گوگل به هوش مصنوعی بو کشیدن یاد می دهد!

به گزارش صنایع 90، محققان شرکت گوگل یک الگوریتم جدید هوش مصنوعی توسعه داده اند که می تواند عطرها و بوها را بر اساس ساختار مولکولی شان تشخیص دهد.

گوگل به هوش مصنوعی بو کشیدن یاد می دهد!

به گزارش صنایع 90 و به نقل از انگجت، ده ها سال است که عطر سازان و دانشمندان در تلاشند تا رابطه بین ساختار یک مولکول و رایحه آن را پیش بینی نمایند. در حالی که دانشمندان می توانند به طول موج نور نگاه نمایند و تشخیص دهند که چه رنگی دارد، وقتی به رایحه می رسند، نمی توانند به سادگی به مولکول آن نگاه نمایند و بوی آن را تشخیص دهند.

اکنون محققان تیم گوگل برین(Google Brain) امیدوارند که هوش مصنوعی این موضوع را تغییر دهد. آنها در مقاله ای که در مجله Arxiv منتشر شده است، چگونگی آموزش هوش مصنوعی را برای تشخیص بوها شرح داده اند.

محققان یک مجموعه داده متشکل از تقریباً 5000 مولکول را که توسط عطرسازان شناسایی شده بودند، ایجاد کردند و این مولکول ها را با برچسب های مختلف مانند رایحه های گرمسیری و گیاهی برچسب گذاری کردند.

این تیم حدود دو سوم از مجموعه داده ها را برای آموزش هوش مصنوعی خود به منظور ارتباط با مولکول ها و توصیف آنها استفاده نموده است. محققان سپس از بقیه عطرها برای آزمایش هوش مصنوعی استفاده کردند و این الگوریتم ها قادر به پیش بینی بوی مولکول ها براساس ساختار آنها بودند.

محققان می گویند علم بو بسیار پیچیده است، چرا که دو نفر ممکن است یک رایحه را متفاوت توصیف نمایند. به این دلیل که برخی اوقات مولکول ها دارای اتم ها و پیوندهای یکسانی هستند، اما چینش مولکول های آنها مانند یک تصویر در آینه است و بوی کاملاً متفاوتی دارند. زیره و نعناع یک نمونه از این موضوع هستند. همچنین وقتی آغاز به ترکیب عطرها می کنید، این قضایا پیچیده تر می گردد.

با این حال محققان گوگل بر این باورند که آموزش هوش مصنوعی برای ارتباط با مولکول های رایحه های مختلف اولین گام مهم در راه تشخیص بوی دیجیتالی است. این می تواند در شیمی، درک ما از تغذیه انسان، علوم اعصاب حسی و نحوه فراوری رایحه مصنوعی تأثیر داشته باشد.

گوگل در این راه تنها نیست. به عنوان مثال اوایل سال جاری در یک نمایشگاه هوش مصنوعی در لندن، دانشمندان از فناوری یادگیری ماشین برای بازسازی بوی یک گل منقرض شده استفاده کردند.

در روسیه نیز از هوش مصنوعی برای تشخیص بوی گازهای نشتی کشنده احتمالی استفاده می گردد و شرکت IBM هم در حال آزمایش عطرهای فراوری شده توسط هوش مصنوعی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 548

به "گوگل به هوش مصنوعی بو کشیدن یاد می دهد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل به هوش مصنوعی بو کشیدن یاد می دهد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید