عجیب ترین و جالبترین حشرات!

به گزارش صنایع 90، 10. کرم پروانه لیمانترید (Lymantrid moth) (Dasychira pudibunda)

عجیب ترین و جالبترین حشرات!

دنیا عجایب: کرم پروانه لیمانترید (Calliteara pudibunda) در جنگل های Fagus sylvatica پراکنده است. این کرم در کشور دانمارک زندگی می نماید و رنگ پروانه آن به رنگ خاکستری تیره بوده و در فصل ژوئن پرواز می نماید. هر پروانه ماده بین 300 تا 400 عدد تخم می گذارد که غالبا این تخم ها در محلی گذاشته می شوند که به محل خارج شدن لارو پروانه بسیار نزدیک است. کرم کاترپیلار این پروانه بسیار کوچک و پوشیده از مو است و به راحتی از طریق باد حمل می گردد. لارو شدگی در این حشرات بر روی برگ هایی اتفاق میفتد که بر روی زمین هستند و پر از پیله های این کرم اند.

9. مانتیس شیطانی گل (Devils Flower Mantis) (Idolomantis Diabolica)

این حشره که نام علمی آن Idolomantis Diabolica است به علت زیبایی، میزان عظیم و کمیابی آن که یکی از عظیمترین مانتیس های دنیا است با نام پادشاه تمام مانتیس ها (King of all mantids) هم شناخته می گردد. این مانتیس شباهت زیادی به گل دارد.

8. سنجاقک دوشیزه (Damselfly)(Ischnura heterosticta)

سنجاقک دوشیزه نامی کلی برای گروهی از حشرات شامل زیر راسته Zygoptera از راسته اصلی Odonata است که با بدن کشیده و چشمان عظیم جدا از هم و یک جفت بال قوی شفاف که در زمان های استراحت به حالت تا شده بر روی شکم حشره جمع می شوند شناخته می گردد. این حشرات در هنگام جفتگیری بر روی یکدیگر قرار گرفته و با هم پرواز می نمایند. برای انسان ها، سنجاقک ها نماد هنر و فرهنگ در بسیاری از نقاط دنیا محسوب می شوند. این انتخاب به علت شکوه و زیبایی و رنگ های غالبا زیبا و رفتارهای جفتگیری منحصر به فرد این حشرات است.

7. پروانه سکروپیا (Cecropia Moth) (Hyalophora cecropia)

این حشره را به نام پروانه رابین (Robin Moth) هم می شناسند و عظیمترین پروانه moth در آمریکای شمالی محسوب می گردد به طوری که طول بال این پروانه گاهی به18 سانتی متر می رسد. آنها در دو سوم منطقه ها آمریکای شمالی شامل کوهستان ها پراکنده هستند. این پروانه یکی از اعضای خانواده Saturniidae یا پروانه های ابریشم غول پیکر (giantsilk moths) است. مواردی مشاهده شده که طول بال پروانه ماده هم تا 13 سانتی متر رسیده است. کرم این پروانه را اغلب می توان بر روی درختان افرا مشاهده کرد اما این کرم ها توانایی خوردن برگ تمشک وحشی و برگ توس را هم دارند.

6. کرم پروانه کالتا (Calleta Silkmoth) (Eupackardia calleta)

کرم پروانه کالتا متعلق به خانواده Saturniidae است. این حشره در مکزیک، گواتمالا و بیشتر قسمت های جنوبی ایالات متحده قابل مشاهده است. این کرم ها تنها گونه از دسته Eupackardia هستند. لارو آنها بیشتر از گونهFraxinus، Leucophyllum frutescens ، Sapium biloculare ، Fouquieria splendens تغذیه می نماید.

5. مانتیس ارکیده (Orchid mantis) (Hymenopus coronatu)

Hymenopus coronatu که به نام مانتیس ارکیده (Orchid mantis) هم شناخته می گردد یکی از گونه های مانتیس گل (flowermantis) است که در مالزی و اندونزی یافت می گردد. این مانتیس تعیینا شباهت زیادی به گل ارکیده دارد. آنها در گل هایی که به آنها شباهت دارند پنهان شده و منتظر نزدیک شدن حشراتی می شوند که غذای اصلی آنها را تشکیل می دهند.

4. سوسک هرکول (Hercules Beetle) (Dynastes Hercules)

این حشره یکی از انواع سوسک های کرگدنی (rhinocerosbeetle) است که در آمریکای جنوبی زندگی می نماید. طول بدن این حشره با در نظر گرفتن شاخ می تواند به 18 سانتی متر برسد و البته ادعایی بسیار جالب در مورد این حشره وجود دارد : این سوسک قادر است اجسامی را که تا 850 برابرش وزن دارند را بر پشت خود حمل کند !! این سوسک ها فقط از گیاهان تغذیه می نمایند و جز مواردیکه با سوسک های هرکول دیگر برخورد می نمایند و با نرهای دیگر بر سر سوسک ماده می جنگند، به هیچ اسم تهاجمی نیستند.

3. عنکبوت شتری غول پیکر (GiantCamel Spider) (Arachnid Solifugae)

شاید هرگز نام چنین حشره عجیبی به اقصی نقاط دنیا نمی رسید اگر نیروهای نظامی ایالات متحده به خاطر جنگ عراق به حوالی خلیج فارس و کشور عراق نرفته بودند و از این حشره خارق العاده تصاویری تهیه نمی کردند. نام این حشره زمانی بر سر زبان ها افتاد که یک عنکبوت شتری غول پیکر به درون کیسه خواب یکی از سربازان آمریکایی رفته و در شرایطی که آن مردخواب بود او را گاز گرفت. خوشبختانه عنکبوت غول پیکر شتری که بومی عراق است سمی نیست.آنها از پنجه های خود برای گرفتن طعمه هایی استفاده می نمایند که معمولا از یک عنکبوت عظیمتر نیستند. آنها بعلاوه به داشتن سرعت بالا معروفیت دارند. این عنکبوت ها می توانند با سرعت 16 کیلومتر بر ساعت بدوند. نام واقعی این مخلوقات سولیفوگا (ArachnidSolifugae) است. کلمه سولیفوگا (Solifugae) در زبان لاتین به معنی گریخته از آسمان است.

2. حشره آبی غول پیکر (Giant Water Bug) (Belostomatidae)

بلوستوماتیدا (Belostomatidae) خانواده ای از حشرات هستند که با نام حشره غول پیکر آبی (giantwater bugs) یا پنجه نیش زن (toe-biters) شناخته می شوند. بیشتر اعضای خانواده Belostomatidae میزان نسبتا عظیمی دارند و از این نظر با سوسک های عظیم دنیا قابل مقایسه هستند. تمامی اعضای این خانواده شکارچیان خشنی هستند که برای شکار سخت پوستان، ماهیان و دوزیستان کمین نموده و آنها را شکار می نمایند. آنها غالبا به شکل بی حرکت در کف آب می خوابند و به جسمی در آن قسمت می چسبند و به این شکل منتظر نزدیک شدن طعمه می شوند. پس از گرفتن طعمه، بزاق قدرتمند خود را به طعمه تزریق نموده و مایع به جامانده در بدن آن را می مکند. درد حاصل از گزش این حشرات نسبت به بسیاری از حشرات به شکل قابل ملاحظه ای بالاست و بزاق دهان آنان به سادگی بافت های ماهیچه ای طعمه را به مایع تبدیل می نماید. در موارد نادری گزش انسان ها از طریق این حشرات گزارش شده که آسیب های جدی به فرد گزیده شده وارد شده است.

با توجه به این نکات دقت کنید که هرگز صورت خود را به یکی از این حشرات کوچک نزدیک نکنید. گاهی اوقات این حشرات در مواجهه با دشمنان عظیمی نظیر انسان ها، خودرا به مردن می زنند و یا ماده ای را از خود ترشح می نمایند که آنها را خوراکی هایی بدمزه نشان دهد.

1. پروانه پلنگی (LeopardMoth) (Hypercompescribonia)

پروانه پلنگی غول پیکر (Giant Leopard Moth) یا پروانه چشمی ببری (EyedTiger Moth) بر روی بدن خود دارای الگوی حلقه های سیاه رنگ تعیین است که این حشره را شبیه به طرح پلنگ می نماید. طرح تعیین و واضحی که بر روی بدن این پروانه ها وجود دارد با هیچ گونه دیگری اشتباه گرفته نمی گردد و به تمامی شکارچیان بالقوه اینطور می نمایاند که با طعمه چندان خوشمزه ای روبه رو نشده اند.

منبع: برترین ها
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1777

به "عجیب ترین و جالبترین حشرات!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین و جالبترین حشرات!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید