مهندس هاشمی: پژوهش سازمان ها را راهبری کند

به گزارش صنایع 90، از آنجایی که هر طرح و برنامه ای که در شهر اتفاق می افتد باید به تصویب برسد و دورنمایی از آن ترسیم شود...

مهندس هاشمی: پژوهش سازمان ها را راهبری کند

صنایع 90 -مریم قاسمی: از آنجایی که هر طرح و برنامه ای که در شهر اتفاق می افتد باید به تصویب برسد و دورنمایی از آن ترسیم شود کنندگان مردم با حساسیتی دو چندان این موضوعات را بررسی و تصمیم گیری می کنند. نکته مهم در این باره نگاه مثبتی است که شورای پنجم به اصل پژوهش و پژوهشگری دارد و این موضوع راستا پژوهشگران را تسهیل تر و موانع حضورشان را در اداره امور شهر از میان برمی دارد. همزمان با برگزاری یازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری سراغ مهندسمحسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران می رویم و با طرح چند سؤال دیدگاه او را در این زمینه جویا می شویم.

با توجه به اینکه کنندگان مردم بیشترین تعامل را با مردم دارند و حرف آنها را می شنوند، می توانید بگوید که از دید مردم چه نواقصی در شهر وجود دارد که با پژوهش رفع می شود؟

پژوهش به 2 صورت کلی در شهر انجام می شود؛ پژوهش های توصیفی و تجویزی.

در پژوهش های توصیفی علل و ابعاد مسائل تحلیل و بیان می شود؛ در پژوهش های تجویزی راه چاره و راه چاره مشکل به دست می آید. اگر پژوهش فقط برای پژوهش نباشد طبیعتاً خروجی آن باید یا مسائل پیچیده را که به سادگی قابل تحلیل و ریشه یابی نیست شناسایی کند و یا برای مسائلی که راه چاره مشخصی ندارد راه چاره پیدا کند، بنابراین در یک نظام پژوهشی مسئله محور و کاربردی باید پژوهش ها براساس مسائل موجود طراحی شود.

امروز در تهران مسائل زیادی وجود دارد که می توان با نگاه و راه چاره علمی به سمت حل آنها حرکت کرد؛ از مسائل کلان مانند آلودگی هوا و ترافیک تا آسیب های اجتماعی، آسیب پذیری شهر در برابر سوانح، کمبود سرانه های خدماتی و... همه اینها می تواند در نگاه پژوهشی کارآمد موضوع یک تحقیق متفاوت باشد، تحقیقی که منجر به راه چاره شود؛ مثلاً چگونه می توان کمبود سرانه های خدماتی مانند سرویس های بهداشتی، ایستگاه های آتش نشانی، پارکینگ و خدمات شهری را با تأمین اقتصادی توسط بخش خصوصی جبران کرد. این تحقیق می تواند در محله و منطقه انجام شود و متناسب با سطح تحقیق خروجی دهد.

چه رویدادهای خوب دیگری می تواند بر اثر پژوهش های هدفمند در شهر اتفاق بیفتد که هنوز رخ نداده است؟

امروزه نقدینگی سرگردان زیادی در تهران وجود دارد که اگر برنامه صحیحی برای جذب آن وجود داشته باشد، می تواند در قالب پروژه های عمومی و توسعه شهری هم کیفیت زیست شهری را بالا ببرد، هم اشتغال و رونق اقتصادی ایجاد کند و منافع سرمایه گذار و اهداف مدیریت شهری را محقق کند. همچنین پویش های اجتماعی و داوطلبانه برای ساماندهی آسیب های اجتماعی و استفاده از ظرفیت بالای زیرساختی فرهنگی ـ اجتماعی، ورزشی و هنری مدیریت شهری که بدون استفاده یا کم استفاده مانده و می تواند با ایده های ابتکاری ناشی از پژوهش های علمی منشأ نشاط و رونق در شهر و رضایت شهروندان شود.

در حال حاضر چه حوزه هایی از چشم شهرداری دورمانده که می توان در این زمینه به آنها پرداخت؟

حوزه پسماند یکی از این حوزه هاست که می تواند با پژوهش های کاربردی و شناسایی راه چارههای مناسب برای بازیافت و تبدیل زباله، یکی از معضلات زیست محیطی شهر تهران را که ناشی از تجمیع زباله در آرادکوه کهریزک است مدیریت کند.

از چه ظرفیت هایی می توان برای رفع مسائل شهری بهره گرفت و از پژوهش تا چه اندازه می توان حمایت کرد؟

اگر پژوهش به درستی تعریف و راهبری شود طبیعتاً دستگاه های درگیر مشکل از اجرایی کردن آن استقبال می کنند، چون معضلات آنها را حل می کنند.

دیدگاه های مختلفی درباره پژوهش وجود دارد. گاهی عنوان می کنند که پژوهش زینت المجلس، کالای لوکس، فرصتی برای پولشویی و یا فرایندی برای توجیه طرح هاست. نظر شما در این باره چیست؟ کدامشان دیدگاه غالب شورای شهر است؟ چرا؟

این دیدگاه ها براثر سوءاستفاده از نام پژوهش ایجاد شده است، اگر پژوهش براساس ضوابط حرفه ای و کاربردی تعریف، تخصیص و اجرا شود می تواند سازمان ها را راهبری کند. شورای پنجم نگاهی فرصت محور و مثبت به مقوله پژوهش دارد در عین آنکه معتقد به مراقبت های لازم و آسیب شناسی برای جلوگیری از سوءاستفاده عنوان پژوهش نیز است.

از دید یک فرد قانونگذار در شهر و اثرگذار در حوزه مدیریت شهری، چگونه می توان از سوء استفاده در حوزه پژوهش رهایی پیدا کرد؟

باید نگاه های توصیه ای و سفارشی در حوزه پژوهش جای خود را به نظام تصمیم گیری حرفه ای مبتنی بر رعایت عدالت پژوهشی و مسئله محوری بدهد و به طور یکپارچه و با نظامی جامع پژوهش ها در سطح مدیریت شهری تعریف و اجرا شود.

منبع: ویژه نامه شهرپژوه

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 725

به "مهندس هاشمی: پژوهش سازمان ها را راهبری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهندس هاشمی: پژوهش سازمان ها را راهبری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید