سامانه قیمت گذاری دارو به زودی رونمایی می شود

به گزارش صنایع 90، محمدی گفت: به زودی سامانه قیمت گذاری دارو رونمایی می شود و قیمت گذاری از حالت دستی خارج و سیستمی انجام خواهد شد.

سامانه قیمت گذاری دارو به زودی رونمایی می شود

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، حیدر محمدی، مدیرکل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اظهار کرد: ما ضابطه نیودراگ به عنوان دارو های تولیدی برای اولین بار در جهان را تدوین کردیم و تسهیلات بسیاری برای مجوز تولید آن ها گذاشته ایم به شرطی که اطلاعات متقنی درباره اثرگذاری ارائه کنند و طبق ضابطه این دارو ها خارج از نوبت بررسی و فرآیند صدور مجوز زودتر انجام می شود.

مدیرکل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره دارو های کرونا بیان کرد: داروی توسیلیزومب، رمدسیویر و فاویپیراویر به صورت قرارگاهی وارد فهرست دارویی شدند. بالغ بر 55 میلیون فاویپیراویر و 6 میلیون و 800 رمدسیویر در دوران کرونا توزیع و مصرف شد.

محمدی درباره تولید واکسن کرونا بیان کرد: 5 شرکت در زمینه واکسن کرونا داریم و شرکت شفافارمد 10 تا 12 میلیون واکسن برکت تحویل داده است؛ انستیتو پاستور هم با ارائه گزارش بینابینی فاز سه برای واکسن پاستوکووک، مجوز مصرف اضطراری گرفت. قرار است این واکسن به گروه 12 تا 18 سال تزریق شود. مجوز مصرف اضطراری اسپایکوژن بعد از ارائه گزارش بینابینی اول در فاز سه صادر شد. باید دانست که گزارش بینابینی نتیجه حاصل از عوارض تزریق در داوطلبان و اثربخشی واکسن در کاهش مرگ و میر و بستری درباره در فاز سه است و در فاز دو میزان آنتی بادی مدنظر قرار گرفته است.

مدیرکل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو بیان کرد: واکسن فخرا در فاز سه است و هنوز گزارش بینابینی برای مجوز مصرف به ما نداده اند. اکنون ما 50 تا 60 میلیون دوز ذخیره واکسن کرونا داریم و 42 میلیون به جای مانده سیاست واردات واکسن است. پیشنهاد شده است مجوز بوستر دوز را به واکسن ها بدهیم؛ تزریق این دوز در کمیته علمی واکسن کرونا به تأیید رسیده است.

او افزود: دو واکسن بقیه الله و اسوه در مراحل ابتدایی مطالعات بالینی هستند. یکی از اقداماتی که ما داشتیم این بود که در کنار افزایش قیمت جهانی، کاهش قیمت داشتیم که بخشی ارزی و بخشی ریالی است. نرخ بسیاری از دارو ها را در قیمت پایه فروش کاهش دادیم، قیمت ریالی هم در مواردی کاهش پیدا کرد، برای مثال انسولین از 6.5 یورو به 3.5 یورو کاهش پیدا کرد که بیش از 90 میلیون دلار صرفه جویی ارزی داشت.

مدیرکل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو شرح داد: بحث قیمت گذاری ماده اولیه دارو در دستور کار قرار گرفت و سعی کردیم در شرایط جنگی، اصلاحاتی انجام دهیم، هر چند در دوران جنگ بیشتر دفاع می کنند. این اقدام تبعاتی داشت؛ بی اخلاقی رسانه ای بسیاری صورت گرفت که از جانب صاحبان رانت این رخ داد.

قیمت گذاری نهایی دارو منوط به قیمت ماده اولیه است

محمدی ادامه داد: ما بیش از 29 مولکول را در ماده اولیه قیمت گذاری کردیم و قیمت گذاری نهایی دارو منوط به قیمت ماده اولیه است. این فرایند، قیمت گذاری را بسیار شفاف می کند. با این روش جلوی افزایش قیمت بسیاری از دارو ها را می توان گرفت. در بحث شفافیت، انتشار آمارنامه دارویی را انجام دادیم و آمارنامه ماده اولیه به زودی منتشر می شود.

مدیرکل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو بیان کرد: ما به زودی سامانه قیمت گذاری دارو را رونمایی می کنیم و قیمت گذاری از حالت دستی خارج و سیستمی انجام می شود. در حال حاضر سیاستگذاری فراخوان واردات فوریتی دارو به صورت سیستماتیک انجام می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1871

به "سامانه قیمت گذاری دارو به زودی رونمایی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه قیمت گذاری دارو به زودی رونمایی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید