پیچیدگی های مراسم ازدواج در هند

به گزارش صنایع 90، مراسم هند

هند از کشورهایی است که آداب و رسوم در آن نقش بسیار زیادی ایفا می نماید. به این ترتیب مراسم ازدواج در این کشور هم نمی تواند از این قاعده مستثنا باشد. براین اساس مردم این کشور از زمان های دور مراسم ازدواج را به صورت جشن های چند روزه برگزار می نموده اند و و آداب پیچیده بسیاری برای این مراسم قائل بودند. بعضی از این آداب و رسوم هندی شامل رنگ کردن دست و پای عروس است که در اصطلاح به آن حنانگاری گفته می گردد، در این مراسم به میهمانان افتخاری به جای دست بندهایی از گل، حلقه گل اعطا شده، و تعداد بسیار زیادی شاخه گل و یا گلبرگ گل رز پرتاب می گردد که نمادی از خوشبختی است. با خبرنگاران همراه باشید تا بیشتر از این مراسم بدانید.

پیچیدگی های مراسم ازدواج در هند

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

در کشور هندوستان معمولا مراسم عروسی به این شکل است که در سه بخش اجرا می گردد. این مراسم سه گانه شامل بخش های قبل از عروسی و مراسم اصلی عروسی و مراسم بعد از عروسی است. در مراسمی که قبل از عروسی برگزار می گردد تمام مقدمات فراهم گشته و یک میهمانی شبانه در شب قبل از مراسم اصلی را در بردارد. در این مراسم خانواده های عروس و داماد ضمن ملاقات با هم به پایکوبی و شادی می پردازند. فردی که پاندیت نام دارد و روز عروسی را بر اساس طالع بینی عروس و داماد معین می نماید، در طول این مراسم با اعضای خانواده مشغول دعا و راز و احتیاج می گردد تا زندگی مشترک خوش و خرمی برای این زوج آرزو نماید.

در هندوستان تالار عروسی که به آن مانداپا گفته می گردد توسط مادر زن آینده داماد در همان روز موعود تزئین شده و مادر زن داماد او را به صندلیی دعوت می نماید تا پاهای او را شسته و به او شیر و عسل تعارف کند. در این هنگام طبق یک عادت و فرهنگ محلی، خواهر زن داماد در کوشش برای ربودن کفش های داماد برمی آید و چنانچه پیروز به این کار گردد، داماد باید برای باز پس دریافت کفش هایش مبلغی را به او تقدیم کند. داماد در هند معمولاً دستاری بر سر می گذارد که با پرده ای از گل تزئین شده تا از این طریق از گزند ارواح شیطانی در امان باشد. پدر و مادر عروس، دختر خود را شوهر می دهند اما قبل از مراسم عروسی چیزی نمی خورند تا برای این مناسبت پاک و طاهر باشند. در یک حرکت نمادین برای ایجاد اتحاد هرچه بیشتر بین تازه عروس و داماد، ساری عروس به شال دور گردن داماد گره زده می گردد. در مراسمی مشابه، طناب نازکی به دور گردن زن و شوهر گره می زنند تا آن ها را از شیطان محافظت نماید و معمولاً بزرگترهای عروس و داماد این کار را انجام می دهند.

آن چه که در فرهنگ های مختلف به اسم حلقه شناخته می گردد در مراسم عروسی هندی شکل و شمایل دیگری دارد. در این کشور گردنبندی به نام مانگالا سوترا به دور گردن عروس بسته می گردد که از یک طناب نازک با دو آویز طلا تشکیل شده و با سه گره توسط داماد بسته می گردد. این خود نمادی از پیوند روح عروس و داماد برای مدت 100 سال است. همچنین این گردنبند نمادی از وضعیت تأهل عروس به حساب می آید. ضمن این که عدد 100 در فرهنگ هندی هم مانند سایر فرهنگ ها از جمله ایران عددی نمادین و بلکه مقدس به شمار می رود. یک مراسم سرگرم نماینده و جالب مانگال فراس است. در این مراسم عروس و داماد چهار مرتبه به دور آتش مقدس چرخیده تا دارما ، آرتا ، کاما ، و موکشَه را نشان دهند و پس از انجام این کار عروس و داماد باید در صندلی خود بنشینند و هر کدام که زودتر بنشیند بر اهل خانه حکمفرمایی می نماید.

در مراسم هفت مرحله، داماد به عروس یاری می نماید تا هفت آجیل فوفل را با انگشت شصت پای راستش لمس کند و در عین حال آن ها هفت بار سوگند یاد می نمایند. سپس عروس خانه پدری خود را به قصد خانه شوهر ترک می نماید. مادر شوهر عروس یک ظرف پر از برنج در مقابل درب ورودی خانه قرار می دهد. عروس بایستی با پای راست خود برنج را روی زمین بریزد. این کار نمادی از ثروت بوده و اینکه عروس مسئولیت های جدید خود را پذیرفته است.

منبع: الی گشت
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 497

به "پیچیدگی های مراسم ازدواج در هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیچیدگی های مراسم ازدواج در هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید