هشدار روزنامه جمهوری اسلامی درباره شلوغی بازار گرانی، باور کنید حال جامعه ناخوش است

به گزارش صنایع 90، روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی به انتقاد از سیاست های مالی دولت در یک سال اخیر پرداخت و نوشت: فقط 4 قلم کالا (مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن) در اثر این طرح گران می گردد. این خلاصه صحبت های وزیر کشور است که در سال پیش بدان توضیح داد.

هشدار روزنامه جمهوری اسلامی درباره شلوغی بازار گرانی، باور کنید حال جامعه ناخوش است

چیزی که کلیپِ آن این روز ها - در سالگردِ آن سخنان - در فضای مجازی می چرخد. سه شنبه 20 اردیبهشت 1401 وزیر کشوردر ارتباط مستقیم تلویزیونی گفت: مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن اقلامی است که قیمت آن با هدفمند شدن یارانه ها و با حذف ارز ترجیحی تغییر پیدا خواهد نمود و هیچ کالای دیگری حق و اجازه گران شدن ندارد، البته مجوزی هم برای گران کردن ندارند.

وزیرکشور آن روز تأکید و تصریح نموده که دیگر کالا ها حق، اجازه و البته مجوزی هم برای گران کردن ندارند. امروز که یک سال از شروع ماجرا می گذرد، زمین و زمان شاهدند که همه کالا ها بدون حق، اجازه، و البته مجوز تا توانسته اند گران شده اند!

شاید اگر آقای وزیر می فرمود حق ندارند گران نمایند یک میزان احتیاط می کردند. چون مرجع ضمیر به انسان به عنوان صاحبان کالا برمی گشت، اما وقتی گفتند حق ندارند گران شوند! گران شدند، چون کالا زبان دستور را نمی فهمد. اصلا بازار جز زبان عرضه و تقاضا هیچ زبان دیگری را نمی فهمد. از قدیم هم همین بوده است و تا قیامت هم همین خواهد بود. عرضه و تقاضا زبان بین المللی بازار است. تا با این زبان با بازار سخن نگوئیم، جوابی نخواهیم شنید چنان که امروز نمی شنویم. بی اجازه و بدون مجوز دارند گران می شوند.

کاش آن روز صدای خبرگان مالی شنیده می شد. نشد آن روز، اما کاش امروز تدبیری نمایند و همتی و با زبان بازار با آن تعامل نمایند تا شاید این تورم را - که افسار پاره نموده است - بشود دوباره مهار زد.

باور نمایند حضرات که حال جامعه ناخوش است. از ناخوش احوال هم نمی توان امید کار های بزرگ داشت. معیشت مردم را تامین کنید، معادِ خودشان را تضمین خواهند کرد. بسیاری از این رفتار های ناروای اجتماعی و سویه های سیاه گریز از معارف و معرفت ها هم به همین شلوغی بازار گرانی برمی شود. نانِ مردم را تأمین و تضمین کنید، بسیاری از نابسامانی های اخلاقی و رفتاری اصلاح می شوند. نان، با ایمان رابطه تنگاتنگ دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1402 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 2267

به "هشدار روزنامه جمهوری اسلامی درباره شلوغی بازار گرانی، باور کنید حال جامعه ناخوش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار روزنامه جمهوری اسلامی درباره شلوغی بازار گرانی، باور کنید حال جامعه ناخوش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید