در دادگاه استیضاح ناکام ترامپ چه گذشت؟

به گزارش صنایع 90، مدیران استیضاح دونالد ترامپ در دادگاه استیضاح کوشش کردند از روش های مختلفی برای مجاب کردن مجلس سنا به تصویب استیضاح استفاده نمایند.

در دادگاه استیضاح ناکام ترامپ چه گذشت؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مجلس سنای آمریکا روز شنبه با انتها رسیدگی به دومین پرونده استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق این کشور، او را از اتهام تحریک به شورش تبرئه کرد.

در این جلسه 57 سناتور به استیضاح دونالد ترامپ رای مثبت و 43 سناتور نیز رای منفی دادند. دموکرات ها برای متخلف شناخته شدن دونالد ترامپ به رای موافق دو سوم اعضای مجلس سنا (67 رای) احتیاج داشتند. هفت سناتور جمهوریخواه همراه با 50 سناتور دموکرات دونالد ترامپ را به دلیل تحریک به شورش مجرم شناختند.

دادگاه استیضاح ترامپ از 5 روز پیش در مجلس سنا شروع شد و طی آن مدیران استیضاح مستندات زیادی برای اثبات اتهام تحریک به شورش از سوی دونالد ترامپ در روز 6 ژانویه رو کردند.

آنها ویدئوهای هیجان انگیز و دیده نشده ای از روز حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره منتشر کردند که برخی از آنها برای سناتورها هم تازگی داشت. برخی از این ویدئوها به گونه ای انتخاب شده بود تا به سناتورها این را تفهیم کند که شورشی ها در روز حمله به ساختمان کنگره از آنچه تصور می شد به آنها نزدیک تر بوده اند.

یکی از نکات مورد تاکید نمایندگان دموکرات در جلسه استیضاح خطری بود که به گفته آنان باعث شده بود تا مایک پنس معاون سابق رئیس جمهور در آن روز به لحاظ جانی تهدید شود.

نمایندگان دموکرات با پخش فیلمی از معترضان که شعار می دادند مایک پنس اعدام باید شود، گفتند خشونت طلبان تا اندازه زیادی به معاون رئیس جمهور نزدیک شده بودند و هر آن احتمال اسارت وی می رفته است.

دریک فایل صوتی که در دومین روز دادگاه استیضاح در صحن سنا پخش شد، صدای وحشتزده یک پلیس به گوش می رسید که در بی سیم درخواست یاری می کرد.

در موردی دیگر استیضاح نمایندگان در کنار تصاویری از جریان حمله خشونت آمیز به ساختمان کپیتول (ساختمان کنگره)، تصاویری از اظهارات دونالد ترامپ را به نمایش گذاشتند که به گفته آنان نقش رئیس جمهور سابق را در حوادث روز 6 ژانویه اثبات می کرد.

یکی از این فیلم ها که در سومین جلسه دادگاه استیضاح برگزار گردید نشان می داد شورشی ها در دو قدمی چمدان حاوی کدهای هسته ای قرار داشتند و لو رفتن این چمدان می توانست تبعات شوک آور و تکان دهنده ای به دنبال داشته باشد.

مدیران استیضاح علاوه بر این کوشش داشتند اثبات نمایند توییتی از دونالد ترامپ که در آن به هوادارانش گفته بود با تمام قوا بجنگید مصداق تحریک به شورش بوده است.

تیم حقوقی ترامپ از طرف دیگر با ارائه برخی مستندات مدعی بودند که اظهارات ترامپ در آن توییت مصداق تحریک به شورش نبوده، ضمن آنکه نماینده های دموکرات کنگره هم قبلاً از ادبیات مشابهی استفاده نموده اند.

مدیران استیضاح چندین ویدئو کلیپ، توئیت و سخنرانی هم از ترامپ پخش کردند که نشان می داد او از ماه ها قبل از آنکه رأیی داده شود ادعاهای تقلب در انتخابات را مطرح نموده است.

آنها همچنین خاطرنشان کردند که مهاجمان به کنگره در اثر دستور ترامپ این کار را انجام داده اند و کماکان هم ممکن است اظهارات او بتواند باعث ایجاد اغتشاش شود، به همین جهت لازم است احتمال اکتساب مناصب دولتی توسط ترامپ برای همواره منتفی شود.

دایانا دی گت، قانونگذار ایالت کلرادو و یکی از مدیران استیضاح گفت: ما برای تنبیه ترامپ اینجا نیامده ایم. ما برای این اینجا آمده ایم تا مبادا بذرهای نفرتی که او کاشته، ثمر ندهد. این باید یک زنگ هشدار باشد. ما باید آن را محکوم کنیم چون این خطر به انتها نرسیده است.

نکته قابل توجه دیگر در جلسات دادگاه استیضاح ترامپ این بود که مدیران استیضاح کوشش کردند سناتورهای جمهوری خواه را تحریک و خشمگین ننمایند تا حتی الامکان تعداد آرای بیشتری از آنها برای تصویب طرح استیضاح ترامپ به دست بیاورند. مسئله ای که البته محقق نشد زیرا در نهایت فقط 7 قانونگذار جمهوری خواه با استیضاح موافقت کردند.

این مسئله در دومین جلسه دادگاه عیان بود. در آن روز بروس کاستور، یکی از وکلای ترامپ به خاطر عملکرد ضعیفش مورد انتقاد نهاده شد و خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه دونالد ترامپ هم از عملکرد کاستور راضی نبوده است.

با وجود این، جیمی راسکین، قانونگذار دموکرات و رئیس تیم مدیریت استیضاح فردای آن روز به جای آنکه به خاطر این موضوع لحن پیروزمندانه داشته باشد مجادله بر سر اینکه کدام طرف بهتر صحبت نموده و عملکرد بهتری داشته را مورد نقد و انتقاد قرار داد.

او گفت: برخی ها فکر می نمایند که این دادگاه، میدان مسابقه وکلا یا حتی بدتر از آن محل رقابت میان احزاب سیاسی است. این دادگاه هیچ کدام از اینها نیست، بلکه نقطه ای برای روشن کردن حقایق است.

اما در جلسه روز آدینه تیم حقوقی ترامپ از دادگاه استیضاح به شدت انتقاد کرد و آن را نزاعی حزبی با هدف حذف ترامپ از انتخابات آینده توصیف کرد. دیوید شوئن، وکیل ترامپ گفت: فکر می کنم این یک اقدام حزبی و سیاسی است.

دیوید کوهن علاوه بر این از فیلم های پخش شده در کنگره م انتقاد کرد: فکر می کنم به خدمت دریافت یک شرکت فیلمسازی برای ساختن فیلم و محتوای سرگرمی اقدامی رعب آور است. فکر می کنم پخش مکرر اتفاقاتی که در کنگره افتاد وقتی همه آن را محکوم کردند کاری عبث است.

مجلس سنای آمریکا انتها روز شنبه رسیدگی به دومین پرونده استیضاح دونالد ترامپ را انتها داد و او را از اتهام تحریک به شورش تبرئه کرد. ترامپ در واکنش به تبرئه خود در مجلس سنا از این رای استقبال کرد و گفت که به دفاع از عظمت آمریکا ادامه خواهد داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1521

به "در دادگاه استیضاح ناکام ترامپ چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در دادگاه استیضاح ناکام ترامپ چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید