیم اما این موضوع را در نظر بگیرید که ما به عنوان جوامع سیاه پوستان بیش از 400 سال است که در حال اعتراض هستیم و این امر ما را نیز بسیار خسته نموده است. چه زمانی قرار است این موضوع تمام گردد؟! ادامه اعتراضات نتایجی را که ما به دنبال آن هستیم به همراه نخواهد داشت. اعتراضات، بعضی از خواسته های ما را نشان می دهد اما اعتراض همه چیز نیست. ما برای حل این موضوع به اراده سیاسی نیاز داریم. به عبارت دیگر کسانی که نماینده ما در ساختارهای سیاسی هستند باید از قدرت حمایت از جامعه سیاه پوستان برای ایجاد تغییر برخوردار باشند.

ما در سیستم های آموزشی خود به جسارت ایجاد تغییرات به نفع دانش آموزان سیاه پوست نیازمندیم. در تخصیص بودجه باید اولویت در اختیار برنامه ها و نهادهایی که حافظ جان انسان ها هستند قرار بگیرد و این اولویت از نهادهایی مانند پلیس برداشته گردد.

*آیا این تحولات در ایالات متحده می تواند بر سرنوشت سیاسی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آینده تأثیر بگذارد؟

امیدوارم که این اتفاق بیفتد. امیدوارم که خاتمه آمریکایی ها، رهبر خود را به عنوان فردی نژادپرست، افراطی و ریاکارهمانطور که همواره بوده ببیند. همچنین امیدوارم که دنیایان پشت پرده دونالد ترامپ را ببینند و زمینه های خروج او از قدرت را فراهم نمایند. این اتفاق دیر یا زود رخ می دهد فقط مسئله، مسئله زمان است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1073

به "400 سال اعتراض بی فایده به نژادپرستی در ایالات متحده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "400 سال اعتراض بی فایده به نژادپرستی در ایالات متحده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید