دست به دست شدن متن هایی منتسب به کوروش که جعلی هستند

به گزارش صنایع 90، ایسنا/ این خبر پیرامون دست به دست شدن متن هایی منتسب به کوروش که جعلی هستند، برای شما نگارش شده است.

دست به دست شدن متن هایی منتسب به کوروش که جعلی هستند

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

جعلیاتی به نام کوروش

فقط شاعران و نویسندگان نیستند که اسمشان به جعلیاتی گره می خورد تا عده ای از این طریق برای خود شاید شهرتی بدست بیاورند.

در فضای مجازی جمله ها و متن هایی را می بینیم که به عنوان سخنان کوروش کبیر دست به دست می شوند، اما واقعیت این است که اینها هم همانند هزاران متن دیگر که به اسامی شناخته شده نسبت داده می شوند، جعلیاتی بیش نیستند.

کمپین مبارزه با نشر جعلیات، یکی از این متنهای جعلی را با عنوان سخن کوروش عظیم به دخترش آتوسا منتشر نموده که در پی می آید: هیچگاه چشمانت برای کسی که معنی نگاهت را نمی داند گریان مکن، قلبت را خالی نگه دار و اگر روزی خواستی کسی را در قلبت راه دهی، سعی کن فقط یک نفر باشد، به او بگو که تو را بیشتر از خودم و کمتر از خدا دوست دارم؛ زیرا به خدا اعتقاد دارم و به تو احتیاج. چهار چیز را هرگز فراموش نکن: 1. به همه نمی توانی یاری کنی. 2. همه چیز را نمی توانی عوض کنی. 3. همه تو را دوست نخواهند داشت 4. همه را نمی توانی راضی نگه داری... پس زندگی کن، آنگونه که خودت می خواهی.

این کمپین همچنین در توضیحی نوشته است: ترجمه منشور کوروش کبیر تنها مکتوبی است که از او باقی مانده، و باقی جمله های منسوب به کوروش جعلی هستند.

گفته می گردد که استوانه کوروش یا منشور کوروش لوحی از گل پخته است که در سال 538 پیش از میلاد به فرمان کوروش هخامنشی نگاشته شد. استوانه کوروش در ماه مارس 1879 میلادی توسط هرمزد رسام در جریان کاوش های او در بابل، بر تپه موسوم به عَمران پیدا شد. پس از آن نیز بخشهایی از نسخه دیگری از متن استوانه بر روی دو قطعه لوح گلی در مجموعه بابلی موزه بریتانیا شناخته شده که بازمانده نسخه بایگانی شده همین استوانه است. نیمه نخست این لوح از زبان رویدادنگاران بابلی است و در نیمه پایانی آن، سخنان و دستورهای کوروش به زبان و خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده است.

بیشتر بخوانیدمنشور کوروش | کشف منشوری غرور آفرینی برای ایرانیان !!منبع: همگردی
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1331

به "دست به دست شدن متن هایی منتسب به کوروش که جعلی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست به دست شدن متن هایی منتسب به کوروش که جعلی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید