معمای لوینسون؛ ماجرای تلاش آمریکا برای ماهیگیری از آب گل آلود

به گزارش صنایع 90، در حالی که جهان درگیر مقابله با ویروس کرونا است آمریکایی ها تلاش دارند، مجدداً با بهره گیری از پرونده رابرت لوینسون یک بازی تبلیغاتی علیه ایران ایجاد کنند.

معمای لوینسون؛ ماجرای تلاش آمریکا برای ماهیگیری از آب گل آلود

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، دو هفته پیش خانواده رابرت لوینسون کارمند بازنشسته سازمان اف.بی.آی آمریکا گفتند که بر اساس اطلاعاتی که سازمان های اطلاعاتی آمریکا ارائه کردند، وی در زندان های ایران فوت کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که سابقه اختلاف نظرهای وی با سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده بارها سبب انتقاد سیاستمداران شده است، ولی با رد این ادعای لوینسون در نشست خبری با خبرنگاران گفت که معتقد است او زنده است. این موضوع نشان می داد که هنوز یک اجماع کامل در آمریکا در مورد لوینسون وجود ندارد.

اما آنچه در مورد اعلام جدید خانواده لوینسون برای بسیاری از صاحب نظران جای سوال ایجاد کرده است، مقطع زمانی آن بوده به طوری که برخی معتقدند زمانی که جهان به شدت درگیر مبارزه با کرونا شده و حتی خود آمریکا به شدت در مقابل کووید 19 ناتوان است، چرا باید این گزاره در این زمان اعلام شود.

مهمترین جوابی که می توان به این سوال داد این است که آمریکایی ها به مانند دفعات گذشته تلاش دارند کارزار جدیدی علیه جمهوری اسلامی ایجاد کرده و افکار عمومی را مجدداً با اعلام یک موضوع واهی متوجه کشورمان سازند و در این راستا تلاش کنند کشورمان را ناقض حقوق بشر جلوه دهند.

رابرت لوینسون که بازنشسته سازمان FBI بود، در اسفند 2007 سفری به ایران کرد و بعد از ترک جزیره کیش ناپدید شد. در سال 2013 آسوشیتدپرس گزارش کرد که لوینسون برای ماموریتی تایید نشده برای سازمان جاسوسی CIA به ایران سفر کرده بود.

در همان زمان مقامات اداره فدرال آمریکا ادعا کردند که لوینسون احتمالاً از سوی یک گروه ربوده شده و در منطقه مرزی میان ایران، افغانستان و پاکستان نگهداری می شود. موضوعی که با انتشار تصویری از لوینسون در لباسی مشابه زندانیان گوانتانامو بیشتر به حقیقت نزدیک شد و این فرض را تقویت کرد که گروه های مخالف آمریکا از جمله القاعده، برای انتقام از آمریکا چنین کاری را انجام داده اند.

در حالی که خانواده لوینسون در بیانیه خود ادعا کرده اند که وی در زندان ایران جان باخته که هیلاری کلینتون وزیر خارجه اسبق ایالات متحده در سوم مارس 2011 در یک بیانیه که در سایت وزارت خارجه آمریکا نیز قابل مشاهده است، گفت: نشانه های تازه از اینکه آقای لوینسون جایی در جنوب غرب آسیا زندانی بوده، دریافت کرده است.

کلینتون افزود: از تلاش های ایران در این باره قدردانی می شود.

این اظهارات وزیر خارجه اسبق آمریکا نشان می دهد که خود دستگاه های اطلاعاتی و جاسوسی آمریکایی از این موضوع که لوینسون از ایران خارج شده و توسط جمهوری اسلامی بازداشت نشده است، خبر داشته و بیانیه کلینتون در سال 2011 نمایانگر همین موضوع است چرا که اصلاً در مورد شرایط زندان نبودن وی نامی از ایران برده نشده است.

به نظر می رسد این اقدام به اعلام مرگ لوینسون در این مقطع زمانی که جهان به شدت درگیر مبارزه با ویروس کوئید 19 بوده و همه اخبار متوجه ویروس کرونا است، تلاش برای ایجاد یک جنگ رسانه ای جدید علیه ایران بوده تا اصطلاحاً یانکی ها مجدداً از آب گل آلود ماهی بگیرند.

این نکته را نباید از یاد برد که اکنون خود آمریکایی ها به شدت از سوی جامعه جهانی، سازمان های بهداشتی، اجتماعی و نهادهای ضد جنگ برای تعلیق تحریم ها علیه ایران تحت فشار قرار دارند و به نظر می رسد آمریکایی ها تلاش می کنند با آغاز یک جنگ رسانه ای، فشار را از دوش خود برداشته و اجماع جهانی علیه خود به نفع ایران را علیه کشورمان کنند.

مرگ لوینسون با توجه به اینکه وی در یک ماموریت تایید نشده برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) بوده و به گفته هیلاری کلینتون در منطقه مرزی میان افغانستان و پاکستان به سر می برد، به احتمال زیاد لوینسون مامور اجرای کاری در راستای اقدامات خرابکارانه علیه منافع ایران بوده است.

شاید وی تلاش داشته در دیداری محرمانه با اعضای القاعده دست به تهدید منافع ایران بزند که قرارشان آنگونه که پیش بینی می شد، به پیش نرفته و حالا آمریکا تلاش می کند برای فرار از این موضوع، با توسل به جنگ رسانه ای و پروپاگاندا علیه ایران، هم روی عملیات شکست خورده خود سرپوش بگذارد و هم اینکه مجددا به پرونده سازی علیه کشورمان بپردازد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 935

به "معمای لوینسون؛ ماجرای تلاش آمریکا برای ماهیگیری از آب گل آلود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معمای لوینسون؛ ماجرای تلاش آمریکا برای ماهیگیری از آب گل آلود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید