احتیاج تهران به طرحی برای بازسازی پس از زلزله

به گزارش صنایع 90، رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از نبود طرحی برای بازسازی تهران پس از زلزله انتقاد کرد.

احتیاج تهران به طرحی برای بازسازی پس از زلزله

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، رضا کرمی محمدی در جریان بازدید معاون برنامه ریزی شهردار تهران از سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با معرفی معاونت های این سازمان و توضیح اقداماتشان گفت: در قسمت بازسازی و بازتوانی متاسفانه شرایط خوبی چه در تهران و چه در کشور نداریم و معین نشده که اگر اتفافی نظیر زلزله با قدرت تخریب بالا رخ داد، ما شهر را چطور باید بسازیم. در این شرایط ممکن است ساخت و ساز ها در تهران بعد از زلزله هم با تهران فعلی هیچ فرقی نداشته باشد و ما باز هم شاهد ساخت و ساز های نامناسب و نا ایمن هم باشیم.

وی با تاکید بر اهمیت تاب آوری گفت: در تعریف تاب آوری توان روحی افراد هم مهم است و نباید طوری باشد که فرد پس از زلزله دیگر نتواند از جایش بلند گردد. باید شرایط طوری باشد که افراد خیلی زود به حالت عادی بازگردند. سازمان ملل متحد هم برنامه ای را برای کاهش ریسک مخاطرات و بلایا دارد که به تاب آوری هم پرداخته است.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه ما باید پیش بینی درستی از خطراتی که در شهر وجود دارد داشته باشیم، گفت: باید بتوانیم میزان آسیب پذیری و احتمالات مختلف را در خصوص حوادث آنالیز کنیم. ما در معرض خطر هستیم و علاوه بر آن آسیب پذیریمان هم بالاست است.

کرمی محمدی با بیان اینکه ما به دنبال کاهش ریسک حوادثی نظیر زلزله در تهران هستیم، گفت: سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به همین دلیل از سامانه هشدار سریع زلزله شهر تهران استفاده نموده است. تا بتوانیم برای چند ثانیه زودتر هم که شده قبل از موج ویران کننده کار هایی را طی چند ثانیه انجام دهیم. اقداماتی نظیر قطع شبکه گاز و آب، آماده باش آتش نشانی با بازکردن در ایستگاه ها، آماده باش مترو، بیمارستان ها و ... از جمله این موارد است.

وی با بیان اینکه چهار سنسور در اطراف گسل مشا، نصب شده بود، گفت: 22 شتاب نگار دیگر هم خریداری کردیم که در تیرماه به دست ما رسید. با یاری استانداری محل هایی را خارج از تهران شناسایی کردیم تا این دستگاه ها نصب گردد؛ و مجموعا 26 دستگاه خواهیم داشت. به تعدادی سنسور دیگر هم هم احتیاج داریم که ضروری است در سال های آینده اضافه گردد.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از به روز رسانی سامانه تخمین خسارات زلزله اطلاع داد و گفت: تعداد سنسور های این سامانه را از 14 تا به 70 تا رساندیم و کارایی بیشتری هم پیدا کرد. حتی برای طراحی مانور های زلزله. به محض اینکه زلزله می توان از این سامانه استفاده کرد و سازوکار آن هم اینطور است که داده ها را وارد سیستم نموده و در زمانی کوتاه خروجی می دهد که مقدار کشته زخمی و آوار و ... چقدر است.

کرمی محمدی فعالسازی سامانه هواشناسی و هشدار سیل را اقدام دیگری توصیف کرد و گفت: اطلاعات این سامانه به صورت آنلاین برای ما ارسال می گردد.

وی با بیان اینکه شبکه راه های اضطراری هم در حال تکمیل است، گفت: این راه ها در امدادرسانی ها بسیار مهم هستند.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اضافه کرد: بهسازی لرزه ای نسبی برای ساختمان های فرسوده هم طرح دیگری است که بسیار حائز اهمین است. ما ساختمان های فرسوده زیادی داریم که سقفشان در دو ثانیه اول زلزله می ریزد و احتیاج داریم که بهسازی گردد. اجرای این طرح تلفات را در بافت فرسوده کاهش می دهد.

کرمی محمدی با تاکید بر نقش آموزش نیز گفت: موضوع آموزش خیلی مهم است، اما در حال حاضر میران آمادگی در جامعه صفر تا 5 درصد است که باید بیشتر گردد.

وی در خصوص سوله های مدیریت بحران نیز توضیح داد: در حال حاضر 100پایگاه داریم که 10 پایگاه دیگر نیز درحال ساخت است. از این 100 پایگاه 54 تا دست سازمان ورزش است. اخیرا در تفاهم نامه ای تاکید کردیم که باید در هنگام بحران کلید این پایگاه ها در دست ما باشد و بتوانیم سریع از آن استفاده کنیم. نباید داخل این پایگاه ها اتفاقی اتفاق افتاده باشد که مغایر با کارکرد بحران باشد که خوشبختانه همکاری خوبی هم در این زمینه وجود دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1066

به "احتیاج تهران به طرحی برای بازسازی پس از زلزله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتیاج تهران به طرحی برای بازسازی پس از زلزله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید