سه دستاورد حذف 4 صفر از پول ملی برای اقتصاد

به گزارش صنایع 90، نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیروز (دوشنبه) با تصویب لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور مقرر کردند که واحد پول ایران از ریال به تومان (برابر با 100 قران) تغییر کند.

سه دستاورد حذف 4 صفر از پول ملی برای اقتصاد

البته قرار است که فرایند تبدیل واحد پولی به صورت تدریجی اجرا گردد؛ بر این اساس، در دو سال ترتیبات اجرای این طرح فراهم شده و سه سال نیز دوره گذار خواهد بود که در این دوره هر دو واحد پولی (ریال و تومان) به صورت همزمان اعتبار خواهند داشت.

حذف چهار صفر، هیچ تاثیر تورمی ندارد

میثم رادپور روز سه شنبه در تبادل نظر با ایرنا درباره حذف چهار صفر از پول ملی گفت: حذف چهار صفر به دلیل اینکه تغییری در ارزش پول و کالا ایجاد نمی نماید یک طرح خنثی به شمار می رود، بنابراین، اجرای این طرح نمی تواند تاثیر بزرگی بر متغیر های اقتصادی کشور داشته باشد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه حذف چهار صفر هیچ تاثیر تورمی واقعی ندارد، اضافه نمود: با حذف چهار صفر هیچ تغییری در ارزش پول و یا کالا ها رخ نمی دهد بنابراین نمی توان انتظار تورمی داشته باشیم.

وی درباره تاثیر روانی اجرای این طرح، گفت: حتی به نظر می رسد که در بخش اقتصادی-رفتاری و روانی نیز این طرح تاثیری نداشته باشد و شاهد تغییری در قیمت ها نخواهیم بود.

این کارشناس اقتصادی به جنبه های مثبت اجرای این طرح اشاره نمود و گفت: از مزیت های حذف چهار صفر، تسهیل فعالیت های مربوط به حسابداری است که باعث روان شدن اعداد می گردد.

رادپور با بیان اینکه تاثیر دیگر اجرای این طرح، کاهش هزینه های چاپ و انتشار اسکناس و سکوک است، گفت: به دلیل بالا رفتن قیمت ها و تورم، اسکناس ها و سکه های موجود فاقد ارزش چندانی بوده و به همین دلیل به تعداد زیاد باید چاپ شوند که این موضوع، هزینه زیادی را به کشور تحمیل می نماید.

وی خاطر نشان کرد: همچنین با ضرب سکه به جای اسکناس، هزینه انتشار، نگهداری و امحای اسکناس را نیز کاهش داد.

تاثیر روانی در تقویت پول ملی

تبدیل واحد پولی از ریال به تومان، در واقعیت تاثیر چندانی بر ارزش پول ملی نخواهد داشت، زیرا ارزش آن تغییر نمی نماید.

اما این اقدام می تواند در کوتاه مدت از نظر روانی تاثیر مثبتی داشته باشد؛ اکنون هر یورو حدود 17 هزار تومان ارزش دارد، اما در واحد پولی جدید ارزش فعلی هر یورو معادل 17 تومان می گردد.

رییس کل بانک مرکزی نیز در این باره گفت: حفظ حیثیت ظاهری پول ملی بسیار مهم است. در حال حاضر پول ملی با دلار و یورو بسیار اختلاف دارد و رابطه پول ملی با دلار 0.000006 است که رابطه بسیار ضعیفی در جهان محسوب می گردد.

به نظر کارشناسان، تبدیل واحد پولی این فرصت را در اختیار نظام پولی و اقتصادی کشور قرار می دهد که به تدریج ساختار های واقعی اقتصادی کشور نیز سامان یافته و تقویت گردد.

کاهش هزینه ضرب، چاپ و امحای پول

بار ها شنیده شده است که بعضی افراد، اقدام به جمع آوری سکه های رایج از بازار و ذوب آن نموده اند که دلیل آن ارزش ذاتی بالای سکه، نسبت به رقم درج شده در روی آن است.

در واقع، ضرب بعضی سکه اکنون به زیان اقتصاد کشور بوده و هزینه بالایی را تحمیل می نماید؛ در عمل نیز مردم کمتر از آن سکه ها در مبادلات اقتصادی خود استفاده می نمایند.

بر اساس گزارشی که رییس کل اسبق بانک مرکزی ارایه کرد: اگر بخواهیم ریال را ضرب کنیم برای تهیه یک ریال و تامین نیکل آن باید 35 ریال هزینه کنیم.

به گفته محمود بهمنی، هزینه هایی که برای چاپ و ضرب پول های خرد در کشور صورت می گیرد بسیار بیشتر از ارزش واحد پولی است که در مبادلات به کار می رود؛ امروز برای چاپ اسکناس های 100 تومانی و 200 تومانی و 500 تومانی باید بسیار هزینه کنیم.

بر اساس گزارش ها، هشت میلیارد اسکناس در کشور موجود است که از این میزان پنج میلیارد مربوط به اسکناس های زیر دو هزار تومان می گردد.

با حذف چهار صفر قرار است که سکه های یک تومانی جدید جایگزین اسکناس یک هزار تومانی و سکه دو تومانی جدید جایگزین اسکناس های دو هزار تومانی فعلی گردد.

همچنین سالانه هزینه زیادی صرف امحای اسکناس های فرسوده و مستهلک قدیمی و چاپ اسکناس های جدید می گردد به طوری که همتی، رییس کل بانک مرکزی از هزینه 400 میلیارد تومانی امحای آن ها خبر می دهد

در صورت حذف چهار صفر و کوچک شدن رقم ها، با توجه به ماندگاری بیشتر سکه، در صورت ضرب سکه به جای اسکناس های خرد می توان هزینه امحای اسکناس را کاهش داد.

تسهیل امور حسابداری

کاهش پی در پی ارزش پولی ملی در سال های گذشته و قرار دریافت صفر های متعدد جلوی ردیف های بودجه و هزینه در دفاتر حسابداری، از گلایه های فعالان رسته حسابداری است.

وجود صفر های متعدد و طولانی شدن رقم های مربوط به بودجه بخش های مختلف گاهی اوقات باعث اشتباه نیز شده است.

کارشناسان متعقد هستند حذف چهار صفرگام بزرگی برای اصلاح این فرایند و تسهیل امور حسابداری است.

رادپور، کارشناس اقتصادی در این باره به ایرنا می گوید: از مهم ترین مزیت های حذف چهار صفر، تسهیل فعالیت های مربوط به حسابداری است که باعث رند و روان شدن اعداد می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1007

به "سه دستاورد حذف 4 صفر از پول ملی برای اقتصاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه دستاورد حذف 4 صفر از پول ملی برای اقتصاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید