جزئیاتی از معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی، رایزنی برای مشخص الگوی مصرف طبق شرایط اقلیمی

به گزارش صنایع 90، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه چندسالی است که مدارس از پرداخت بهای انرژی در حد الگوی مصرف معاف شده اند گفت: به دنبال تفاهمی با وزارت نیرو هستیم که اقلیم مدارس برای استفاده از انرژی مورد توجه قرار بگیرد.

جزئیاتی از معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی، رایزنی برای مشخص الگوی مصرف طبق شرایط اقلیمی

علی الهیار ترکمن در گفت وگو با خبرنگاران، درباره نظام تامین مالی وزارت آموزش و پرورش توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: نظام تامین مالی در آموزش و پرورش که به گستردگی ایران پهناور است دارای یک سیستم پیچیده است. اقلام هزینه ای در آموزش و پرورش، نوع هزینه هایی که داریم، جامعه مخاطب و مناطقی که باید آموزش در آنجا برقرار باشد بسیار متنوع است و این نظام تامین مالی از قانون اعداد بزرگ پیروی می کند.

وی با اشاره به شرایط سرانه مدارس و عدم اجرای کامل اصل 30 قانون اساسی گفت: طبق اصل 30 قانون اساسی، هدف اصلی ارائه آموزش و پرورش رایگان برای همه اقشار تا انتها دوره متوسطه است. البته شورای نگهبان در دهه 70 استفساریه ای داشته و ذکر کرده که این کار باید در حد توان دولت انجام شود که از همان مدارس غیردولتی وارد سیستم شدند.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه چندلایه برای اجرا و تحقق اصل 30 داریم گفت: لایه اول اینکه آموزش رایگان باشد و دانش آموز هیچ شهریه ای نپردازد و به علت عدم پرداخت پول از تحصیل باز نماند که این مهم در مدارس دولتی اجرا می شود. از منتقدین جدی تعدد مدارس هستم. اما در اینجا صحبت از سیستم آموزش دولتی و آموزش رایگان است که اکنون در سیستم آموزش دولتی برقرار است. در لایه اول آموزش ما، آموزش شهریه ای نیست.

وی ادامه داد: لایه دوم بحث تامین منابع آموزشی است. با یارانه دولت به کتاب های درسی، بخشی از هزینه هم برعهده والدین قرار می گیرد که اندک است. سیاست های حمایتی دیگری هم داریم.

الهیار با بیان اینکه لایه سوم، برقراری محیط مناسب آموزش است اظهار کرد: این لایه به تامین بهای آب، برق، گاز، تامین مواد اولیه و هزینه نگه داری از مدرسه مربوط می شود. مشکل ما در این لایه سوم است و نباید بگوییم کل اصل 30 قانون اساسی زیر سوال است. همانطور که گفته شد در لایه سوم چندهزینه داریم که مهترین آن هزینه حامل های انرژی است که خوشبختانه با پیگیری های وزارتخانه و حسن نگاه کنندگان چندسالی است که مدارس از پرداخت بهای انرژی در حد الگوی مصرف معاف شده اند. البته در وزارت نیرو تا جایی که توانستند مقاومت کردند اما اکنون این مقاومت کمتر و همنوایی ها بیشتر شده است.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش افزود: به دنبال تفاهمی با وزارت نیرو هستیم که اقلیم مدارس برای استفاده از انرژی مورد توجه قرار بگیرد. در سال سوم اجرای این قانون هستیم و اجرای آن رو به جلو و پیشرفت است.

وی با اشاره به اینکه برخی تمام تلاششان این است که تبصره 6 قانون بودجه که هرسال تکرار می شود و باید به قانون تبدیلش کنیم را نقض کنند که از طریق دفتر بودجه با استان ها در ارتباط هستیم تا بدهی های سال های قبل از اجرای قانون معافیت را احصا کنیم اظهار کرد: وزیر آموزش و پرورش با وزیر نیرو تفاهم کرده که آب و برق و گاز هیچ مدرسه ای به علت بدهی نباید قطع شود.

الهیار ادامه داد: حدود دوماه قبل تفاهم نامه امضا کردیم و دیگر آب و برق و گاز مدرسه ای را قطع نمی کنند. هرچند با مدیران مدارس در هزینه های نگه داری مدارس همنوا و دردآشنا هستم. طبیعی است که شرکت ها مقاومت کنند. تلاش می کنیم شرایط بهینه شود. حتی در صدد اصلاح انشعاب مدارس دو شیفته هستیم تا از الگوی مصرف تجاوز نکند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1583

به "جزئیاتی از معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی، رایزنی برای مشخص الگوی مصرف طبق شرایط اقلیمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیاتی از معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی، رایزنی برای مشخص الگوی مصرف طبق شرایط اقلیمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید