فاجعه انسانی در جنگ یمن؛ بچه هایی که پوستشان به استخوان چسبیده

به گزارش صنایع 90، یک روزنامه آلمانی در مطلبی به اوضاع فاجعه بار و دردناک یمنی ها در سایه جنگ علیه این کشور به رهبری عربستان سعودی پرداخته و نوشت: عواقب این جنگ تا دهه ها با این کشور فقیر عربی همراه خواهد بود.

فاجعه انسانی در جنگ یمن؛ بچه هایی که پوستشان به استخوان چسبیده

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه زوددویچه سایتونگ در مطلبی به اوضاع فاجعه بار یمن پرداخته و نوشت: از زمانی که جنگ یمن در سال 2015 شروع شده است شمار قربانیان این جنگ و همچنین افرادی که به یاری احتیاج دارند افزایش می یابد.

در ادامه این گزارش آمده است که سازمان ملل سال هاست که اوضاع یمن را وحشتناک توصیف می نماید و از آن به عنون بدترین بحران انسانی جهانی یاد می نماید. حدود 24 میلیون یمنی یعنی حدود 80 درصد مردم این کشور که جمعیت آن حدود 28 میلیون نفر است به یاری های انسانی و یا حمایت ها به وسیله سازمان های یاریی احتیاج دارند.

بر اساس اعلان دفتر نمایندگی ملل متحد برای هماهنگی امور انسان محبت آمیز (اوچا) حدود 14.3 میلیون نفر در این کشور در شرایط اضطراری و احتیاج شدید زندگی می نمایند. این بدین مفهوم است که این انسان ها دیگر نمی توانند زندگی خود را با وسایل شخصی اداره نمایند. این آمارها سال به سال افزایش پیدا می نماید.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل هیچ تردیدی در این باره ندارد که دلیل این بحران به دست انسان ایجاد شده و نتیجه مستقیم این جنگ است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: این آمارها باورنکردنی است. اینکه این آمارها چه معنی می دهد را ما تنها در صورت سفر به این کشور می توانیم درک کنیم. در این کشور، زیبایی خارق العاده طبیعت در تقابل آشکار با بدبختی های مردم قرار گرفته است. در جلوی هر غرفه فروش مواد غذایی زنان و بچه ها و نوجوانان یمنی منتظر ایستاده اند. به محض اینکه کسانی که هنوز می توانند یک وعده غذایی تهیه نمایند از این غرفه دور می شوند عده زیادی که قدرت خرید ندارند به این غرفه هجوم می آورند تا باقی مانده های غذا را بخورند. آنچه باقی می ماند ممکن است کمی نان و برنج و اگر شانس بیاورند تکه ای مرغ و یا گوشت باشد. بعضی دیگر هم در بین زباله ها به دنبال مواد غذایی، پلاستیک و یا فلزات هستند تا بتوانند آن را بفروشند. بعضی هم با خوردن برگ های درختان و موادی دیگر سعی می نمایند گرسنگی را فراموش نمایند.

در بیمارستان ها هم در بخش بچه ها بچه هایی هستند که پوستشان به استخوان چسبیده و برای نجات زندگی خود می جنگند. چشمان آن ها به شدت گود افتاده و این چشم ها برای صورت های کوچک و نحیف آن ها خیلی بزرگ به نظر می رسد. ایاد یکی از بچه ها است. او همیشه ناله نموده و به آسمان خیره می شود. ناله های این کودک دو ساله خیلی ضعیف است. بازوهای او به ندرت ضخیم تر از انگشت شصت یک انسان است. او 74 سانتی متر قد و 6 کیلو وزن دارد. یک پرستار با یک سرنگ به او شیر تزریق می نماید. ایاد در این شرایط زنده مانده است، اما بسیاری از بچه ها مشابه وی حتی نمی توانند خود را به نزدیکترین بیمارستان برسانند.

این جنگ علت بسیاری از این رنج ها است.

نویسنده در ادامه به بی توجهی احزاب جنگی به شرایط غیر نظامیان در این جنگ پرداخته و در بخش دیگری از این مطلب نوشت: بر اساس اطلاعات سازمان ملل از شروع دخالت نظامی عربستان سعودی در یمن در اواخر ماه مارس سال 2015 تا ژوئن سال 2019 حداقل 7300 غیر نظامی مستقیما در جریان حملات هوایی کشته شده اند که در بین آن ها 2 هزار کودک و 880 زن وجود داشته است. البته سازمان ملل اعتراف نموده این آمارها دقیق نبوده و خیلی کم تر از واقعیت است.

دو سازمان غیر دولتی آمریکایی Armed Conflict Location و Event Data Project تا سرانجام اکتبر سال 2019 از 100 هزار قربانی در یمن سخن گفته اند که در بین آن ها حداقل 12 هزار غیر نظامی که مستقیما در اثر این جنگ کشته شده اند وجود داشته است. بر این اساس حدود 8 هزار نفر آن ها به وسیله حملات هوایی ائتلاف جنگ به رهبری عربستان کشته شده اند.

یک آنالیز که به سفارش سازمان ملل و توسط دانشگاه دنور آمریکا اجرا شده است و به تاثیرات جنگ یمن پرداخته پیش بینی نموده است که در آوریل تا سرانجام امسال در صورت ادامه درگیری ها 102 هزار نفر کشته می شوند و 131 هزار کشته هم به وسیله عواقب غیر مستقیم این جنگ مانند کمبود غذا و یا مراقبت های بهداشتی و زیر ساخت های تخریب شده شکل می گیرد. در این آنالیز آمده است که حدود 140 هزار کودک زیر 5 سال در بین قربانیان وجود خواهند داشت.

بر اساس این آنالیز در صورت سرانجام جنگ در سال 2019 یمن دوباره به شرایط سال 1998 بر می شود. در شروع درگیری ها در یمن این کشور در فهرست توسعه انسانی سازمان ملل در رتبه 154 قرار داشت و اکنون به صندلی 177 سقوط نموده است. این فاجعه ای است که عواقب آن چندین دهه پایدار خواهد بود.

نویسنده در ادامه به تاثیرات این جنگ در تامین مواد غذایی ساکنان آن پرداخته و نوشت: یمن همیشه بخش بزرگی از مواد غذایی مورد احتیاج خود را وارد می نموده اما با وقوع این جنگ این وابستگی ها به واردات در یمن شدت گرفته است. کانال واردات این مواد غذایی بندر حدیده در دریای سرخ است که اخیرا درگیری های سختی در آن شکل گرفته است. آشفتگی های ایجاد شده در این منطقه هزینه واردات را افزایش داده است.

هم زمان همیشه تعداد یمنی هایی که برای خرید مواد غذایی مورد احتیاج پول دارند کاهش می یابد. اقتصاد این کشور در هم شکسته است. ساکنان مدتهاست که دارایی های خود از قبیل جواهرات زنان، سلاح و وسایل زندگی را تبدیل به پول نموده اند.

در این میان بیماری های واگیر و سوء تغذیه با توجه به خرابی زیر ساخت ها شرایط بهتری برای گسترش پیدا می نمایند. بسیاری از بیمارستان ها در بمباران ها آسیب دیده و یا نابود شده اند. بقیه بیمارستان ها هم به ندرت می توانند خدمات پزشکی خوبی را ارائه دهند. اکثر مدرسه ها هم در سایه این جنگ تعطیل شده اند و از هر سه کودک یمنی تنها یکی می تواند درس بخواند. در این اوضاع امیدواری برای دستیابی به صلح معمولا فریبنده و واهی به نظر می رسد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 669

به "فاجعه انسانی در جنگ یمن؛ بچه هایی که پوستشان به استخوان چسبیده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاجعه انسانی در جنگ یمن؛ بچه هایی که پوستشان به استخوان چسبیده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید