زائران مدت اقامت در کربلا و نجف را کوتاه کنند

به گزارش صنایع 90، معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه نام نویسی زائران اربعین در سامانه سماح تا پایان هفته ادامه دارد، گفت: زائران مدت اقامت خود در نجف و کربلا را کوتاه کنند تا دچار مشکل نشوند.

زائران مدت اقامت در کربلا و نجف را کوتاه کنند

اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره به نام نویسی زائران اربعین حسینی در سامانه سماح گفت: رفته رفته از ازدحام متقاضیان برای نام نویسی در سامانه سماح کاسته شده و ثبت نام ها روند کندتری به خود گرفته است؛ نام نویسی برای زائران اربعین حسینی تا سرانجام هفته نیز ادامه دارد.

وی با اشاره به درگاه اینترنتی سامانه سماح گفت: متقاضیان سفر اربعین حسینی می توانند از طریق دفاتر خدمات زیارتی سازمان حج و زیارت در سراسر کشور یا از طریق اینترنت خانگی به این سامانه وصل شوند و عملیات نام نویسی را به سهولت انجام دهند.

رضایی با بیان اینکه امسال شاهد رشد چشمگیر نام نویسی زائران در سامانه سماح بوده ایم و تعداد متقاضیان نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، افزود: تاکنون استان های تهران، خوزستان و اصفهان و خراسان رضوی به ترتیب بیشترین متقاضی سفر به پیاده روی اربعین حسینی را در سامانه ثبت کرده اند.

وی همچنین تاکید کرد: زائران با نام نویسی در سامانه سماح می توانند از خدمات بیمه ای و درمانی در طول سفر در ایام اربعین حسینی بهره مند شوند.

رضایی با بیان اینکه تاکنون تعداد زیادی از زائران اربعین حسینی از مرزها خارج شده اند، گفت: روند خروج از مرزها ملایم تر شده و اکثر متقاضیان سفر اربعین حسینی تاکنون رهسپار شده اند؛ فرایند بازگشت زائران نیز آغاز شده و خدمات لازم از سوی دستگاه های مربوطه انجام می گیرد.

معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت با اشاره به فعالیت سازمان حج و زیارت در امور راهنمایی زائران و اشیا گمشده گفت: امسال سازمان حج و زیارت نرم افزار تخصصی مصباح را برای این امر تهیه و تدوین کرده که این نرم افزار موبایلی در کنار دیگر ظرفیت های مردمی ارائه شده در زمینه های جستجوی اماکن مقدسه، تلفن های ضروری مورد نیاز زائران در سفر، مراکز درمانی، مراکز بیمه ای، افراد و اشیا گمشده و پیدا شده و محتوای آموزشی به زائران خدمات لازم را ارائه می کند.

رضایی شرح داد: همچنین امسال پایگاه هایی برای راهنمایی و یافتن اشیاء گمشده در شهرهای کربلا و نجف و بین جهت راهپیمایی ایجاد شده که تعدادی از همکاران سازمان نیز به صورت داوطلبانه برای این منظور اعزام شده و در عراق به ارائه خدمات می پردازند.

وی تاکید کرد: امیدواریم زائران به توصیه های ستاد مرکزی اربعین حسینی و سازمان حج و زیارت در زمان تردد و حضور در خاک عراق و رفت و بازگشت به کشور دقت کنند و همچنین مدت حضور خود را در شهرهای زیارتی عراق به ویژه کربلا و نجف را طولانی نکنند.

معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت همچنین در خصوص ارائه خدمات پزشکی و بیمه ای و درمانی به زائران اربعین حسینی اعلام کرد: هلال احمر با استقرار مراکزی در شهرهای زیارتی عراق و طول جهت راهپیمایی زائران اربعین، نسبت به ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی به زائران مشغول هستند.

وی افزود: بابت زائران بیماری که بنا به نظر پزشک تخصصی نیاز به انتقال به صورت هوایی به ایران را داشته باشند هماهنگی های لازم اجرا شده و سایر افراد بیمار نیز به صورت زمینی به ایران منتقل می شوند که در صورت ادامه درمان با همکاری بیمه برای انتقال بیمار و ادامه درمان اقدام می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 515

به "زائران مدت اقامت در کربلا و نجف را کوتاه کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زائران مدت اقامت در کربلا و نجف را کوتاه کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید