طرح سوال از شهردار شیراز رقم خورد

به گزارش صنایع 90، عصر دوشنبه در پنجاه و پنجمین جلسه علنی شورای شهر شیراز موضوع طرح سوال از شهردار شیراز رقم خورد.

طرح سوال از شهردار شیراز رقم خورد

احمد تنوری در این راستا گفت:با عنایت به عدم الطفات و اهتمام لازم شهردار به تذکرات شفاهی و مکتوب جهت اصلاح برخی امور در خصوص نحوه اداره سازمان های وابسته به شهرداری شیراز بخصوص سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی که وظیفه نظارت بر این سازمان از ابتدای تصدی عضویت در شورای پنجم بر عهده اینجانب بودهاست جهت اصلاح برخی امور و در راستای ایفای وظایف قانونی و شرعی و پایبندی بر تعهد خود مبنی بر حفظ امانت، انجام هرچه بهتر وظایف و خدمت بهمردم و در نظر داشتن عدالت و انصاف و فارغ از هرگونه شائبه سهم خواهی طرحسئوال رسمی از شهردار شیراز را طبق ماده 83 قانون تشکیلات وظایف وانتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران اعلام داشته که شایسته است مراتب برابر قانون به شهردار ابلاغ تا نسبت به پاسخ گویی به سئوالات اقدام شود.

وی ادامه داد:شهردار شیراز در پاسخ به نامه شماره 85/97/ص مورخ 20/1/97 اینجانب مبنی بر لزوم تشکیل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در تاریخ 3/2/97 خطاب به رئیس شورا ادعا نموده است که در آن تاریخ اعضای شورا وهیات مدیره سازمان های وابسته به شهرداری معین شده اند، حال آنکه اینجانب به عنوان نماینده و ناظر شورا در این سازمان، با گذشت 5 ماه ازاعلام این ادعا از سوی شهردار از چگونگی و کم و کیف انتصاب اعضای شورا وهیات مدیره این سازمان بطور رسمی بی اطلاع می باشم و تاکنون هیچگونه جلسه ای تحت عنوان شورای سازمان با حضور اینجانب تشکیل نشده است.

عضو شورای شهر شیراز توضیح داد: اهم وظایف شورای سازمان، که عدم تشکیل جلسات این شورا قانونی بودن برخی تصمیمات مدیریتی آن را زیر سئوال می برد، به توضیح ذیل می باشد:

1_طبق بند 2 ماده 6 اساسنامه آنالیز و تایید بودجه سازمان پیش از ارائه به شهرداری برای ارائه آن به شورای اسلامی شهر جهت تصویب از وظایف شورای سازمان می باشد. چگونه لایحه بودجه سال 97 بدون آنالیز و تایید آن در شورای سازمان تهیه شده و برخلاف قانون مورد تصویب شورا قرار گرفته و هیات تطبیق مصوبات نیز بدون توجه به این مهم لایحه را مورد تایید قرار داده است.

2-طبق بند 3 ماده 6 اساسنامه آنالیز و تایید صورت های مالی سازمان و سایرگزارش های مالی بر اساس گزارش حسابرس رسمی و ارائه آن به شورای اسلامی شهر از وظایف شورای سازمان می باشد.

تنوری یادآور شد: پرسش اینست بدون تشکیل شورای سازمان،چگونه تایید صورت های مالی امکان پذیر بوده است، از این جهت شفافیت مالی در سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در حاله ای از ابهام قرار گرفته است.

3-طبق بند 4 ماده 6 اساسنامه پیشنهاد حسابرس رسمی از میان موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی به شورای اسلامی شهر، از وظایف شورای سازمان می باشد.

وی ادامه داد: در حالی که با گذشت 13 ماه از تشکیل شورای پنجم و چندین ماه از تصدی سمت شهرداری توسط شهردار محترم هنوز هیچ یک از موسسات حسابرسی به عنوان حسابرس رسمی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی به شورای اسلامی شهر پیشنهاد نشده است و عدم معرفی حسابرس رسمی جهت انتخاب ازسوی شورای اسلامی شهر موجب شده، صورت های مالی این سازمان بر اساس گزارش حسابرس رسمی تهیه نشود. آیا صورت ها و گزارش های مالی که توسط شخص یا موسسه ای غیر از موسسات حسابرسی مجاز و معتبر عضو جامعه حسابداران رسمی منتخب شورای اسلامی شهر تهیه شده باشد، می تواند معتبر باشد، این مسئله موجب شده شعار شفافیت مالی در دوره تصدی شورای پنجم حداقل درمورد این سازمان زیر سئوال رود.

عضو شورای شهر شیراز ادامه داد: مطابق بند 6 ماده 6 اساسنامه، معین نرخ خدمات سازمان و ارائه آن به شورای شهر از وظایف شورای سازمان می باشد با توجه به عدم تشکیل شورای سازمان چگونه امکان معین نرخ جدید خدمات سازمان فراهم می شود؟ لذاامکان معین نرخ جدید خدمات سازمان و اعلان و انتشار آن میسر نشدهاست.

تنوری ادامه داد:طبق بند 7 ماده 6 اساسنامه، تایید معاملات در حد نصاب معاملات عمده، که بر اساس مصوبه شماره 18039/ت55344 ه مصوب 22/2/97 هیات وزیران به معاملات بیش از 250000000 تومان اطلاق می شود، از وظایف شورای سازمان می باشد با توجه به عدم تشکیل این شورا انجام اینگونه معاملات حسب احتیاج سازمان چگونه امکان پذیر بوده است.

وی اضافه کرد: طبق مصوبه فوق الذکر هیات وزیران و نیز مصوبات مشابه در سنوات قبل،انجام هرگونه ترک تشریفات منوط به تصویب شورای اسلامی شهر شده است چگونه است که از ابتدای تصدی شهردار اساساً هیچ پیشنهاد موجه ومستدلی از سوی شهردار به شورای اسلامی شهر، در خصوص ترک تشریفات در این سازمان، واصل نشده است که در خصوص آن تصمیم گیری بشود.

عضو شورای شهر شیراز تاکید نمود: لذا مستند به ماده 83 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، شهردار موظف است، حداکثر ده روز پس از ابلاغ سئوالات فوق الذکر، با حضور در جلسه عادی یا فوق العاده شورا به این سئوالات پاسخ دهد.

در ادامه این جلسه احمد رضا دستغیب رئیس شورای شهر شیراز نیز گفت: طبق قانون شهردار شیراز 10 روز زمان دارد که پاسخگوی سوالات باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 90

به "طرح سوال از شهردار شیراز رقم خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح سوال از شهردار شیراز رقم خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید