در تربیت کودک خود قاطع باشید!

به گزارش صنایع 90، پایداری و قاطعیت در تربیت کودک از اهمیت زیادی برخوردار است و والدین می توانند با یاری راهبردهایی همچون اولویت بندی رفتارها آن را در خود تقویت نمایند.

در تربیت کودک خود قاطع باشید!

در تربیت کودک قاطعیت، ثابت قدم بودن و هماهنگی از اهمیت بسیاری برخوردار است. نمی توان برخی اوقات قاطع و ثابت قدم بود و برخی اوقات خیر. البته که این کار راحتی نیست بلکه کاری خسته نماینده و انرژی گیر است که می تواند روحیه والدین را ضعیف کند. در اینجا به راهبردهای اشاره می گردد که برای این منظور می توان از آنها استفاده کرد و به شما یاری می نماید تا بتوانید تربیت فرزندانتان را با ثبات و قاطعیت بیشتری پیگیری کنید.

راهبردهایی برای پایداری والدین در اصلاح رفتار کودک

1- بر اولویت های رفتاری تاکید کنید

اولین راهبردی که به شما یاری می نماید تا در کار تربیت کودک ثابت قدم باشید ایده اولویت رفتاری است. اولویت رفتاری، رفتاری است که قصد دارید با دقت هرچه بیشتر آن را مدیریت کنید. اولویت رفتاری می تواند مثبت باشد. مثلا اگر می خواهید بچه ها شما با یکدیگر همکاری نمایند همکاری کردن اولویت رفتاری محسوب می گردد. لذا بر همکاری تمرکز کنید. هر وقت دیدید که بچه های شما با یکدیگر همکاری می نمایند، بلافاصله از آنها تعریف کنید. این کار شما به آنها یاد خواهد داد که همکاری برای شما ارزش زیادی دارد.

اولویت رفتاری می تواند سوء رفتار باشد. کودک شما ممکن است چند نوع سوء رفتار از خود نشان بدهد. کوشش برای برطرف تمامی آنها در وهله اول، کار ممکنی نبوده و برای کودک شما هم گیج نماینده است. لذا یکی دوتا از سوء رفتارها را به عنوان الگو انتخاب نموده و ابتدا به برطرف آنها بپردازید. فرض کنید قشقرق راه انداختن بچه هاتان بدرفتاری است که شما در صدد برطرف آن هستید. ثابت قدم بوده و تسلیم قشقرق کودک نشوید. قشقرق راه نینداختن کودک خود را تقویت کنید. مثلاً به او بگویید: وقتی به تو گفتم که نمیتونی شکلات بخوری و دیدم که تو قشقرق راه نینداختی خیلی خوشحالم. واقعا ازتون متشکرم. این کار شما تاثیر مثبتی بر رفتارهای دیگر کودک خواهد داشت. بچه ها شما آنچه را که از یک موقعیت یاد گرفته اند به موقعیت های دیگر تعمیم خواهند داد.

2- یادآوری های ملموس داشته باشید

استفاده از اینگونه یادآوری ها به شما یاری می نماید تا هرچه بیشتر در امر تربیت کودک پایدار باشید. برای خود یادداشت های کوچکی بنویسید از قبیل: تسلیم قشقرق کودک نباید شد، از بچه ها باید خواست تا آرام بازی نمایند. بر روی آینه اتاق خواب خود، علامتی را بگذارید مثل: به دنبال همکاری کردن بچه ها باشید. بر روی یخچال یادداشت دیگری بگذارید مثل: با یکدیگر جر و بحث نکنید، آرام باشید. یادداشت ها و علامت ها به شما یاری می نماید تا ثابت قدمی را در امر تربیت کودک همواره به خاطر داشته باشید. آنها همچنین به شما یاری می نماید تا بر اولویت های رفتاری تکیه کنید.

3- شکیبا باشید

سومین راهبردی که برای ثابت قدمی در امر تربیت کودک بدان احتیاج دارید شکیبای است. والدین به دنبال تغییرات سریع هستند در حالی که بچه ها دنبال چنین چیزی نیستند. بچه ها الگوهای بدرفتاری خود را به راحتی عوض نمی نماید. بدرفتاری هایی که با گذشت زمان جا افتاده اند زمان زیادی هم برای اصلاح لازم دارند. پس ضروری است صبر و حوصله داشته باشید.

4- زمان خوبی را انتخاب کنید

اگر در صدد اجرای یک برنامه جدید و یک تکنیک تربیتی جدید هستید زمان مناسبی را برای اجرای آن ها انتخاب کنید. سعی نکنید تغییرات را درست قبل از روز عید و یا دید و بازدید سالانه از بزرگترها یا روزهای خاص که سرتان شلوغ است آغاز کنید. بلکه زمانی را انتخاب کنید که بسیار مناسب و قابل پیش بینی است. چنین کاری زمان و ساختار لازم را برای پایداری در تربیت کودک به شما ارائه می دهد.

5- مراقب زمان های حساس در روز باشید

سه موقع در روز احتمال بروز بدرفتاری کودک را افزایش می دهد. یکی صبح، که اغلب مشکل زاست چون مجبور هستید از خانه بیرون رفته و به سر کار بروید و بچه باید به مدرسه برود. این کار در بچه ها و والدین آنها ایجاد تنش می نماید. این زمان زمانی است که عصبانیت بروز نموده و آرامش و منطق از ما دور می گردد. تحقیقات نشان داده است که دشوارترین زمان روز برای والدین و فرزندان زمان بعد از مدرسه و خوردن شام است. والدین در این زمان خسته هستند. بچه ها می خواهند انرژی ذخیره شده در طول روز آزاد سازند.

مطالعات نشان می دهد که این زمان زمانی است که قند خون افراد نیز پایین است که به نوبه خود باعث تحریک پذیری می گردد. خوردن عصرانه می تواند برای شما و فرزندتان موثر باشد سعی کنید در این زمان فرزندان خود را سرگرم کنید. زمان رفتن به تختخواب نیز برای برخی از بچه ها مشکل زاست. کارهای مربوط به رفتن به تختخواب را انجام دهید مانند مسواک زدن و قصه گفتن. می توانید از چک لیست و جدول برای تنظیم امور مربوط به این کار بهره ببرید. زود به رختخواب رفتن را به عنوان تنبیهی برای کودک در نظر نگیرید.

6- منتظر چالش با فرزندتان باشید

بچه ها والدین خود را امتحان می نمایند. صرف نظر از اینکه چقدر شما در امر تربیت کودک خود متعهد بوده و برنامه دقیق تری ریخته اید، بچه ها شما در برابر هرگونه تغییری از خود مقاومت نشان خواهند داد. ممکن است آنها بعد از مدتی به الگوی قبلی خود بازگشته و سوء رفتار خود را افزایش دهند. در صورت بروز چنین حالتی ناامید نشوید. این وضع کاملا عادی است. شما باید پایداری خود را حفظ کنید.

7- متعهد باشید

هفتمین راهبردی که به شما یاری می نماید تا در امر تربیت کودک محکم و پایدار باشید، آگاهی از این موضوع است که پایداری در کار تربیت کودک یکی از مهمترین عامل فرزندپروری پیروز است. این امر به بچه ها یاد می دهد که والدین چه انتظاری از آنها دارند. وقتی کودک می تواند پیامد رفتار خود را از قبل پیش بینی کند در این صورت تصمیم بهتری اتخاذ خواهد نمود و اتخاذ تصمیمی بهتر کلید رشد مسئولیت پذیری است. هر وقت دیدید که کودک شما به طرز درستی بازی می نماید از او به خاطر همکاری تشکر کنید. وقتی دیدید که کودک شما برای تمیز کردن اتاق خود کوشش می نماید به او بگویید که چقدر به او افتخار می کنید. به او شرح دهید که این کار چقدر نشانه رشد او و مسئولیت پذیری او است و به کل خانواده یاری می نماید.

ثبات و پایداری موقع استفاده از تنبیه نیز حائز اهمیت است. وقتی به کودک خود می گوید که رفتار بد او را تنبیه خواهید کرد همواره به حرف خود عمل کنید. اگر هر وقت دلتان خواست این کار را بکنید و ثبات از خود نشان ندهید در اینصورت، اوضاع را بدتر خواهید کرد. با شل دریافت این است به کودک خود یاد خواهید داد که آدمی نیستید که به حرف های خود عمل می نماید لذا کودک شما به رفتار منفی خود همچنان ادامه خواهد داد.

  • ثابت قدم بودن در امر تربیت کودک نشان از عشق و محبت نسبت به اوست. با این کار بچه هاتان خواهند فهمید که شما به آنها اهمیت می دهید. چنانچه در امر تربیت بچه ها ثابت قدم نباشید باعث خواهد شد که بچه ها هم نسبت به خودشان اطمینان نداشته و احساس بی اهمیتی، بی ایمنی سردرگمی بنمایند. این به نوبه خود باعث خواهد شد که بچه ها شما از موقعیت های نامشخص بهره برداری کرد و والدین خود را به بازی بگیرند. بدانید که برخی از بدرفتاری های بچه ها امری طبیعی است. چنانچه با بدرفتاری بچه ها خود به طور مرتب برخورد کنید از شدت آن ها خواهید کاست در غیر این صورت باعث افزایش آن ها خواهید شد.

منبع: چگونه با کودک خود رفتار کنیم؟

منبع: setare.com
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1338

به "در تربیت کودک خود قاطع باشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در تربیت کودک خود قاطع باشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید