بوکر 2018 برنده اش را شناخت، نویسنده ایرلند شمالی برنده جایزه

به گزارش صنایع 90 به نقل از بوک سلر، آنا برنز به عنوان برنده جایزه من بوکر 2018 معرفی گردید و نام خود را به عنوان نخستین نویسنده از ایرلند شمالی که این افتخار نصیبش شده، ثبت کرد.

بوکر 2018 برنده اش را شناخت، نویسنده ایرلند شمالی برنده جایزه

وی برای رمان شیرفروش این جایزه را دریافت کرد. این رمان در شهری از ایرلند شمالی می گذرد و درباره یک دختر کم سن است که با مردی آشنا و مجبور می گردد با او ارتباط برقرار کند. صندلی مرد در جامعه این دختر را مجبور به تحمل وی می نماید و دختر به دلیل تهدیدهای وی در فضایی ناامن به سر می برد.

برنز هفدهمین زنی است که در تاریخ 49 ساله اهدای جایزه من بوکر، آن را به خانه می برد و جایزه 50 هزار پوندی این رقابت را دریافت می نماید.

گروه داوران از این اثر به عنوان اثری اعجاب انگیز یاد کردند.

این داستان که از زبان اول شخص روایت می گردد پیروز شد تا رمان همه چیز در زیر نوشته دیزی جانسون 27 ساله را که جوان ترین نامزد جایزه من بوکر در طول تاریخ اهدای آن بود و شانس زیادی برای دریافت جایزه داشت، پشت سر بگذارد.

دیگر نامزدهای نهایی جایزه من بوکر 2018 واشنگتن سیاه نوشته اسی ادوگیان از کانادا، اتاق مارس نوشته ریچل کوشنر از آمریکا، فراداستان نوشته ریچارد پاورز از آمریکا و برداشت طولانی نوشته رابین رابرتسون از بریتانیا بودند.

شیرفروش چهارمین رمان برنز است. این نویسنده سال 1962 در بلفاست متولد شده است. او نخستین رمانش را با عنوان هیچ استخوانی سال 2001 منتشر کرد و 6 سال بعد رمان تعمیرات جزیی را راهی بازار کتاب کرد. تقریبا قهرمان رمان کوتاه او نیز سال 2014 به بازار آمده بود.

کوامی آنتونی آپیا که ریاست این دوره جایزه من بوکر را برعهده داشت گفت یک چیز شگفت انگیز درباره این کتاب جنس زبان آن بود و این کتاب به نحوی شگفت انگیز از زبان زنی بیان شده که در یک جامعه تقسیم شده زندگی می نماید. برنز در این رمان نامی برای شخصیت هایش مشخص نکرده و حتی راوی داستان از خودش به عنوان خواهر وسطی یاد می نماید. نویسنده کتاب چندی پیش در مصاحبه ای درباره کتابش گفته بود این کتاب به اسم ها کاری ندارد.

در فهرست اولیه جایزه من بوکر 2018 که دربرگیرنده نام 13 اثر بود، 6 نویسنده از بریتانیا، سه نویسنده از آمریکا، دو نویسنده از ایرلند و دو نویسنده از کانادا جای داشتند.

جایزه من بوکر از سال 1969 اهدا می گردد واز مهمترین جوایز ادبی بریتانیا و دنیا انگلیسی زبان است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 558

به "بوکر 2018 برنده اش را شناخت، نویسنده ایرلند شمالی برنده جایزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوکر 2018 برنده اش را شناخت، نویسنده ایرلند شمالی برنده جایزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید