وزیر خارجه چین: آمریکا ویرانگر نظم بین المللی است

به گزارش صنایع 90، وزیر خارجه چین در اجلاس سازمان همکاری شانگهای تاکید نمود که آمریکا در حال تبدیل شدن به بزرگترین نیروی ویرانگر نظم بین المللی معاصر است.

وزیر خارجه چین: آمریکا ویرانگر نظم بین المللی است

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

وانگ یی پنجشنبه شب اضافه نمود: برعهده سازمان همکاری شانگهای است که با چنین فرایندی مقابله نموده و اجازه ندهد قانون جنگل بر مناسبات جهان حکمفرما گردد.

به گزارش این رسانه چینی، او در جریان اجلاس وزیران خارجه سازمان همکاری شانگهای در مسکو تاکید نمود که سال جاری هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد است و کشورها به توافق رسیده اند که نظام بین المللی با موضوع سازمان ملل و نظم بین المللی با زیربنای جهانی آن باید حفظ گردد.

وانگ اضافه نمود: پایبندی به چند جانبه گرایی به بنیان خوداتکایی ملی تبدیل شده است و به ویژه برای بسیاری از کشورهای متوسط و کوچک در جامعه بین المللی این موضوع و اقتدار سازمان ملل با اهمیت است.

وزیر خارجه چین ادامه داد: متاسفانه آمریکا به عنوان یک ابرقدرت، سرسختانه به سیاست اول آمریکا تاکید می ورزد و با عمل به یک جانبه گرایی، بارها و بارها از سازمان ها و معاهدات بین المللی خارج شده و تعهدات بین المللی خود را رها نموده است و این باعث هزینه برای کشورهای دیگر جهان شده است.

وانگ گفت که سازمان همکاری شانگهای باید همیشه با پایبندی به چند جانبه گرایی، انصاف و عدالت در جهت تاریخی صحیح حرکت کند سازمان باید قاطعانه از مواضع اصولی سازمان ملل متحد دفاع و از اقتدار قوانین بین المللی محافظت کند و اجازه ندهد سیاست های سلطه گرایانه آمریکا آن را به قانون جنگل تبدیل کند و سازمان همکاری شانگهای باید در مقابل قلدری یکجانبه که مانع دمکراسی در روابط بین المللی است، بایستد.

به دنبال نشست وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، قرار است نوزدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای 23 و 24 خرداد 98 با حضور سران 11 کشور از جمله روسیه، چین، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند، پاکستان و جمهوری اسلامی ایران در شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان برگزار گردید.

سازمان همکاری شانگهای در سال 2001 توسط روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، چین، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد و در سال 2017 پاکستان و هند به آن پیوستند و جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، بلاروس و مغولستان هم به عنوان عضو ناظر در آن حضور دارند. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1240

به "وزیر خارجه چین: آمریکا ویرانگر نظم بین المللی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه چین: آمریکا ویرانگر نظم بین المللی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید