چرا آتش زدن پس چر مضر است؟

به گزارش صنایع 90، خبرنگاران/لرستان معاون حفاظت محیط زیست لرستان گفت: بر اساس ماده 20 قانون هوای پاک سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع بوده و متخلف حسب مورد به جزای نقدی درجه شش موضوع ماده 19 مجازات اسلای محکوم می گردد.

چرا آتش زدن پس چر مضر است؟

دکتر الهام برنا در گفت وگو با صنایع 90 اظهار کرد: متاسفانه هر ساله در کشور و مناطق زاگرس نشین شاهدیم بعضی بهره برداران کشاورزی و منابع طبیعی اقدام به آتش زدن پس چر می نمایند که این خود یکی از عوامل ایجاد حریق در جنگل و مراتع است.

وی ادامه داد: در بیشتر موارد کسانی که مبادرت به آتش سوزی پس چر می نمایند نمی توانند آتش را مهار نموده و حریق به مراتع و جنگل سرایت می نماید.

معاون پایش حفاظت محیط زیست لرستان افزود: باور اشتباهی که در بین کشاورزان حاکم است این است که آتش زدن پس چر سبب تقویت زمین و از بین رفت آفات می گردد درحالیکه این کار منجر به کاهش مواد آلی و ارزشمند موجود در خاک، انهدام بافت زنده و ساختمان خاک می گردد.

برنا افزود: همچنین این باور اشتباه کشاورزان سبب از بین رفتن میکرو ارگانیسم های مفید خاک شده در حالیکه این میکرو ارگانیسم ها به طور طبیعی دفع آفات می نمایند.

وی گفت: آتش زدن پس چر توسط کشاورزان منجر به فرسایش و از بین رفتن مواد مغذی خاک می گردد و با این اوصاف کشاورزان باید برای فراوری از سموم و آب بیشتری استفاده نمایند.

معاون پایش حفاظت محیط زیست لرستان با تاکید براینکه این روش پایدار نیست که علاوه بر تخریب منابع خاک منجر به فراوری ذرات گازهای خطرناک در هوا شده و سلامت مردم را به مخاطره می اندازد، عنوان نمود: تداوم این باور اشتباه سبب بروز سرطان و تشدید بیماری های قلبی و عروقی و آسم می گردد چرا که محصولی که با این روش فراوری گردد سالم نبوده و امنیت غذایی را تهدید می نماید.

وی افزود: قانون حفاظت از خاک مصوب سال 98 بندج ماده یک اذعان دارد تخریب خاک، کاهش توان فراوری زیستی یا مالی ناشی از فعالیت های انسانی و شیوه های مختلف بهره برداری ناصحیح از خاک حکم تخریب دارد.

برنا با اشاره به مواد قانونی مقابله با این امر افزود: بر اساس ماده 20 قانون هوای پاک سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع بوده و متخلف حسب مورد به جزای نقدی درجه شش موضوع ماده 19 مجازات اسلای محکوم می گردد و جهاد کشاورزی مکلف است مفاد این ماده را به طرق مقتضی به اطلاع بهره برداران بخش کشاورزی، عشایری منابع طبیعی برساند.

وی افزود: همچنین براساس ماده 30 آیین نامه اجرایی مدیریت پسماند آتش زدن هرگونه پسماندی از جمله کشاورزی در هوای آزاد ممنوع است.

برنا گفت: براساس ماده 45 قانون حفاظت از جنگل و مراتع، آتش زدن نباتات در مزارع و باغات داخل یا مجاور جنگل بدون مجوز و نظارت مأموران جنگلبانی ممنوع است در صورتی که در نتیجه بی مبالاتی حریق در جنگل ایجاد گردد مرتکب به حبس تأدیبی از دو ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.

معاون پایش حفاظت محیط زیست لرستان گفت: براساس ماده 47 قانون حفاظت از جنگل ها و مراتع، هر کس در جنگل عمداً آتش سوزی ایجاد کند به حبس مجرد از سه تا ده سال محکوم خواهد شد.

وی گفت: کسی که زمین زراعی را آتش زده و در مواقعی که بداند نمی تواند از سرایت آن به جنگل و مرتع جلوگیری کند در صورت سرایت حکم آتش سوزی عمدی را دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1046

به "چرا آتش زدن پس چر مضر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا آتش زدن پس چر مضر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید