انتخابات آمریکا، نفت و ایران

به گزارش صنایع 90، بازار نفت در صدر بازارهایی است که از مدت ها پیش از انتخابات تاریخی 2020 ریاست جمهوری امریکا به شدت فرایند این انتخابات و ترکیب ساختار سیاسی آینده امریکا را رصد و با تحولات آن به ویژه در روزهای پس از انتخابات در شکل نوسان قیمت همراهی کرده است.

انتخابات آمریکا، نفت و ایران

به گزارش شانا، بازارهای جهانی به ویژه بازار نفت در هیچ دوره ای به اندازه دوره ترامپ از دولت آمریکا و سیاست های نفتی آن متاثر نبوده است. سیاست های غیرمتعارف ترامپ در بازار نفت در شکل توسعه و افزایش تولید نفت نامتعارف (شیل)، کنار گذاشتن تعهدهای زیست محیطی و افزایش تولید نفت آمریکا و به طور کلی توسعه صنعت نفت آمریکا با هدف افزایش اشتغال در ایالات متحده، بازار نفت را به شدت دچار نوسان کرد و زمینه حرکت قیمت از 70 دلار برای هر بشکه تا منفی 38 دلار به ازای هر بشکه را فراهم کرد که امری بی سابقه در بازار نفت بود.

این نوسان شدید حتی در سیاست های نفتی دولت ترامپ در عرصه بین المللی و در مقابل رقبای نفتی به ویژه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) هم دیده می شود. ترامپ تا پیش از همه گیری ویروس کرونا، مواضع سخت و تقابلی در برابر اوپک و اوپک پلاس در پیش گرفت اما پس از همه گیری کرونا تقابل به سوی همکاری با اوپک آن هم با هدف جلوگیری از سقوط قیمت نفت را در پیش گرفت. به این اقدام های تحریم گسترده و شدید عرضه نفت ایران و ونزوئلا که به طور عمده با هدف باز کردن جایی برای ورود نفت آمریکا بود را باید افزود. افزون بر این آغاز جنگ تجاری با چین و دیگر قدرت های نوظهور به نبود تعادل در بازار نفت کمک کرد و سبب به هم خوردن عرضه و تقاضا در بازار در نتیجه کاهش رشد مالی چین همچنین به هم خوردن فرایند سرمایه گذاری و برنامه های توسعه ای در کشورهای تولیدکننده نفت شد. مجموع این سیاست ها و اقدام هایی که متاثر از سیاست های هیجانی، ماجراجویی های شخصی و رفتارهای یکجانبه و کاسب کارانه ترامپ و دولت او بود به بی ثباتی و تزلزل بازار نفت و فقدان امکان سرمایه گذاری های برنامه ریزی شده در حوزه تولید نفت شد.

خروج ترامپ از کاخ سفید و بازگشت ساختار سیاسی آمریکا از جهت متفاوت چهار سال گذشته به جهت عادی دهه های اخیر برای بازار نفت هم نویدبخش افزایش ثبات و تعادل خواهد بود. سیاست های اعلامی بایدن نسبت به بازگشت ایالات متحده به تعهدهای بین المللی اعم از تعهدهی محیط زیستی داخلی و بین المللی، بازگشت به برجام و رفع تحریم های نفتی ایران و ونزوئلا، امکان مصالحه با چین و دیگر قدرت های نوظهور همچنین کنار گذاشتن سیاست های یکجانبه در حوزه های مختلف، زمینه ایجاد تعادل در بازار نفت و ثبات نسبی در قیمت ها می شود. افزون بر این سیاست های دولت بایدن می تواند منجر به توسعه و تحرک دوباره بخش های انرژی های تجدیدپذیر شود که از گردش مالی بالایی در آمریکا و دیگر کشورهای توسعه یافته برخوردار است. فارغ از سیاست های اعلامی، استقبال جهانی از پیروزی بایدن و به عبارت دقیق تر شکست ترامپ تاثیر روانی بالایی در بازارهای جهانی و از جمله بازار نفت خواهد داشت. بی گمان بازار جهانی نفت، چشم انتظار بازگشت نفت ایران خواهد بود.

به طور طبیعی مانند ماه های منتهی به اجرای برجام و رفع تحریم های نفتی ایران در سال 94 بعضی از کشورهای نفتی مانند عربستان سعودی و حتی روسیه در برابر بازگشت ایران کارشکنی کنند اما با توجه به برنامه ریزی ها برای افزایش تولید و اجرای طرح های توسعه ای در حوزه افزایش ضریب برداشت نفت از میدان های نفتی و به مرحله تولید رسیدن طرح های توسعه ای میدان های جدید به ویژه میدان های مشترک، ایران با رفع تحریم ها زودتر و سریع تر از دوره قبل (سال 94) به بازار نفت بازشود و بازارهای خود را پس گیرد.

به طور طبیعی از هم اکنون کشورهای تولیدکننده نفت در قالب اوپک و اوپک پلاس همچنین به صورت یکجانبه باید تمهیدهای لازم را برای بازگشت نفت ایران به بازار به لحاظ مدیریت و مهار آثار منفی بر قیمت ها اتخاذ کنند. بازگشت ایران به بازار نفت از این منظر که بازار و فعالان آن را از بلاتکلیفی خارج کرده به تعادل بازار و امنیت بیشتر بازار جهانی نفت کمک می کند. چنانکه بیان شد به لحاظ سخت افزاری صنعت نفت ایران آمادگی بازگشت هر چه سریع تر به بازارهای جهانی نفت را دارد اما مساله مهم آن است که سیاست خارجی ایران با بهره گیری از فرصت ایجاد شده، زمینه های سیاسی و دیپلماتیک این بازگشت و رسیدن ایران به حق واقعی خود را ایجاد کند.

علیرضا سلطانی

منبع: روزنامه اعتماد

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1322

به "انتخابات آمریکا، نفت و ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات آمریکا، نفت و ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید