گردشگری سدها تا انتها سال کلید می خورد

به گزارش صنایع 90، معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو گفت: تا خاتمه سال چند سد برای توسعه گردشگری در اختیار بخش خصوصی قرار می گیرد.

گردشگری سدها تا انتها سال کلید می خورد

قاسم تقی زاده خامسی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در حاشیه بازدید از نمایشگاه گردشگری در مورد اقدامات اجرا شده برای توسعه گردشگری در حوزه آب گفت: با چند آژانس گردشگری برای ایجاد تورهای آبی مذاکره نموده ایم و به نظر می رسد که مردم تمایل زیادی برای آشنایی با نحوه تامین آب آشامیدنی داشته باشند.

معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو با بیان این که در کشور 182 سد ملی و بزرگ وجود دارد، ادامه داد: منظور از سد ملی سدهای بزرگی است و تعداد سدهای موجود در کشور بسیار بیشتر از این تعداد می گردد که غالبا این سدها ظرفیت استفاده گردشگری را دارند.

وی با تاکید بر این مساله که تا به امروز استفاده بهینه از فضا و مخازن سدها برای گردشگری صورت نگرفته است، توضیح داد: اخیرا که رییس جمهور به این مساله تاکید داشتند استفاده از ظرفیت گردشگری سدها را مورد توجه قرار داده ایم؛ این در شرایطی است که برای احداث یک سد بیش از چند هزار میلیارد تومان هزینه باید صرف گردد و ما باید بتوانیم از این سرمایه گذاری های بزرگ در جهت توسعه گردشگری کشور بهره بگیریم.

به گفته تقی زاده خامسی ایران به لحاظ آب و هوا و اقلیم در شرایطی قرار گرفته است که در تمام فصول می توان از سدهای آن استفاده کرد و در تمام استان های سدهایی وجود دارد که قابلیت گردشگری را دارند.

معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو با تاکید بر این مساله که اکنون مطالعه روی سدها را شروع نموده ایم و امیدواریم نهایتا تا انتها سال چند سد را در اختیار بخش خصوصی برای توسعه گردشگری قرار دهیم، توضیح داد: سد سردشت اولین سدی است که در این حوزه تمام کار آن اجرا شده و نهایتا تا انتها سال در اختیار بخش خصوصی قرار می گیرد و تا به امروز نیز 25 شرکت از این طرح استقبال نموده اند که به زودی کارهای مناقصه آن انجام خواهد شد.

به گفته تقی زاده خامسی تنها درخصوص سدهایی که آب شرب از آنها تامین می گردد، سخت گیری خواهیم داشت، اما برای مابقی سدها وزارت نیرو به جز لزوم توجه به مسائل زیست محیطی سخت گیری چندانی به بخش خصوصی نمی کند.

وی با بیان این که دریاچه سد کرخه دو برابر سد ارومیه است، اظهار کرد: این مساله نشان می دهد که حتی می توانیم در جذب گردشگر خارجی نیز فعال باشیم. آن چیزی که ما به دنبال آن هستیم این است که از این فضاها و ظرفیت ها استفاده گردد و مردم شناخت بیشتری نسبت به نحوه تامین آب پیدا نمایند.

منبع: چمدان
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 719

به "گردشگری سدها تا انتها سال کلید می خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری سدها تا انتها سال کلید می خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید