فواید داشتن خواهر و برادر؛ از کودکی تا سالمندی

به گزارش صنایع 90، روزنامه خراسان - یاسمین مشرف: شما و خواهر و برادرهایتان حتما خاطره های مشترک زیادی به خصوص از دوران کودکی با یکدیگر دارید. در این بین همچنان که بزرگ تر شدید، روابط تان با خواهر و برادرهای تان هم با شما رشد کردند. درباره انتخاب رشته، تصمیم گیری برای ازدواج، حتی مدل مو یا لباس تان نظر آن ها را می پرسیدید یا هنگامی که در روابط با والدین دچار مشکل می شدید، گلایه و گریه هایتان را پیش خواهر یا برادرتان می بردید و در مقابل، شما هم گوش شنوای مسائل آن ها می شدید.

فواید داشتن خواهر و برادر؛ از کودکی تا سالمندی

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

اما تاثیرات داشتن خواهر و برادر بر زندگی به همین موارد ختم نمی گردد. واقعیت این است که شما اساسا بخش زیادی از شخصیت امروزتان را از خواهر و برادرهایتان دارید و اگر آدم پیروزی هستید یا روزی به پیروزیت برسید، نباید از نقش پررنگ آن ها غافل شوید. آیا تا به حال به این موضوع فکر نموده اید که خواهر و برادرهایتان در زندگی و شخصیت امروز شما چه نقشی داشته اند؟ پاسخ به این سوال را در این مطلب خواهید خواند. تاثیراتی که تحقیقات متعدد روان شناسی در جهان، آن ها را اثبات نموده است.

1. کمتر احساس خودخواهی می نمایند

بر اساس تحقیقات دانشگاه بریگهم یانگ آمریکا، بچه ها و نوجوانان 10 تا 14 ساله ای که خواهر و برادر دارند، کمتر احساس تنهایی، خودخواهی یا ترس می نمایند و از توانمندی های بیشتری نسبت به تک فرزندان برخوردارند یا آن ها را بیشتر بروز می دهند. به گفته لورا پادیلا واکر، استاد دانشگاه و سرپرست این تحقیق، داشتن خواهر یا برادری که کودک او را دوست دارد (جالب تر این که فرقی نمی نماید خواهر باشد یا برادر) کودک را به یاری به دیگران و مراقبت بهتر از خودش ترغیب می نماید. مطالعه دیگری که در دانشگاه ایالتی اوهایو روی رفتار بیش از دو هزار کودک اجرا شده، نشان داد بچه های که با یک یا دو خواهر و برادر بزرگ می شوند با همسالان خود در کودکستان برخورد بهتری دارند و از رشد اجتماعی و هیجانی بیشتری برخوردارند.

2. صادقانه به شما مشورت می دهند

کارشناسان خانواده معتقدند تعدد فرزندان در خانواده، آثار روحی و اجتماعی بسیاری در زندگی افراد به خصوص در بزرگ سالی دارد. ضمناً این آثار بعد از ازدواج پررنگ تر می گردد، زیرا در این دوره، افراد احتیاج به نیروی مشورتی دارند و خواهر و برادر ها این احتیاج را تا حد زیادی رفع می نمایند. مشورت دهنده هایی که صادق هستند و اهل دوز و کلک نیستند.

3. جان تان را هم نجات می دهند!

بسیاری از بیماری های خطرناک مثل سرطان خون، زمانی قابل درمان هستند که فاکتور های مشابه خونی برای پیوند مغز استخوان بیمار موجود باشد. این فاکتور های مشابه در بستگان نزدیک مانند والدین، خواهر و برادر ها بیشتر دیده می گردد. بسیاری از بیمارانی که بر اثر این بیماری ها جان خود را از دست داده اند، درصورت داشتن خواهر و برادر، به احتمال زیادی قابل درمان می بودند.

4. احتیاجتان به امنیت را پاسخ می دهند

روان شناسان معتقدند احتیاج به امنیت، یکی از احتیاج های پایه ای انسان است و نقش حمایت گری بالای خواهر و برادر، این احتیاج اساسی را تامین می نماید. تامین این احتیاج برای شکوفایی شخصیت و کمال انسان لازم است و داشتن خواهر و برادر به صورت غیرمستقیم، این احتیاج را در افراد پاسخ می دهد.

5. تجربه مراقبت از دیگران را به شما می دهند

ما حس مراقبت و حمایت از دیگران را از خواهر و برادرهای مان آموخته ایم. اگر خواهر یا برادر بزرگ تر هستید، زیر بال و پر دریافت خواهر و برادر کوچک ترتان را تجربه نموده و اگر فرزند کوچک تر خانواده بوده اید، خاطراتی از حمایت های فرزندان بزرگ تر خانواده در ذهن دارید. در واقع ما حس مراقبت و حمایت از دیگران را ابتدا با خواهر و برادرهای مان تجربه نموده ایم و این تجربه، یکی از طلایی ترین مهارت های مورد احتیاج برای خوشبختی در زندگی است. چه در زندگی مشترک، چه در محیط کاری و حتی تحصیلی.

6. در شکل گیری اهداف تان موثرند

الگوبرداری از خواهر و برادر ها در شکل گیری اهداف مان نقش دارد. شما تا رسیدن به سن امروزتان الگو های زیادی داشته اید: والدین، معلمان، سلبریتی ها و ...، اما بدون شک تاثیرگذارترین الگو های شما خواهر و برادرهای تان بوده اند. احتمالا در موارد زیادی خواسته اید مانند آن ها رفتار کنید و این کوشش شما برای مثل آن ها شدن، بر اهداف و رفتارتان تاثیر گذاشته است. به همین دلیل است که داشتن یک برادر یا خواهر پیروز، تاثیر زیادی در پیروزیت بقیه اعضای خانواده دارد.

7. صبورترتان می نمایند

اگر خواهر و برادر کوچک تر داشته باشید، حتما با رفتار های اشتباه زیادی از طرف آن ها روبرو شده اید، اما چون می دانستید آن ها خام و نابالغ هستند، چیزی به روی خودتان نیاورده اید یا موضوع را با تذکر به جای پرخاشگری، حل و فصل نموده اید. این نوع رفتار، درس مهمی از صبوری به شما داده و احتمالا فرد صبوری از شما ساخته است؛ بنابراین باید اعتراف کنیم آن ها صبوری کردن را به ما یاد داده اند.

8. شیوه دریافت حق را یاد تان می دهند

خواهر و برادرهایتان نمی توانسته اند شما را دست بیندازند و قسر دربروند. شما این اجازه را هم به آن ها نمی داده اید که همواره آغاز نماینده چنین بازی باشند! در مسائل و مسائل این چنینی شما یاد گرفتید نظرتان را ابراز و روی دریافت حق تان پافشاری کنید. ضمناً به توافق رسیدن درخصوص مسائل کوچک و بزرگ در یک خانواده گاهی کار مسئله ای است، به ویژه زمانی که همه روی یک چیز توافق ندارند.

مثلا شما دوست دارید فیلم تماشا کنید، اما خواهر کوچک ترتان اصرار به دیدن کارتون مورد علاقه اش دارد. این که چطور در این گونه موارد به یک تصمیم برسید، مهارت تصمیم گیری مشترک را به شما آموخته و همچنین یادتان داده است که خواسته شما نمی تواند همواره اجرا گردد.

9. همدلی تان را تقویت می نمایند

بودن در کنار خواهر و برادر ها در همه لحظات زندگی، درک شما از احساسات انسان ها در شرایط خوب و بد زندگی را تقویت می نماید و همدلی که شما در این لحظات تجربه کردید، خودش را در روابطی که امروز در بزرگ سالی دارید، نشان می دهد. مطالعات نشان می دهند کسانی که دارای خواهر و برادر هستند در بیرون از خانه همدلی بیشتری از خود نشان می دهند و همین مسئله، باعث پیروزیت بیشتر آن ها در حوزه های گوناگون زندگی خواهد شد.

10. بر خلق و خو تاثیر می گذارند

معمولا رفتار و خلق و خوی ما به خواهر و برادرهای مان شباهت زیادی دارد. توجه نموده اید که بعد از مدتی معاشرت با دوستان و آشنایان تان، خلق و خو و طرز صحبت کردن شما و حتی نگرش شما به مسائل گوناگون تا حدودی به آن ها شباهت پیدا می نماید؟ دلیلش این است که ما الگو های اجتماعی شدن را از دیگران دریافت می کنیم، اما زمانی که ما با خواهر و برادرهای مان سپری می کنیم، خیلی بیشتر از مدتی است که با دوستان مان معاشرت داریم و بخش عمده این زمان، در دوره رشد و یادگیری ماست؛ بنابراین اشتراکاتی که با خواهر و برادرمان در زمینه خلق و خو و رفتار داریم و تقلیدی که از گفتار آن ها می کنیم، خیلی بیشتر از چیزی است که فکر می کنیم.

11. در مدرسه پیروز ترتان می نمایند

جالب است بدانید داشتن خواهر و برادر برای رسیدن به پیروزیت در کار و حتی مدرسه هم مثمر است. مطالعه ای که به تازگی در دانشگاهی ژاپنی اجرا شده، نشان می دهد دانش آموزانی که خواهر و برادرهایشان مدارج علمی بالایی داشته اند، به سطوح آکادمیک بالاتری دست یافته اند. دلیلش شاید یاری خواهر و برادر ها در مسائل و مسائل درسی یکدیگر باشد یا رقابت با آن ها برای رسیدن به پیروزیت های بالاتر. هرچه هست، این تحقیق ثابت نموده پیروزیت یا شکست تحصیلی یک فرد تا حد زیادی تحت تاثیر شرایط تحصیلی خواهر و برادرهایش بوده و خواهد بود.

12. احتمال طلاق را به شدت کاهش می دهند

ارتباط میان تعداد بیشتر فرزندان با احتمال طلاق آن ها از همسران خود در آینده، توسط دانشگاه ایالتی اوهایو آنالیز شده است. طبق این مطالعه با افزایش تعداد خواهران و برادران تا 7 نفر، احتمال جدایی هر کدام از آن ها تا حدود 2 درصد کاهش می یابد. گفته می گردد علت این موضوع هم افزایش درک دو جانبه و تقویت تجربیات مرتبط با سازگاری بچه ها به واسطه تعداد فرزندان بیشتر خواهد بود. در واقع آن ها هر کدام تبدیل به معلمی ویژه برای آموزش مهارت های زندگی به خواهران و برادران خود می شوند و بدین ترتیب احتمال جدایی از همسر در آینده را کاهش می دهند.

13. مقابله با تنش ها را به شما یاد می دهند

جنگ و دعوا بین خواهر و برادرها، بخشی از زندگی هر خانواده ای است. زد و خورد های کوچک و داد و فریاد ها در دوران کودکی، اولین تجربه های شما از ورود به تنش و تعارض و در نهایت حل تعارض بوده است. شاید در آن موقع متوجه نشده باشید، اما این که خواهر و برادرهای تان اسباب بازی هایتان را می دریافتد یا به بعضی از حرکات و رفتار های شما می خندیدند، چیز های زیادی به شما یاد داده است! شما مقابله با تنش ها در زندگی را از همین دعواهای تان با آن ها در کودکی یاد گرفته اید. تنش هایی که بعضی هایشان به نظر قابل مدیریت نیستند، اما شما به دلیل یاد دریافت یک سری مهارت ها در همین باره، به خوبی از پس شان برمی آیید.

14. رضایت تان از زندگی را بالاتر می برند

آرزوی همه ما، داشتن شخصیتی شاد و پویاست. تداوم روابط مطلوب با خواهر و برادر ها باعث می گردد شخصیتی شاد و راضی داشته باشیم. نتایج مطالعه ای که در سال 2018 در مجله بین المللی افزایش سن و رشد انسان منتشر شده، نشان می دهد در حالی که رابطه با دوستان تاثیر کمی بر رضایت از زندگی در سنین بالای 80 سال دارد، اما رابطه با خواهر و برادر ها این رضایتمندی را در افراد ایجاد می نماید. بنابر نتایج این تحقیق، سالمندانی که روابط شان را با خواهر و برادرهایشان حفظ نموده اند، افراد شادی هستند و از زندگی رضایت بیشتری دارند.

15. ضرورت سهیم شدن را به شما می آموزند

هربار که پدر و مادر چیزی برای شما و خواهر یا برادرانتان می خریدند، می دانستید که باید آن را بین همه تقسیم کنید. شاید در آن موقع دوست نداشتید این کار را انجام بدهید، اما این تمرین، امروز قطعا از شما انسان بهتری ساخته است.

16. شوخ طبعی تان را پرورش می دهند

شما و خواهر و برادرهایتان احتمالا خاطرات خوشی از خندیدن با یکدیگر دارید. همه خنده های زیرزیرکی سر میز شام، خنده های بلند در جایگاه عقب خودرو، خنده های ناهنجار به موقعیت های خنده دار و ... مسلما در حس شوخ طبعی قوی که امروز دارید، نقش داشته است. توجه داشته باشید داشتن خواهر و برادر، بر همین مسئله هم موثر است و شاید به آن توجه نگردد.

17. با اصول رقابت آشنا یتان می نمایند

اگر خیلی راحت بخواهیم در این باره صحبت کنیم، باید بگوییم که چشم و همچشمی با خواهر و برادر ها یکی از راه های جلب توجه والدین به سمت خود است. فرزندان یک خانواده ممکن است در هر چیزی از مسابقات ورزشی مدرسه گرفته تا انجام خرید های خانه و ... با هم چشم و همچشمی داشته باشند. آن ها به شیوه آزمون و خطا یاد می گیرند که چگونه (دست کم تا حدودی) منصفانه و مودبانه با هم رقابت نمایند؛ بنابراین مهارت رقابت سالم با داشتن خواهر و برادر به صورت غیر مستقیم، فراگرفته می گردد.

18. بر عادات غذایی تاثیر می گذارند

بله، حتی شکل غذا خوردن شما هم از خواهر و برادرهایتان تاثیر پذیرفته است. غذا ها و طعم هایی که آن ها ترجیح می دادند، ذائقه شما را هم تحت تاثیر قرار داده است. عادت های غذایی هم مثل دیگر خلق و خو ها از کسانی که به ما نزدیک هستند به ما منتقل می گردد. اگر خواهر یا برادرتان رویش را از بشقابی که در آن هویج داشت، برمی گرداند، احتمالا شما هم از دیدن هویج در بشقاب تان ناراحت می شدید! همان طور که می دانید، بعضی از این عادت ها تا بزرگ سالی شما را همراهی نموده اند.

19. روابط اجتماعی را بهبود می بخشند

شما در دوران کودکی زمان بسیار زیادی را با خواهر و برادرهایتان سپری نموده اید. این زمان به خوبی و به صورت عملی به شما یاد داده که وقت تان را با دیگران به شکل بهتری بگذرانید. مطالعات متعدد نشان می دهند پیوند محکم میان خواهر و برادر ها به بچه ها یاری می نماید در مدرسه با همسالان خود ارتباط بهتری برقرار نمایند و در بزرگ سالی، روابط اجتماعی مطلوب تری با دیگران داشته باشند.

20. توقعات تان را کاهش می دهند

در طول جهت پر پیچ و خم زندگی، شما همواره نمی توانید در کانون توجه قرار داشته باشید. اولین بار حضور خواهر و برادر ها این حقیقت را به شما آموخت. مسلما این که همه توجه پدر و مادر به شما معطوف باشد، حس خوبی دارد، اما اوضاع همواره این طور نبوده است. گاهی شما در کانون توجه قرار داشته اید و گاهی دیگر خواهر و برادرهای تان.

منابع: theactivetimes.com، spokesman.com، dana.ir، عصرایران، سلامت نیوز

منبع: برترین ها
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 683

به "فواید داشتن خواهر و برادر؛ از کودکی تا سالمندی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید داشتن خواهر و برادر؛ از کودکی تا سالمندی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید