رادیو بین المللی چین: حفظ صلح در مرز به سود هر دو طرف چین و هند است

به گزارش صنایع 90، دستیابی به تفاهماتی که به وسیله رایزنی بین چین و هند به دست آمده، کار آسانی نبوده و نشان از عزم هر دو طرف برای حل و فصل اختلافات به وسیله گفت وگو دارد.

رادیو بین المللی چین: حفظ صلح در مرز به سود هر دو طرف چین و هند است

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل صنایع 90 به نقل از رادیو بین المللی چین، شامگاه 15 تیر وانگ یی نماینده ویژه چین در مسأله مرزی چین و هند، عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین با آجیت دوال نماینده ویژه هند و مشاور امنیت ملی هند تلفنی رایزنی کردند.

دو طرف درباره بهبود شرایط مرزی دو طرف به چهار تفاهم از جمله اجرای توافقات مهم حاصل شده بین رهبران دو کشور، رعایت رشته توافقنامه های امضاء شده بین دو طرف درباره مسایل مرزی، تقویت ارتباطات به وسیله سازوکار ویژه مصاحبههای نمایندگان ویژه و اجرای هر چه زودتر فرایند خروج سربازان دو طرف از خط مقدم، رسیدند.

دستیابی به این تفاهمات که به وسیله تماس و رایزنی بین چین و هند به دست آمده، کار آسانی نبوده و نشان از عزم هر دو طرف برای حل و فصل اختلافات به وسیله مصاحبه دارد و نیز به حفظ اوضاع کلی روابط چین و هند و حفظ صلح و ثبات دنیا یاری نموده است.

از آوریل سال جاری، تنش و درگیری در قسمت غربی مرز چین و هند در دره گالوان موجب نگرانی گسترده ای در جامعه دنیای شد. با توجه به جزییات اعلام شده از سوی دولت چین، حقیقت این رویداد بسیار واضح است. واحد مرزبان هند با نادیده دریافت آرامش اوضاع در دره گالوان، بار دیگر از خط واقعی مرزی عبور نموده و حتی به افسران و سربازان چینی که می خواستند مصاحبه نمایند با خشونت حمله کردند که منجر به درگیری جسمی شدید و موجب تلفات جانی شد. این رفتار تحریک آمیز طرف هندی به طور جدی توافق بین دو کشور درمورد مرز را نقض کرد و مخالف اصول روابط بین الملل بود. چین در این مورد اعتراض جدی خود را به هند ابلاغ و از حاکمیت ارضی خود دفاع کرد.

در تفاهم به دست آمده میان دو طرف در روز دوشنبه دو کلیدواژه قابل توجه است. یکی رعایت تفاهمات است. یادآوری می گردد که رهبران چین و هند در دو نشست غیررسمی در آوریل 2018 و اکتبر 2019 بر لزوم ادامه پایبندی بر جهت کلی همکاری محبت آمیز و کوشش برای حفظ صلح و آرامش در مناطق مرزی، کنترل با احتیاط بر اختلافات تاکید کردند. این تفاهم مهم جهتگیری و رویکرد صحیح دو طرف درباره مسایل مرزی و حل مناسب اختلافات و کاهش تنش در مرز را نشان داده است.

کلیدواژه دوم مصاحبه و مشورت است. دو طرف به وسیله ادامه مصاحبه و رایزنی در روزهای اخیر متوجه شده اند که مصاحبه و مشورت تنها راهکار اختلافات مرزیست.

حفظ صلح و آرامش مناطق مرزی هند و چین به عنوان دو کشور در حال توسعه دنیا و جوامع مالی و بازار نوظهور هر کدام با بیش از یک میلیارد نفر جمعیت، حائز اهمیت بسیاریست.

در حال حاضر، تحقق توسعه و رستاخیز، اولویت اصلی چین و هند است و هر دو طرف درخواست و آرزوی مشترکی دارند. از زاویه حفظ منافع اساسی مردم دو کشور، هند باید افکار عمومی را به درستی راهنمایی و از هر گونه اقدامی که به گسترش ابعاد و پیچیده شدن اختلافات دو طرف بینجامد پرهیز کند.

از سوی دیگر، چین و هند، هر دو همسایه های نزدیک یکدیگر و در عین حال موتورهای مهم رشد مالی دنیا هستند. دو طرف در حفظ و یاری به نظم بین المللی بر اساس قوانین بین المللی منافع مشترک زیادی دارند.

سال جاری هفتادمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک چین و هند است. روابط دوجانبه با آزمونی جدی روبروست. توسعه مشترک اژدها و فیل تنها گزینه صحیح برای دو طرف است که نه تنها با منافع اصلی مردم دو کشور منطبق است، بلکه به صلح و شکوفایی درازمدت دنیا یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1128

به "رادیو بین المللی چین: حفظ صلح در مرز به سود هر دو طرف چین و هند است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رادیو بین المللی چین: حفظ صلح در مرز به سود هر دو طرف چین و هند است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید