راه های درمان واریس چیست؟

به گزارش صنایع 90، خبرنگاران | سرویس سلامت - رگ های واریسی، رگ هایی بزرگ و برجسته ای هستند که معمولا در پا و مچ پا و به علت ایستادن و راه رفتن و افزایش فشار بر روی رگ های پایین تنه ایجاد می شوند؛ ولی با این حال هر گونه رگی ممکن است به واریس تبدیل شود.

راه های درمان واریس چیست؟

در برخی از افراد، وجود رگ های واریسی و عروق عنکبوتی (نوعی عارضه شایع و خفیف از رگ های واریسی) می تواند باعث ایجاد نگرانی در خصوص زیبایی شان شود. در برخی دیگر، این رگ ها می تواند موجب بروز درد و ناراحتی شود و در موارد حاد رگ های واریسی ممکن است مسائل جدی تری را نیز موجب شود. در ادامه مطلب بطور خلاصه به علت، علائم و عوارض جانبی این بیماری خواهیم پرداخت و در ادامه به راه های درمان واریس اشاره خواهیم کرد.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود برسید.

1. علت واریس

2. علائم

3. عوارض جانبی

4. راه های درمان واریس

علائم واریس

رگ های واریسی ممکن است باعث بروز درد نشوند ولی علائم دیگری از خود بروز دهند؛ از جمله:

 • بروز رگ های آبی رنگ یا بنفش تیره
 • ایجاد رگ های پیچ خورده و برآمده که شبیه به طناب هستند

زمانی که علائم و نشانه های دردناک ایجاد شوند، ممکن است علائم زیر ایجاد شوند:

 • احساس درد مداوم در پا ها
 • احساس سوزش، گزگز، گرفتگی عضلات و ورم در پا ها
 • بدتر شدن درد پس از نشستن یا ایستادن به مدت زمان طولانی
 • خارش در اطراف رگ ها
 • خونریزی رگ های واریسی
 • تغییر رنگ، سفت شدن رگ ها، التهاب پوست در نزدیکی مچ پا که می توانند نشانه ای از بیماری عروقی بوده و به مراقبت های پزشکی نیاز دارد

رگ های عنکبوتی مشابه رگ های واریسی بوده، اما کوچکتر هستند. رگ های عنکبوتی بیشتر نزدیک به سطح پوست بوده و اغلب قرمز یا آبی هستند. این رگ ها بر روی پا و گاهی بر روی صورت نیز ظاهر می شوند. رگ های عنکبوتی در اندازه های مختلف وجود داشته و اغلب شبیه به تار عنکبوت هستند.

زمان مراجعه به پزشک

روش های مراقبت از خود، مانند ورزش، بالا بردن پا ها یا پوشیدن جوراب های واریس می توانند به کاهش درد و پیشگیری از بدتر شدن رگ های واریسی کمک کنند. اما اگر نگران ظاهر رگ ها هستید و یا اقدامات مراقبت از خود، به بهبود رگ ها کمک نکردند، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

علت ایجاد واریس

علاوه بر مواردی که در ابتدا به آن ها اشاره شد (ایستادن، راه رفتن و فشار بر رگ ها)، علت بروز رگ های واریسی ممکن است ناشی از دیگر مسائل مرتبط با گردش خون باشد. شریان ها خون را از قلب به سایر بافت های بدن منتقل می کنند. رگ ها خون را از بافت های بدن به قلب منتقل می کنند، بنابراین خون مدام در حال گردش است. برای بازگشت خون به قلب، رگ های موجود در پا باید در برابر نیروی گرانش، فائق آیند.

انقباض عضلانی در پا ها همانند یک پمپ عمل کرده و به دیواره های ارتجاعی رگ ها به برگشت خون به قلب کمک می کنند. در زمان عبور جریان خون به سمت قلب، دریچه هایی کوچک در رگ ها باز شده و پس از عبور خون، دوباره بسته می شوند. به توضیحات داده شده در خصوص فرایند جابجایی خون در بدن، حال می توانید علت بروز این عارضه را بهتر درک کنید.

علل ایجاد رگ های واریسی عبارتند از:

 • سن. با افزایش سن، رگ ها قابلیت کشسانی خود را از دست می دهند. دریچه های موجود در رگ ها ممکن است ضعیف شده و باعث اختلال در خون رسانی به قلب شوند. در نتیجه، خون در رگ ها تجمع کرده و رگ ها بزرگ و تبدیل به واریس خواهند شد.
 • بارداری. برخی از زنان باردار ممکن است به رگ های واریسی مبتلا شوند. بارداری باعث افزایش حجم خون در بدن شده، اما جریان خون از پا ها به لگن را کاهش می دهد. این تغییر در گردش خون برای حمایت از رشد جنین بوده، اما می تواند باعث بروز عوارض جانبی مانند بزرگ شدن رگ های پا نیز شود.

  رگ های واریسی ممکن است در اواخر دوران بارداری بدتر شوند، زیرا رحم فشار بیشتری بر روی رگ های پا وارد خواهد آورد. همچنین تغییرات هورمونی در دوران بارداری نیز ممکن است در این میان نقش داشته باشند. رگ های واریسی ناشی از حاملگی، عموما بدون درمان پزشکی، سه تا 12 ماه بعد از زایمان بهبود پیدا می کنند.

عوامل خطرزا

عوامل زیر احتمال ابتلا به رگ های واریسی را افزایش می دهند:

 • سن. احتمال ابتلا به واریس با افزایش سن، بیشتر می شود. پیری باعث تضعیف دریچه های موجود در رگ ها شده که به تنظیم جریان خون کمک می کنند. در نهایت این تضعیف، سبب برگشت خون به درون رگ ها به جای انتقال به قلب می شود.
 • جنسیت. زنان بیش از مردان در معرض ابتلا به واریس قرار می گیرند. تغییرات هورمونی در دوران بارداری، پیش از قاعدگی و دوران یائسگی یکی از عوامل بروز این شرایط است. زیرا هورمون های زنانه تمایل به سست کردن و تضعیف دیواره های رگ ها دارند. هورمون درمانی یا مصرف قرص های ضد بارداری ممکن است خطر ابتلا به واریس را افزایش دهند.
 • سابقه خانوادگی. اگر دیگر اعضای خانواده به واریس مبتلا باشند، احتمال ابتلای شما بیشتر خواهد شد.
 • چاقی. اضافه وزن باعث فشار بیشتر بر روی رگ ها می شود.
 • ایستادن یا نشستن برای مدت زمان طولانی. اگر به مدت زمان طولانی در یک حالت قرار بگیرید، خون نمی تواند به خوبی جریان پیدا کند.

عوارض جانبی واریس

عوارض رگ های واریسی عبارتند از:

زخم. ممکن است زخم های دردناکی در اطراف رگ های واریسی، به ویژه در نزدیکی مچ پا به وجود آیند. این زخم ها ناشی از تجمع طولانی مدت مایع در بافت های بدن بوده که به علت افزایش فشار خون به رگ ها ایجاد شده است. معمولا قبل از بروز زخم، قسمتی از پوست، تغییر رنگ پیدا می کند. در صورت مشاهده زخم، حتما به پزشک مراجعه کنید.

لخته شدن خون. گاهی اوقات رگ های عمیق موجود در پا ها بزرگ می شوند. در چنین مواردی، پای آسیب دیده به طور قابل توجهی، متورم می شود. هر گونه تورم ناگهانی پا، نیاز به فوریت های پزشکی دارد. زیرا ممکن است نشانه ای از لخته شدن خون باشد. به این حالت در پزشکی، ترومبوفلبیت گفته می شود.

خونریزی. گاهی اوقات رگ های بسیار نزدیک به پوست ممکن است پاره شوند. این حالت، معمولا باعث خونریزی کمی می شود. اما هر گونه خونریزی نیاز به توجه پزشکی داشته، زیرا ممکن است دوباره این اتفاق روی دهد.

پیشگیری از ابتلا به واریس

هیچ راهی برای پیشگیری کامل از ابتلا به واریس وجود ندارد. اما بهبود گردش خون و تون عضلانی ممکن است احتمال ابتلا به رگ های واریسی را کاهش دهند. اقدامات زیر می توانند به پیشگیری از ابتلا به رگ های واریسی کمک کنند، از جمله:

 • ورزش
 • حفظ وزن سالم
 • خوردن غذا های غنی از فیبر و کاهش مصرف نمک
 • اجتناب از پوشیدن کفش های پاشنه بلند و جوراب های تنگ
 • بالا بردن پا ها
 • به طور منظم، حالت نشستن یا ایستادن خود را تغییر دهید

نحوه تشخیص واریس

برای تشخیص رگ های واریسی، پزشک، شما را معاینه فیزیکی کرده و به دنبال ورم در پا ها خواهد گشت. همچنین پزشک ممکن است یک آزمایش اولتراساوند برای بررسی دریچه های موجود در رگ ها و وجود لخته خون، تجویز کند.

راه های درمان واریس

1. خود مراقبتی

انجام کار هایی مانند ورزش، کاهش وزن، نپوشیدن لباس های تنگ، بالا بردن پاها و اجتناب از ایستادن یا نشستن به مدت زمان طولانی می توانند به کاهش درد و پیشگیری از بدتر شدن رگ های واریسی کمک کنند.

2. جوراب واریس

استفاده از جوراب های واریس، اغلب اولین روش برای درمان واریس است. این جوراب ها به طور پیوسته و یک نواخت، پا ها را تحت فشار قرار داده و کمک می کنند تا رگ ها و عضلات پا به صورت موثرتری، خون را به گردش درآورند.

اگر روش های خود مراقبتی و استفاده از جوراب واریس موثر نباشند، ممکن است پزشک یکی از درمان های زیر را پیشنهاد کند:

3. اسکلروتراپی

رگ های واریسی بزرگ توسط اسکلروتراپی درمان نمی شوند. در این روش با استفاده از یک سوزن کوچک، نوعی محلول (معمولا یک محلول نمک) را به داخل رگ تزریق می کنند. از آنجایی که این سوزن، بسیار کوچک است، بیمار به بیهوشی نیاز ندارد و معمولا درد کمی را احساس می کند. برای اطمینان از تزریق دقیق، اغلب از اولتراساوند نیز استفاده می شود.

محلول تزریق شده، دیواره داخلی رگ را تحریک کرده و سبب ورم و بسته شدن رگ می شود. با گذشت زمان، رگ به تدریج به جوشگاه تبدیل شده و جذب بافت های اطراف می شود. دیگر رگ های سالم پا، خون را به قلب منتقل خواهند کرد.

در این روش ممکن است به چند بار تزریق نیاز باشد. درمان تعداد رگ ها در یک جلسه، به اندازه، محل رگ ها و همچنین سلامت کلی بیمار بستگی دارد. پس از درمان، به مدت چند روز باید جوراب واریس بپوشید. راه رفتن به پیشگیری از لخته شدن خون کمک خواهد کرد. اما فعالیت های زیر را تا چند روز پس از درمان، انجام ندهید: ورزش های هوازی، حمام داغ و بیش از حد قرار دریافت در معرض نور خورشید.

4. فوم اسکلروتراپی

تزریق محلول فوم به درون یک رگ بزرگ، نوعی درمان دیگر برای بستن رگ است. این تکنیک جدیدتر است.

5.جراحی لیزر

پزشکان با استفاده از لیزر می توانند رگ های واریسی و عنکبوتی کوچک را ببندند. در این روش از هیچ برش یا سوزنی استفاده نمی شود.

6. فرکانس رادیویی یا انرژی لیزری به همراه استفاده از کاتتر

در هر یک از این درمان ها، پزشک یک کاتتر را درون یک رگ بزرگ وارد می کند و نوک کاتتر را با استفاده از فرکانس رادیویی یا انرژی لیزری حرارت می دهد. با خارج کردن کاتتر، حرارت باعث بسته شدن رگ خواهد شد. این روش درمان ترجیحا برای رگ های بزرگ واریس مورد استفاده قرار می گیرد.

7. انعقاد و بستن رگ

در این روش، رگ را قبل از اتصال به رگ عمیق تر بسته و با ایجاد برش های کوچکی در پوست، آن را خارج می کنند. این روش یک روش سرپایی است. حذف رگ بر روی گردش خون در پا تاثیر نخواهد گذاشت، زیرا رگ های عمیق تر پا، مراقب حجم خون خواهند بود.

8. فلبکتومی آمبلیوپاتی

پزشک، واریس های کوچک را از طریق ایجاد یک سری سوراخ های کوچک در پوست، خارج می کند. در این روش، تنها قسمت های سوراخ شده بی حس خواهند شد.

9.جراحی آندوسکوپی ورید

این روش زمانی صورت می گیرد که فرد دچار زخم های پا شده و دیگر روش ها موثر نباشند. جراح یک دوربین ویدئویی کوچک را وارد پا کرده و سپس از طریق برش های کوچک، رگ های مورد نظر را خواهد بست. این روش به صورت سرپایی انجام می شود.

برگرفته از: mayoclinic.org

منبع: setare.com
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1682

به "راه های درمان واریس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های درمان واریس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید